نقد کتاب
 • معرفی و تفسیر رمان دن کیشوت

  معرفی و تفسیر رمان دن کیشوت

  رمان در قلمرو تمدن غربی، با سروانتس و اثر معروف او دون کیشوت قدم به عرصه حیات می‌گذارد. دون کیشوت نخستین قهرمان داستانی به معنای جدید است، او تجسم «فرد» در عالم جدید است. کل داستان، بیان وقایع و حوادث و تجربیات فردی و شخصی دون کیشوت است.

 • نقدی بر کتاب حماسه حسینی از استادشهیدمطهری

  نقدی بر کتاب حماسه حسینی از استادشهیدمطهری

  نویسنده در این کتاب ۲۵ ادعای شهید مطهری را یک به یک مطرح کرده و بصورتی اجمالی نقد و بررسی می‌کند.

 • نقد رمان پاییز در قطار

  نقد رمان پاییز در قطار

  کتاب «پاییز در قطار»نگاه قدسی است به شهید و خانواده او که در رمان های جنگ هم دیده می شود. حکایت خانواده‌ای در یکی از روستاهای کشور که تنها پسر آنها به جبهه رفته است...

 • نقد رمان بهم میاد

  نقد رمان بهم میاد

  «بهم میاد؟!» رمانی است از زبان یک دختر مصری-فلسطینی متولد استرلیا که تصمیم گرفته به اصطلاح خودش فول تایم حجاب داشته باشد؛ اما این کتاب برای جامعه ما بیش آنکه مفید باشد مضر است. زیرا که ...

 • نقد و بررسی هایدگر درگام اول

  نقد و بررسی هایدگر درگام اول

  این کتاب می کوشد با بیانی بسیار موجز مهم ترین بصیرت های هایدگر را، به موازات شرح زندگی و وقایع مهم تاریخی حیات او بازگو کند و در این امر، یعنی تلخیص تفکر هایدگر تا حدود زیادی موفق بوده است. اما این کتاب را برخلاف نامش چندان نیز نمی توان قدم نخست برای فهم هایدگر تلقی کرد.

 • نقد رمان «بانوی نازنین»

  نقد رمان «بانوی نازنین»

  این اثر یک بازنویسی داستانی لطیف و در عین حال تاثیرگذار از برخی روایت‌های تاریخی در مورد زندگی همسر پیامبر اکرم (ص) است که با وجود تلاش نویسنده برای محوریت دادن به حضرت خدیجه (س) در آن به عنوان نقش محوری در ساده‌ترین شکل ممکن از نداشتن وحدت رویه برای روایت داستانی رنج می‌برد.

 • گزارشی از جلسه نقدبادبادک باز توسط محمدرضاسرشار

  گزارشی از جلسه نقدبادبادک باز توسط محمدرضاسرشار

  در سرتاسر کتاب، این وضعیت وجود دارد. امیر گناه می کند و رشد می کند و به رستگاری می رسد. این، درونمایهٔ اصلی کتاب است. البته، مثلاً در بودیسم این نیست که ما برویم گناه کنیم. در آن آیین می گوید زندگی رنج است. بنابراین ما نباید این را با بودیسم اشتباه بگیریم. این مسئله، در ذات بودیسم نیست. بودیسم چهار اصل محوری دارد؛ که شامل هشت آداب است. بودیسم نمی گوید که ما گناه کنیم.

 • معرفی و نقد رمان نامحرم

  معرفی و نقد رمان نامحرم

  اگر شما آن لطیفه را نشنیده‌اید که یک نفر 51 نفر را با ماشین سنگینش زیر می‌گیرد، در ادامه‌ باید بگویم که وقتی علت را از دوست عزیزمان جویا می‌شوند در جواب می‌گوید: ...

 • نقدی بر رمان مادام بوآری

  نقدی بر رمان مادام بوآری

  مادام بوواری [Madame Bovary] نخستین اثر گوستاو فلوبر (1821-1880)، نویسنده فرانسوی است که در 1856 در مجله روو دو پاری و در 1857 به صورت کتاب مستقل انتشار یافت.

 • نقدی بر رمان باباگوریو

  نقدی بر رمان باباگوریو

  باباگوریو داستان دوره‌ای از زندگی ساکنین پانسیونی ارزان و فقیرانه در یکی از خیابان‌های پاریس است در اوایل قرن نوزدهم. کشاورز زاده‌ی جوانی که دانشجوی رشته‌ی حقوق است ساکن این پانسیون است و شخصیت اصلی این رمان.

 • نقدی بر ظلمات علومی

  نقدی بر ظلمات علومی

  کتاب حاضر به دنبال نمایش جلوه‌هایی از هویت ایرانی است که با شیوه ی نقالی و نقل گونگی به خواننده عرضه می‌شود.

 • نقد كتاب «يادمانده‌ها از بربادرفته‌ها»

  نقد كتاب «يادمانده‌ها از بربادرفته‌ها»

  دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران كتاب «يادمانده‌ها از بربادرفته‌ها» را مورد نقد و بررسي قرار داده است . با هم نقد را مي‌خوانيم ...@

 • معرفی و تفسیر سرگذشت هکلبری فین

  معرفی و تفسیر سرگذشت هکلبری فین

  این کتاب سرگذشت ماجراجویان وسرگذشت شهرهای میسوری(Missouri) و اوهایو (Ohio) دردوره استعمار و خشونت است.

 • معرفی و تفسیر رمان خشم و هیاهو

  معرفی و تفسیر رمان خشم و هیاهو

  چون داستان به شکل آشفته و نامرتب به دست خواننده کتاب می رسد، خواننده باید دوباره به کتاب نگاه کند و کتاب را از نو بسازد. کتاب ساعتی است که همه پیچ و مهره‌ها و اجزایش باز شده‌اند و باید آنها را دوباره به یکدیگر وصل نمود. شاید فاکنر از گیج کردن خواننده لذت می‌برده است.

 • معرفی و تفسیر رمان تام سایر

  معرفی و تفسیر رمان تام سایر

  تام سایر، پسرکی یتیم بود که در خانه خاله‌اش (خانم پلی همراه با برادرش سید و عمه‌اش خانم مری زندگی می‌کرد. تام پسری، خنده‌رو، بشاش، اما گاهی شیطان بود. از مدرسه تنفر داشت و به فراگرفتن درس چندان رغبتی نداشت و درسهایش را اغلب فراموش‌ می‌کرد، با این حال...

 • معرفی و تفسیر آوای وحش

  معرفی و تفسیر آوای وحش

  آوای وحش نخستین کتاب جک لندن است که نشان می‌دهد نویسنده به تکامل زیست‌شناسانه و قدرت قاهر محیط ایمان دارد.

 • تاریخ و جلو ه های عزاداری امام حسین(ع)

  تاریخ و جلو ه های عزاداری امام حسین(ع)

  پژوهش حاضر با چند سوال و فرضیه شروع می شود؛ مهمترین سوالاتی که مطرح می شود، عبارتند از: ریشه های عزاداری مردم در دوره صفوی را در کدام مقطع تاریخی ایران می توان یافت؟ صفویان چه استفاده ای از گسترش عزاداری های محرم کردند؟ سیر و بسط و یا تغییر و جایگزینی نمادهای عزاداری عصر صفوی چگونه بوده است؟…

 • امپراتوری عثمانی (عصر متقدم 1300 تا 1600)

  امپراتوری عثمانی (عصر متقدم 1300 تا 1600)

  کتاب حاضر، از حیث زمانی، تاریخ عثمانی را در فاصله اواخر سده ۱۳ تا اواخر سده ۱۷ پوشش می دهد. در متن کتاب ، طیف وسیعی از مباحث تاریخی در قالب ۴ بخش و ۱۹ فصل تدوین شده است.

 • نگاهی به کتاب تاریخ نویسی در روزگار فرمانروایی شاه عباس صفوی

  نگاهی به کتاب تاریخ نویسی در روزگار فرمانروایی شاه عباس صفوی

  این کتاب از جهات مختلف، روشی جدید را پیش روی مخاطبان قرار می دهد و می تواند راهی جدید در تحقیقات تاریخی را بازگشاید. این کتاب به مقدمه های کتب تاریخی دوره صفوی نظر دارد، و به گرته برداری مقدمه های کتب تاریخی از یکدیگر در دوره های مختلف دوره صفوی می پردازد.

 • نقدی بر کتاب «فلسفه نهضت حسینی»

  نقدی بر کتاب «فلسفه نهضت حسینی»

  درباره کتاب «فلسفه نهضت حسینی» شاید بتوان ادعا کرد که شخصیتی مانند اقبال لاهوری برای همه ایرانیان شناخته شده است اما شاید بسیاری از دوستداران مکتوبات دینی هنگام مواجه با این کتاب، اطلاعات کافی درباره شخصیتی مانند مولانا ابوالکلام آزاد نداشته باشند؛ هرچند که او نیز از علمای سرشناس است.