نقد کتاب
 • کتابی برای علاقه مندان نقد ادبی

  کتابی برای علاقه مندان نقد ادبی

  این کتاب به منظور پاسخ به پرسشی مبرم در حوزه‌ی مطالعات ادبی در کشور ایران نوشته شده است؛ چگونه از منظر یک منتقد ادبی یا پژوهشگر ادبیات رمان بخوانیم؟ پاسخی که نویسنده تلاش کرده است از راه بحث‌های نظری و نقد عملی رمان‌های شاخص به این پرسش بدهد.

 • معرفی و نقد کتاب تاریخ بیداری ایرانیان

  معرفی و نقد کتاب تاریخ بیداری ایرانیان

  نثر ناظم الاسلام ساده و روان است و شايد بتوان آن را يكي از شيواترين و دلپسندترين نوشته هاي دوره معاصر به شمار آورد. به قول دكتر باستاني پاريزي ، نثر ناظم الاسلام حتي از نثر ميرزا آقاخان كرماني و ملكم خان هم شيواتر و ساده تر است. با مطالعة اين اثر خواننده در متن وقايع و حوادث آن عهد قرار مي گيرد و در مجالس آن روز حضور يافته و سخنان طرفين را مي شنود.

 • معرفی و تفسیر رمان جان شیفته

  معرفی و تفسیر رمان جان شیفته

  قهرمان اصل کتاب، آنت ریو یر (Annette Riviere) می باشد. آنت در مرگ پدر سوگوار است. پدرش هنگامی که زنش زنده بود و پس از مرگ او که در حقیقت زود مرده بود، بیش از پیش فرمانروای قلب دخترش و یکه تاز میدان شده بود.

 • معرفی وتفسیر رمان ژان کریستف

  معرفی وتفسیر رمان ژان کریستف

  رمان ژان کریستف(1912) منعکس کننده اندیشه‌ها و گرایشهای صلح‌طلبانه رولان است تا جایی که جایزه ادبی نوبل که به خاطر نگارش این کتاب به وی اهدا شد بیشتر جایزه صلح است تا ادبیات.

 • معرفی و تفسیر رمان شازده کوچولو

  معرفی و تفسیر رمان شازده کوچولو

  روش کار سنت اگزوپری در شازده کوچولو این نبوده است که برای کودکان چیز بنویسد، چنانکه نوشته‌های دیگرش هیچ کدام برای کودکان نیست. مخاطب او در این داستان، انسانهای حساس، آسیب‌پذیر، منزوی و با روحیه شاعرانه می‌باشد.

 • معرفی و بررسی رمان طاعون

  معرفی و بررسی رمان طاعون

  طاعون کامو را،‌ سوسیالیست‌ها نماد سرمایه‌داری، سرمایه دارها نماد کمونیسم، و آل احمد در کتاب غربزدگی‌اش، آن را نماد ماشینیزم تفسیر کرده‌اند.

 • معرفی و بررسی افسانه سیزیف

  معرفی و بررسی افسانه سیزیف

  کامو، انسان جدید را به سبب مقابله با یک کار طاقت‌فرسا، یکنواخت و ظاهراً بی‌پایان به سیزیف تشبیه کرده است. اگر سیزیف محکوم بود سنگی رابیهوده به بالای تپه‌ای حمل کند، انسان جدید هم باید باز زندگی را حمل کند، چه سنگ او زندگی است.

 • معرفی و بررسی رمان بیگانه

  معرفی و بررسی رمان بیگانه

  مان بیگانه آلبر کامو، مانند رمان محاکمه فرانتس کافکا که وجوه اشتراکشان فراتر از آغاز تکان دهنده هر دو است، یک رمان قرن بیستمی تمام عیار است.

 • معرفی و بررسی رمان کنت مونت کریستو

  معرفی و بررسی رمان کنت مونت کریستو

  اواخر سال 1838 بود. دانگلار به پیشنهاد کنت مونت کریستو درمورد علت شکست علی پاشا تحقیق می‌کند و چون از خیانتهای فرنان آگاه می‌شود در راستای پیدا کردن بهانه‌ای جهت فسخ نامزدی دخترش با پسر فرنان نتیجه تحقیقات رابه روزنامه‌ها می‌فرستد. فرنان یا کنت مورسو که اکنون عضو مجلس عالی فرانسه بود، با افشاگری‌های هایده در مجلس با ناراحتی و خشم از مجلس خارج می‌شود.

 • معرفی و تفسیر رمان تاریخی سه تفگدار

  معرفی و تفسیر رمان تاریخی سه تفگدار

  کتاب سه نفنگدار یک داستان قهرمانی است و سراسر کتاب، ازآغاز تا انتها، لبریز از سجایای عالی انسانی از قبیل رحم و مهربانی و دوستی و یاری و غمخواری است. بشر در تمام دورانها، انسانهای دلیر وشجاع و ضعیف نواز را ستایش می‌کرده است.


 • معرفی و تفسیر رمان بینوایان

  معرفی و تفسیر رمان بینوایان

  هوگو مردم را طوری نشان می‌داد که از تنگدستی و بی‌عدالتی در عذابند، در عین حال، آنان را در پشت سنگرها نیزنشان داد که برای گشودن راهشان به سوی آینده، سلاح برداشته‌اند.

 • معرفی و تفسیر رمان گوژپشت نتردام

  معرفی و تفسیر رمان گوژپشت نتردام

  قهرمان حقیقی این رمان، کلیسای نوتردام پاریس است که ویکتور هوگو همه گوشه و کنار این بنای گوتیک را به تفصیل توضیح می‌دهد. کلیسا مأوای آرامش کوژپشتع پناهگاه اسمرالدا و دوزخ فرولو است. فرولو نه با مردم شهر یا با کوژپشت، بلکه با کلیسا می‌جنگد. جهنم و بهشت آدمهای قصه نیز همین‌جاست.

 • معرفی و تفسیر رمان باباگوریو

  معرفی و تفسیر رمان باباگوریو

  باباگوریو، مطابق طرح و برنامه بالزاک، اولین رمان از مجموعه داستانهای کمدی انسانی بود. بنابراین اشخاصی ههانند هوراس بیانشن، پزشک با ایمان رمان باباگوریو، در داستانهای آینده بالزاک نیز با همین نام ونشان دوباره حضور می یابند. می‌گویند هنگامی که بالزاک در حال مرگ بود، اظهار داشت:«بیانشن را به اینجا بیاورید. او مرا معالجه خواهد کرد.»

 • معرفی و نقد رمان چرم ساغری

  معرفی و نقد رمان چرم ساغری

  زندگی بالزاک را نیز، می‌توان به اعتباری همچون زندگی قهرمان رمان چرم ساغری دانست، بالزاک نیز قربانی هوسبازی‌ها و شهوترانی های خود گردید.

 • معرفی و تفسیر رمان سرخ وسیاه

  معرفی و تفسیر رمان سرخ وسیاه

  زمینه داستان سرخ و سیاه از حادثه‌ای گرفته شده که در روزنامه دادگاهها (Gazette des Tribunaux) به تاریخ 28 تا 31 دسامبر 1827 انتشار یافته بود. استاندال این واقعه را با ماجرای قاتل دیگر آن دوره، لافارگ، درودگری که معشوقه خود را کشته بود، درهم آمیخت.

 • معرفی و تفسیر نمایشنامه باغ آلبالو

  معرفی و تفسیر نمایشنامه باغ آلبالو

  نمایشنامه باغ آلبالو، آخرین اثر چخوف است که در سال 1903 نوشته شده است. در این نمایشنامه حادثه عمده‌ای که ایجاد اضطراب و هیجان یا دلهره و ترس و یا حیرت و وحشت کند روی نمی‌دهد. اشخاص نمایشنامه همان آدمهایی هستند که در زندگی روزمره به آنها برمی‌خوریم. هیچ کدام نق برجسته‌ای ندارند و آن‌چنان قهرمان نیستند.


 • معرفی و تفسیر رمان مادر

  معرفی و تفسیر رمان مادر

  موضوع اصلی داستانهای گورکی را، زندگی مردمان محروم و طبقات پایین اجتماع، بویژه کولی‌ها، کارگران فصلی، بیکاران، روستاییان آواره در شهرها، و مردم بی‌چیز و تنگدستی تشکیل می‌دهند که تمامی وجودشان از نوعی خشم واعتراض نسبت به شرایط اجتماعی و وضع موجود زندگی‌شان انباشته است.

 • معرفی وتفسیر رمان قمارباز

  معرفی وتفسیر رمان قمارباز

  قمارباز که درعرض 26 روز نوشته شده، یادگار معاشقه داستایفسکی با آپولیناریا سوسلواست. داستان بر مدار رابطه عشق و نفرت پولینای زیبای متکبر و آلکسی قمارباز دور می‌زند.

 • معرفی و تفسیر رمان جنایات و مکافات

  معرفی و تفسیر رمان جنایات و مکافات

  رمان جنایت و مکافات را از یک نظر باید رمان پلیسی دانست. اما نویسنده به جای اینکه مثل همه رمانهای پلیسی، کارآگاهی را به دنبال قاتل بفرستد، داستان را از نگاه قاتل تعریف کرده است، چرا که گویی برای او نه حوادث، بلکه رسوخ در روان پر رنج قاتل و تجزیه و تحلیل آن مهم بوده است.... خواننده در این رمان بیشتر نگران قاتل است تا پلیس داستان.

 • نقد رمان خوش نشین

  نقد رمان خوش نشین

  "خوش نشین" به تمام معنی رمان تلخی است. نه خدایی در داستان وجود دارد و نه توکلی و نه امیدی و نه چشم انداز روشنی! این همه سیاهی و پوچی در یک داستان از یک نویسنده خوش سابقه عجیب است.