نقد کتاب
 • داستانی برای ادای دین به کسانی که پلی بودند بین جبهه‌ها و جامعه

  داستانی برای ادای دین به کسانی که پلی بودند بین جبهه‌ها و جامعه

  نشست نقد و بررسی رمان "ملاقات در شب آفتابی" به قلم علی موذنی که در پنجمین پویش مطالعاتی «روشنا» به مخاطبان معرفی شده است با حضور نویسندگان، منتقدان و اهالی رسانه در فضای مجازی برگزار شد.

 • نویسنده‌ای عزادار یک طرح داستانی نیم‌تمام

  نویسنده‌ای عزادار یک طرح داستانی نیم‌تمام

  نادر فارابی ترانه‌سرایی است که هیچ ترانه‌ای در کتاب از او نمی‌خوانیم. کارمند اداره پستی است که پشت میزش نمی‌‌نشیند. و آقا معلمی است که نمی‌داند چطور باید برای بچه‌های مظلوم کلاسش معلمی کند!

 • درخواست اعطای نشان شوالیه به جایزه جلال و مسئولانش

  درخواست اعطای نشان شوالیه به جایزه جلال و مسئولانش

  یکی دیگر از محورهایی القایی کتاب، رفتن همگان به خارج و آرزوی رفتن به کانادا و به خصوص فرانسه است.خواهر لیلا که فرانسه است و مکرر از آن یاد می کند...

 • یک نفر از ذلت زندگی خلاص می شود!

  یک نفر از ذلت زندگی خلاص می شود!

  در "روژی یار" از زبان یک رزمنده دفاع مقدس می خوانیم: «دوست داشتم به جنگ بروم، خسته و خاک آلود توی سنگر دراز بکشم. پوتین هایم را زیر سرم بگذارم. زیر گوش سرباز اقرار کنم دیشب اسیری را سر بریدم و از نشئه ی خونی که ریختم چشم هام در تاریکی برق بزند!»

 • نقدی بر ترجمۀ جلد دوم سرمایه

  نقدی بر ترجمۀ جلد دوم سرمایه

  نظر به اهمیتی که کتاب سرمایه دارد، لازم دیدم حاصل بررسی­‌های خود را در مورد کیفیت این ترجمه به اطلاع عموم خوانندگان برسانم. اما از آن‌جا که در این مقاله نمی­توان تمام این اشتباهات و کاستی­ها را ذکر و بررسی کرد، ابتدا 15 مورد از فاحش­ترین و گمراه­ کننده­ترین اشتباهات را ذکر می­کنم.

 • میزگرد مجازی نقد کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا»

  میزگرد مجازی نقد کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا»

  مکالمه روحانی با اوباما جرقه تولید کتاب شد/ کتاب از آمریکا متنفر نیست ولی خواننده را متنفر می‌کند/ تیر خلاص در مقدمه

 • نقدی بر مجموعه «خواب‌نما»

  نقدی بر مجموعه «خواب‌نما»

  در مجموعه «خواب نما»، ساختاری منطبق با بوطیقای رباعی سرایی بر سروده‌های «امیری» حاکم باشد که هست. ساختاری متکی بر زمینه سازی بیت اول برای فرودآوردن ضربه نهایی در پایان رباعی.

 • نقد و بررسی مجموعه شعر ضربان

  نقد و بررسی مجموعه شعر ضربان

  در مجموعه شعر ضربان،محتوا تکلیف روشنی ندارد و هیچ محوری حتی یک محور نسبی محتوایی نیز نمی توان در شعرها یافت و حاصل این از هم گسیختگی معنوی،پریشان سروده هایی است که شاعر خودش هم نمی داند از جان جهان و واژه ها چه می خواهد؛...

 • نقدی بر رمان "سپیدتر از استخوان"

  نقدی بر رمان "سپیدتر از استخوان"

  نویسنده هر چقدر که توانسته به کشور و مردم توهین کرده است و تصویری سیاه از جامعه ارائه داده است و تنها راه رهایی را یا خودکشی معرفی کرده ویا مانند یک موش کور منزوی ودر تنهایی سپری کردن تا زمان طلوع خورشید

 • یادداشتی بر کتاب " باد زنها را می برد"

  یادداشتی بر کتاب " باد زنها را می برد"

  جامعه ای سیاست زده که گلوی فرهنگ و خادمان فرهنگ را گرفته ...

 • نقدی بر کتاب دولت و اجرای شریعت؛

  نقدی بر کتاب دولت و اجرای شریعت؛

  با فرض تحقق حکومت اسلامی، علاوه بر اینکه دو فریضة امر به معروف و نهی از منکر، تکلیف شرعی آحاد جامعه است؛ وظیفه حکومتی نیز می‌باشد. کسانی که منکر حکومتی بودن این دو فریضه‌ هستند و احکام شرعی را به فردی و اجتماعی تقسیم می‌نمایند؛ نتیجه باورشان غیر از تعطیلی بخشی از احکام شرعی نخواهد بود.

 • نگاهی کج، معترض و سیاست‌زده به جامعه ایرانی

  نگاهی کج، معترض و سیاست‌زده به جامعه ایرانی

  "گیسوف" کربلایی‌‌لو، در پس پرده‌ای حق به جانب و آرام نشسته اما کلا معترض است و با گوشه چشم به همه چیز می‌نگرد؛ از مدیریت حوزه گرفته تا مدیریت های خرد و کلان حکومتی، فضای نشر و فرهنگ و مدیران آن، شهرداری، انقلابیون، و ...

 • نقد و بررسی کتاب "کفشدوزک"

  نقد و بررسی کتاب "کفشدوزک"

  "کفشدوزک" نوشته دی اچ لارنس توسط نشر نیماژ به چاپ رسیده؛ سوالی که باید کرد این است چه انگیزه‌ای به غیر از فروش و کسب درآمد این نشر را بر آن داشته تا وظیفه ترجمه اثر چنین نویسنده‌ای را بر خود مهم بشمارد؟ نویسنده‌ای که امریکا و بریتانیا کتاب‌هایش را به چاپ نمی‌رسانند!

 • نقد و بررسی کتاب " نه فرشته، نه قدیس"

  نقد و بررسی کتاب " نه فرشته، نه قدیس"

  نویسنده از معنویتی سخن می‌گوید که در آن نه خدایی، نه فرشته‌ای، نه قدیسی و نه دینی وجود دارد. بلکه هرچه هست در خودِ انسان باید به دنبال آن گشت.

 • نقدی بر آخرین اثر سعید تشکری

  نقدی بر آخرین اثر سعید تشکری

  این روزها بازار کتاب حضور جدیدترین اثر سعید تشکری را به خود می‌بیند. «هندوی شیدا» که به‌تازگی وارد بازار نشر شده است بن‌مایه‌ای حقیقی دارد. آن روزهایی که تشکری در بیمارستان بستری بود، با مردی آشنا می‌شود که پسرش خانه و کاشانه‌اش را آتش زده و پدر نیز در این آتش گرفتار آمده است.

 • یادداشتی بر «دلم دهلی‌ است»؛ سروده‌ عزیز مهدی

  یادداشتی بر «دلم دهلی‌ است»؛ سروده‌ عزیز مهدی

  ستون فقرات کتاب عزیز مهدی، «حدیث نفس» است و آن هم بیش‌تر عرفانی و کم‌تر فلسفی و از نوع اگزیستانسیالیستی‌اش!

 • نقد و معرفی کتاب "بهم رسیدن در میانسی"

  نقد و معرفی کتاب "بهم رسیدن در میانسی"

  زبان ساده و روان داستان و دیالوگ‌های به موقع و مرتبط و باورپذیر که در دهان هریک از شخصیت‌های داستان جای می‌گیرد و مخاطب، دیالوگی نمی‌بیند که برای دهان یکی از شخصیت‌های داستان، بزرگ باشد یا جایی به خودش بگوید که این دیالوگ، به این شخصیت نمی‌خورد.

 • یادداشتی بر کتاب "سمفونی سه‌شبه‌ها"

  یادداشتی بر کتاب "سمفونی سه‌شبه‌ها"

  گفتمان زن در سمفونی سه‌شنبه‌ها، پهلو به پهلو با کلیشه‌های فمینیسم، دیواری سیاه و بلند می‌سازد که خشت‌های آن، قلب‌های یخ زده، روان‌های پریشان، و اعتماد و آرامش برباد رفته زنان است، از دست مردان!

 • معرفی و بررسی کتاب "من نجود، ده ساله، مطلقه"

  معرفی و بررسی کتاب "من نجود، ده ساله، مطلقه"

  دوباره حس معصومیت را به دست آورده ام. ... بعد از گذشت چند دقیقه باد روسری ام را شل می کند. برای اولین بار است که دلم نمی خواهد سریع درستش کنم. موهایم روی شانه هایم می ریزد و در نسیم موج می خورد. احساس آزادی می کنم. آزادی!

 • نگاهی به رمان «ایستادن رو به روی عقربه‌های کج»

  نگاهی به رمان «ایستادن رو به روی عقربه‌های کج»

  بن مایه اصلی رمان جمله‌ای است که یکی از شخصیت‌ها می‌گوید: «آینده همون گذشته است». رمان درباره مفهوم زمان است و درهم آمیختگی آن با خواب، چرا که حقیقت و اصالت زمان در خواب پیدا می‌شود و این گونه است که زندگی شخصیت اصلیِ داستان و خانواده‌اش در سیزده بخش و در پوسته‌ای از زمان که به دور یک استوانه پیچیده شده است بیان می‌شود.