نقد کتاب
 • امپراتوری عثمانی (عصر متقدم 1300 تا 1600)

  امپراتوری عثمانی (عصر متقدم 1300 تا 1600)

  کتاب حاضر، از حیث زمانی، تاریخ عثمانی را در فاصله اواخر سده ۱۳ تا اواخر سده ۱۷ پوشش می دهد. در متن کتاب ، طیف وسیعی از مباحث تاریخی در قالب ۴ بخش و ۱۹ فصل تدوین شده است.

 • نگاهی به کتاب تاریخ نویسی در روزگار فرمانروایی شاه عباس صفوی

  نگاهی به کتاب تاریخ نویسی در روزگار فرمانروایی شاه عباس صفوی

  این کتاب از جهات مختلف، روشی جدید را پیش روی مخاطبان قرار می دهد و می تواند راهی جدید در تحقیقات تاریخی را بازگشاید. این کتاب به مقدمه های کتب تاریخی دوره صفوی نظر دارد، و به گرته برداری مقدمه های کتب تاریخی از یکدیگر در دوره های مختلف دوره صفوی می پردازد.

 • نقدی بر کتاب «فلسفه نهضت حسینی»

  نقدی بر کتاب «فلسفه نهضت حسینی»

  درباره کتاب «فلسفه نهضت حسینی» شاید بتوان ادعا کرد که شخصیتی مانند اقبال لاهوری برای همه ایرانیان شناخته شده است اما شاید بسیاری از دوستداران مکتوبات دینی هنگام مواجه با این کتاب، اطلاعات کافی درباره شخصیتی مانند مولانا ابوالکلام آزاد نداشته باشند؛ هرچند که او نیز از علمای سرشناس است.

 • نقد رمان کافرکوب

  نقد رمان کافرکوب

  داستان بلند کافر کوب داستانی واقعیتگرا ست که براساس واقیتهای تاریخی و به استناد منابع – از جمله تاریخ طبری ، تاریخ یعقوبی ، امالی ، و ... نوشته شده است.

 • نقدی بر خاطرات هاشمی

  نقدی بر خاطرات هاشمی

  آيا اين برداشت که هر ساله بر پيچيدگي‌هاي نوع انتشار روزانه‌نويسي‌هاي جناب آقاي هاشمي‌رفسنجاني به عنوان شخصيتي تعيين کننده در تاريخ انقلاب اسلامي افزوده مي‌شود، عموميت دارد؟ آيا افزايش تدريجي رمز و راز اين سلسله مکتوبات از اهمیت و ارزشمندي اين اقدام کم‌نظير نخواهد کاست؟ و... @

 • معرفی و نقد “تمدن اسلامی” اثر ژوزف بورلو

  معرفی و نقد “تمدن اسلامی” اثر ژوزف بورلو

  مولف پس از بیان سه دوره خلافت عباسی، نظام ها، نهادها و قانون ها را توضیح می دهد که از جمله آنها وازرت، دیوان، نیروهای نظامی، قانون و عدالت، مبانی و نحوه ی اجرای آنها را مورد واکاوی قرار می دهد.

 • نقد کتاب این سه زن

  نقد کتاب این سه زن

  دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران، كتاب مزبور را مورد نقد و بررسي قرار داده است. با هم، نقد را مي‌خوانيم:...@

 • نقد کتاب آخرین روزها

  نقد کتاب آخرین روزها

  كتاب «آخرين روزها» با وجود تبديل شدن به اثري كاملاً تبليغاتي و سطحي مي‌تواند مطالب مفيدي براي محققان و پژوهشگران تاريخ معاصر كشورمان در برداشته باشد؛ زيرا هوشنگ نهاوندي به عنوان تنها فردي كه در جريان رويدادهاي عصر پهلوي دوم قرار دارد بدون آنكه خود بخواهد سرنخ‌هاي مناسبي براي كشف حقايق در اختيار گذاشته است.@

 • نقدکتاب آخرین سفر شاه

  نقدکتاب آخرین سفر شاه

  «آخرين سفرشاه» نام كتابي است كه ويليام شوكراس ـ نويسنده و روزنامه‌نگار انگليسي ـ در مورد تحولات سياسي ايران در دوران پهلوي دوم و انقلاب غيرقابل پيش‌بيني (البته به زعم كساني كه ايران را جزيره ثبات مي‌پنداشتند) كه منجر به سفر بي‌بازگشت وي شد، به رشته تحرير در آورده است.

 • نقد کتاب شنود اشباح

  نقد کتاب شنود اشباح

  كتاب «شنود اشباح ؛ مروري بر كارنامه‌ سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي، نوشته رضا گلپور چمركوهي از جمله آثاري است كه عملكرد سازمان مزبور را مورد نقد و بررسي قرار داده است .

 • خاطرات هاشمی در بوته نقد

  خاطرات هاشمی در بوته نقد

  نقد و نظر دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران درباره کتاب امید و دلواپسی را در این نوشتار می‌خوانیم...@

 • معرفی و نقد آنک آن یتیم نظرکرده

  معرفی و نقد آنک آن یتیم نظرکرده

  كتاب «آنك آن يتيم نظر كرده»،‌از نظر منابع،‌ كتابي است كه به نظر مي‌رسد نويسنده كار زيادي روي آن كرده است. يعني منابع زيادي را مورد مطالعه قرار داده؛‌ و بعضي از وقايعي را كه ذكر مي‌كند، وقايعي است كه جزء وقايع دم‌دستي و ساده نيست. بنابراين، از اين نظر، امتياز خوبي دارد.

 • یادداشت انتقادی یک کتابستانی بر طرح دفترهای شکرستانی

  یادداشت انتقادی یک کتابستانی بر طرح دفترهای شکرستانی

  سلام بر شکرستان عزیز
  انشاءالله که حالت خوب باشد، راستی چه خبر از وضعیت خانه؟ خانه یک خوابه در حومه شکرستان آیا طرف جوق آب برای دونفر و با ورودی جداگانه چند فی می‌خورد؟

 • نقدکتاب نه آبی نه خاکی

  نقدکتاب نه آبی نه خاکی

  این گونه نوشتن درباره جنگ یا در واقع از این فرم روایى تبعیت كردن، اگر اشتباه نكنم با «در غرب خبرى نیست» اریش ماریارمارك اگر كه نگویم مطرح شد، لااقل توان گرفت.

 • نقدکتاب شما که غریبه نیستید

  نقدکتاب شما که غریبه نیستید

  «شما كه غریبه نیستید» داراى روایت خطى است و چاپ هاى متعددش نشان مى دهد كه خواننده هم دارد در این روزگار كه كسى نه مى خرد و نه مى خواند و اگر بخرد لابد ترجمه مى خرد و اگر بخواند لابد كتابى مى خرد یا كهن یا از چند دهان توصیه شده و امتحان پس داده در تاریخ كوتاه ادبیات نوى ما.

 • نقدکتاب یادداشتهای علم

  نقدکتاب یادداشتهای علم

  اميراسدالله علم در سال 1298ش. در بيرجند به دنيا آمد. پدرش، محمد ابراهيم شوكت‌الملك علم، حاكم قائنات و سيستان و از وابستگان سياست انگلستان بود كه در كودتاي 1299 رضا خان از حاميان وي به شمار مي‌رفت.@

 • نقدکتاب لطفا گوسفند نباشید

  نقدکتاب لطفا گوسفند نباشید

  این كتاب ملقمه ای از مكاتب هندی و سرخپوستی و... و امانیسم و اگزیستانسیالیسم و... است كه صد البته خالی از جملات حكیمانه نیست و می شد با جهت گیری و هدف گذاری مناسب و اصلاح افق دید، بهره خوبی از تجارب این مكاتب برد.

 • نقد رمان درخت انجیر معابد- نوشته احمد محمود

  نقد رمان درخت انجیر معابد- نوشته احمد محمود

  رمان درخت انجیر معابد آخرین اثری بود که از احمد محمود منتشر شد. از بسیاری جهات این رمان در ادبیات ایران کم نظیر است. از جمله ی این ویژگی ها به تعدد پرسوناژ های اثر می‌توان اشاره کرد. در این رمان حدود ۲۴۰ شخصیت خلق شده که حدود ۶۰ تای آنها به طور مستقیم در داستان نقش دارند.@

 • نقدی بر «حدیث نفس» حسن کامشاد

  نقدی بر «حدیث نفس» حسن کامشاد

  «می خواهم قلم زمین گذارم ولی این سوال دست از سرم برنمی دارد که اگر این خاطرات را زودتر، مثلاً در همان 50 سالگی، می نوشتم، آیا همین می بود؟ گمان نکنم. کهنسالی بی پروایی می آفریند...»

 • نقدی بر کتاب نامه های سیمین دانشور و جلال آل احمد

  نقدی بر کتاب نامه های سیمین دانشور و جلال آل احمد

  سوال مهمی که دکتر مسعود جعفری جوزی هم در آغاز کتاب مطرح کرده اين است که چه لزومی دارد نامه هايی که بين دو نفر نوشته شده و احتمالاً دارای جنبه های شخصی و خصوصی است تبديل به کتاب شود و در دسترس همگان قرار گيرد؟ پاسخ آن است که...