نقد کتاب
 • معرفی وتفسیر رمان آبلوموف

  معرفی وتفسیر رمان آبلوموف

  ایوان گنچارف رمانی می‌نویسد و تصویری از آن‌چه که گوگول در جایی و در یک پاراگراف می‌نویسد به دست می‌دهد. تصویری از روسیه قبل از انقلاب کبیر اکتبر 1917.

 • معرفی و تفسیر رمان پدران و پسران

  معرفی و تفسیر رمان پدران و پسران

  بحث و گفتگو و مجادله بین بازارف، قهرمان اول کتاب پدران و پسران و دیگران بازیگران این داستان را پایانی است.

 • معرفی و تفسیر رمان جین ایر

  معرفی و تفسیر رمان جین ایر

  خوانندگان این داستان در ارزیابی خود از جین هماهنگ و هم‌عقیده نخواهند بود: برخی اساساً او را به عنوان یک قربانی تلقی می‌کنند و به وی کاملاً حق می‌دهند که آنچنان احساس بدبختی شدیدی داشته باشد، حال‌ آنکه سایر خوانندگان در واکنش جین نسبت به محیطش، تقریباً نوعی حالت بیمارگونه و آسیب‌شناسانه می‌بینند.

 • معرفی و تفسیر رمان نیکلاس نیکلبی

  معرفی و تفسیر رمان نیکلاس نیکلبی

  شخصیت اصلی قصه‌های دیکنز در تمامی فراز و نشیب‌هایی که به این کشاکش وسپس آشتی طبقات می‌انجامد حضور دارد. ویژگی اصلی او، ارتباط با هر دو طبقه است(سوژه آینده اکثر فیلمهای تجاری و گنج قارونی هند).

 • معرفی و تفسیر رمان جزیره گنج

  معرفی و تفسیر رمان جزیره گنج

  ماجراهای این داستان در قرن هجدهم، و در یکی از بنادر کوچک انگلستان شروع می‌شود. در یکی از روزها، یک مشتری با سر و وضعی عجیب وارد یک قهوه‌خانه ساحلی شد، وی ناخدای پیری بود که علایم زخم بر روی صورت داشت.

 • نقد و بررسی رمان دشتهای سوزان

  نقد و بررسی رمان دشتهای سوزان

  اما "دشتهای سوزان" قطعا از این دست رمانهای تاریخی نیست؛ بلکه آن را باید در جریان دوم رمان تاریخی ایرانی دسته بندی کرد. رمانهایی که " از واقعیت تاریخی الهام گرفته اند.

 • نقدوبررسی عاشقانه های یونس در شکم ماهی

  نقدوبررسی عاشقانه های یونس در شکم ماهی

  «عاشقانه‌هاي يونس در شكم ماهي» مثل يك قطعه موسيقي گوش‌نواز و آرام شروع مي‌شود و به پايان مي‌رسد. «جمشيد خانيان» با تقسيم كتاب به «موومان»(به جاي فصل) و با بيان شاعرانه ماجراها، فضاي داستان را به حال و هواي يك سونات عاشقانه با پس‌زمينه‌اي از آواهاي جنگي نزديك كرده است.

 • معرفی و تفسیر مزرعه حیوانات

  معرفی و تفسیر مزرعه حیوانات

  مزرعه حیوانات، انتقادی است از دیکتاتوری زمان استالین. صحنه داستان در مزرعه‌ای خیالی اتفاق می افتد که حیوانات آن را از دست صاحبش در آورده‌اند.

 • معرفی و تفسیر رمان سفرهای گالیور

  معرفی و تفسیر رمان سفرهای گالیور

  داستان سفرهایی به سوی اقوام دور افتاده جهان به وسیله لموئل گالیورTravels into Several Remote Nations of the World, by Lemuel Gulliver) که بعدها با نام سفرهای گالیور مشهور شد، در حقیقت نوعی طنز سیاسی و مذهبی است. کل رمان شامل چهار بخش یا سفر است.

 • نگاهی به «پلنگ در پرانتز» مجموعه شعر زهرا حسین‌زاده‌

  نگاهی به «پلنگ در پرانتز» مجموعه شعر زهرا حسین‌زاده‌

  «پلنگ در پرانتز» دومین مجموعه شعر از سلسله‌ی «درّ دری‌» است‌، سلسله‌ای از مجموعه شعرها که به شعر امروز افغانستان اختصاص دارد و هم‌زمان توسط دو ناشر در دو کشور ایران و افغانستان انتشار می‌یابد.

 • نگاهی به ‌مجموعه داستان «حومه» ویلیام فاکنر

  نگاهی به ‌مجموعه داستان «حومه» ویلیام فاکنر

  آدم‌های قصه‌های فاکنر، انگار از ته تاریخ آمده‌اند. از اعماق بدویتی پیوسته با طبیعت و غریزه. از قوانین دل که همواره با قوانین سر، در نبرد و تعارضی حل ناشدنی‌اند.

 • فارنهایت 451

  فارنهایت 451

  کتاب،‌ دنیایی را تصور می‌کند که خیلی شبیه دنیای خود ماست، دنیایی که در آن جامعه‌ای شستشو داده شده و کوته‌بین در پرتو پت زن دستگاههای تلویزیون خانگی، اراده فرد را خفه و علیل می‌کند.

 • نقد و تفسیر رمان در غرب خبری نیست

  نقد و تفسیر رمان در غرب خبری نیست

  «در جبهه غرب خبری نیست» زندگی انسانهای درگیر در هر دو سوی جبهه جنگ فرانسه و آلمان را در سال 1916 بازگو می‌کند. نازیها که در راه رسیدن به قدرت گام می‌زدند و صلح را فرصتی برای مسلح شدن جهت جنگی بزرگتر قلمداد می‌کردند، با برپا کردن تظاهرات مانع نمایش فیلمی از این کتاب شدند.

 • معرفی و تفسیر رمان موش ها وآدم ها

  معرفی و تفسیر رمان موش ها وآدم ها

  داستان موشها و آدمها در حقیقت شعری است از نهایت بدبختی و تنهایی انسان، بدون پیرایه و شاخ و برگ که به شیوه‌ای مستقیم،‌ با لحنی بی‌طرفانه و بدون ابراز احساسات افراطی و درخط زمانی طبیعی نوشته شده است.

 • جنایت و مکافات رمانی از فئودور میخایلوویچ داستایفسکی

  جنایت و مکافات رمانی از فئودور میخایلوویچ داستایفسکی

  این نخستین رمان از رمانهای بزرگی است که نام داستایفسکی را در خارج از کشورش بلند آوازه ساخت. در میان آنها این رمان، شاید به سبب تأثر آنی و جذابیتی که لامحاله یک موضوع پلیسی در خواننده ایجاد می‌کند،‌از همه مشهورتر و عامه‌پسندتر بوده باشد ‌و امروز هم چنین است.

 • بررسي رمان بيچارگان

  بررسي رمان بيچارگان

  رمان «بيچارگان» را مي توان نزديک ترين رمان داستايوفسکي به داستان هاي گوگول دانست؛ نوع شخصيت، مساله شخصيت و پرداخت شخصيت شباهت زيادي به کارهاي گوگول دارند همچنين فضا سازي و روند شکل گيري شخصيت هايش که گاهي نمي توان خط جدا کننده يي بين او و گوگول گذاشت.

 • معرفي و بررسي رمان سالهاي بنفش

  معرفي و بررسي رمان سالهاي بنفش

  زبان رمان ساده و روان است. در طول داستان با کلمات و اصطلاحات محلی یا محاوره ای و نامفهوم مواجه نمی شوید. اما ترکیب برخی جملات و عبارات سطحی و نازیباست.

 • معرفي و بررسي ريشه دراعماق

  معرفي و بررسي ريشه دراعماق

  داستان بلند ریشه در اعماق کاری است از ابراهیم حسن بیگی که اوایل دهه هفتاد چاپ و منتشر شده است.

 • پارک منسفیلد

  پارک منسفیلد

  ماجرای داستان در انگلستان اوایل قرن نوزدهم میلادی می‌گذرد. فانی پرایس(Fanny Price) به خاطر مشکلات مادی مادرش، بنا به نظر شوهر خاله‌ ثروتمندش؛ سرتوماس برترام(Sir Thomas Bertram) به منزل بزرگ آنها در مانسفیلد پارک(Mansfield Park) می‌رود.

 • معرفی و تفسیرغرور و تعصب

  معرفی و تفسیرغرور و تعصب

  زن و مرد جوانی مشتاقند که با هم ازدواج کنند. این ازدواج فقط با یک شرط امکان‌پذیر است و آن‌ اینکه مرد، که از خاندان اشراف انگلیسی است، از بارگاه غرور و نخوت خویش پایین آید و زن، که از خانواده متوسطی است، از تعصبات خویش چشم بپوشد.