نقد کتاب
 • کتابی بدون نقش اول!قربانی بادموافق

  کتابی بدون نقش اول!قربانی بادموافق

  این کتاب با روایتی زیبا و خلاقانه و البته با جریانات و اتفاقاتی خواندنی، می تواند برای مخاطبانی که به تاریخ معاصر هم نظری دارند زیبا و جذاب باشد.

 • نقد و تفسیری بر رمان «روی ماه خدا را ببوس» اثر مصطفی مستور

  نقد و تفسیری بر رمان «روی ماه خدا را ببوس» اثر مصطفی مستور

  وقتی برای اولین بار رمان «روی ماه خدا را ببوس» اثر مصطفی مستور نویسنده نام آشنای عرصه داستان کشورمان را می خواندم به این نتیجه رسیدم که این کتاب فارغ از برخی ایرادات ناچیز، اتفاق بسیار قشنگی در حیطه داستان نویسی فارسی می تواند باشد

 • نقد و بررسی کتاب تاریخ تحلیلی اسلام

  نقد و بررسی کتاب تاریخ تحلیلی اسلام

  کتاب دارای تحلیلهای جسورانه و محکمی هست که جایگاه کتاب را در میان سایر کتب تاریخ اسلام که به زبان فارسی تالیف شده است ممتاز ساخته است مانند کشتار خوارج و غیره درباره ی این مطالب نیز تحلیل های مناسب ارائه نکرده است مانند آنچه در مورد شکل گیری مرجئه و معتزله گفته است در برخی صفحات کتاب مطالب نه چندان ضروری ارائه شده است که با توجه به مختصر بودن کتاب نیاز چندانی به آن نبود.

 • نقد رمان عادت می کنیم

  نقد رمان عادت می کنیم

  از آن‌جا که در رمان چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم، شخصیت اصلی داستان، زنی خانه‌دار است، پرداخت بیش از اندازه به جزئیات خانه‌داری و کارهای سنتی زنان در داستان، هرچند که هم‌چون کار خانه خسته‌کننده است، اما می‌تواند قابل قبول باشد و بیگانه به‌ نظر نمی‌رسد.

 • معرفی و بررسی کتاب بابانظر توسط احمدشاکری

  معرفی و بررسی کتاب بابانظر توسط احمدشاکری

  کتاب "بابانظر" جيره خوار شخصيت"بابانظر" است. اگر او نبود. اگر نمي دانستيم کسي است که اين اتفاقات برايش رخ داده است، اگر گمان مي کرديم اين روايت ممکن است تخيلات يک راوي باشد، نويسنده را با سئوالات بسيارمان رنجيده مي کرديم.

 • معرفی و بررسی رمان کوری

  معرفی و بررسی رمان کوری

  يكي از ويژگي هاي اين داستان خوش بيني و اميد به آينده است و در همه ي اين مصيبت‌ها هرگز سخن از ياس و نااميدي به گوش نمي رسد . همين ويژگي با تحليل عرفاني مناسبت دارد ، زيرا در مكتب ها و فلسفه ي مادي همواره نااميدي موج مي زند و گريزي از آن وجود ندارد

 • نقد رمان نیمه تمام

  نقد رمان نیمه تمام

  رمان نیمه ناتمام به عنوان چهارمین کتاب داستانی نسرین قربانی نشان از علاقه و اشتیاق این نویسنده در پرداختن به موضوعات اجتماعی در بستر رویدادهای تاریخی دارد که در نوع خود دارای سبک و تکنیک نوشتاری ویژه‌ای محسوب می‌شود که همین مسئله برای نویسنده آن دستاورد قابل توجهی است.

 • مردگان باغ سبز

  مردگان باغ سبز

  دو تفکر متفاوت درباره کتاب مردگان باغ سبز را در این نوشتار بخوانید.

 • نقد کتاب مگر می‌شود قابیل، هابیل را کشته باشد؟

  نقد کتاب مگر می‌شود قابیل، هابیل را کشته باشد؟

  در مجموع، داستان‌های کتاب «مگر می‌شود قابیل، هابیل را کشته باشد؟» با نوعی یادآوری تمایل رابط، اما شکل نگرفته در دوران کودکی، مطرح شدن سئوال‌های بی پاسخ در دوران نوجوانی و سردرگمی در سن جوانی است که نویسنده سعی کرده مسائل موجود در سر راه این رابطه را به چالش بکشد.

 • نقدکتاب درخت جادو

  نقدکتاب درخت جادو

  سه ويژگي «ترس» «‌حقارت» و« گناه» در بخش زيادي از داستان‌هاي اين نويسنده وجود دارد. در داستان «ما سه نفر هستيم» نوعي حقارت به چشم مي‌خورد، در «راز قتل آقامير ترس»، حقارت‌ خودنمايي مي‌كند و يا گناهي كه قبلا اتفاق افتاده است؛ اما حسش هنوز وجود دارد.

 • نقد رمان پل معلق

  نقد رمان پل معلق

  بایرامی دربارۀ ارتباطش با این اثر در مصاحبه‌ای گفته كه در ایام جنگ بین گروهی هشتاد نفره كه از اعزامی بزرگ جا مانده بودند حضور داشته. این عده با قطار، با سختیهای فراوان به سمت جبهه حركت می‌كنند. مدتی كه می‌گذرد مسافران را پیاده می‌كنند، چون خط زده شده و جلوتر نمی‌توانند بروند. این منطقه همان جایی است كه پل داستان «پل معلق» در آن زده می‌شود ـ منطقه‌ای میان كوههای لرستان ـ و از آنجا خط آهن قطع است. حس و حال عجیبی كه از دیدن این صحنه به نویسنده دست داده، او را مطمئن كرده كه روزی دربارۀ این پل خواهد نوشت و این هم اتفاق افتاده است.

 • نقد رمان سه کاهن توسط احمد شاکری

  نقد رمان سه کاهن توسط احمد شاکری

  در طول داستان تمامی توجه این زن نجات جان پیامبر و محافظت از اوست و کانون احساسی حلیمه بر وجود مبارک پیامبر اکرم متمرکز شده است. از این رو جایی برای به حاشیه رفتن پیامبر اکرم وجود ندارد.

 • نقد کتاب انجمن مخفی

  نقد کتاب انجمن مخفی

  رمان انجمن مخفی ،حاصل تلاش چهار ساله ی احمد شاکری است که جایزه ی قلم رزین را به خود اختصاص داده است . این کتاب با ۴۵۵ صفحه و چهارده بخش از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۶ به چاپ رسیده است.

 • نقد کتاب کمی دیرتر توسط احمدشاکری

  نقد کتاب کمی دیرتر توسط احمدشاکری

  نویسنده اثر در کمی دیرتر بر اساس همین شوریدگی و علاقه به ذوات معصومین به نقد دیگر شخصیتها نیز می پردازد. بنابر این در این اثر ضمن انکه نویسنده باید تکلیفش را با خود و امامش روشن کند، باید خطش را با دیگرانی که همانند او از این شوریدگی یاد می کنند نیز ممتاز سازد.نویسنده اثر در کمی دیرتر بر اساس همین شوریدگی و علاقه به ذوات معصومین به نقد دیگر شخصیتها نیز می پردازد. بنابر این در این اثر ضمن انکه نویسنده باید تکلیفش را با خود و امامش روشن کند، باید خطش را با دیگرانی که همانند او از این شوریدگی یاد می کنند نیز ممتاز سازد.

 • یادداشتی بر کتاب اتحادیه ابلهان

  یادداشتی بر کتاب اتحادیه ابلهان

  قهرمان اصلی و دیگر آدم‌های اثر، در هاله‌ای از طنز رفتار می‌کنند و حرف می‌زنند؛ طنزی که گاه سیاه می‌شود و گاه سرخوشانه و ساده و گاه رنگ هجوی گزنده به خود می‌گیرد. تقابل ایگنیشس با جامعه سیرک‌گونه اطرافش در قالب طنزی دلنشین ظاهر می‌شود؛ طنزی که درونی و برخاسته از ذات و منطق اثر است.

 • نقد رمان شماس شامی

  نقد رمان شماس شامی

  شماس شامی آخرین رمان مجید قیصری از این جهت قابل بررسی است که نویسنده به سراغ ماجرایی رفته که پایان آن از ابتدا معلوم است. ماجرای شهادت امام حسین (ع). حال نویسنده چگونه باید به سراغ این ماجرا برود و آن را روایت کند تا برای خواننده جذاب باشد و خواننده را وادار به خواندن داستانی کند که پایان آن را از قبل می‌داند.

 • نقد کتاب ایران بین دوانقلاب توسط حجه الاسلام رهدار

  نقد کتاب ایران بین دوانقلاب توسط حجه الاسلام رهدار

  ایران بین دوانقلاب

 • نقد کتاب زیرخاکی

  نقد کتاب زیرخاکی

  زیرخاکی -تازه‌ترین مجموعه‌ داستان مجیدقیصری، منتشر شده توسط نشر افق- را به یک دلیل باید خواند، اما به چند دلیل نباید از آن انتظار مواجهه با یک اثر موفق را داشت.

 • نقد رمان جاده

  نقد رمان جاده

  رمان جاده یک فصل بیشتر ندارد و سعی شده است در یک روایت پیوسته و کشدار با حداقل توجه به عناصر پیشامدرنی، سرمای جهان داستان در کلمات نیز دمیده شود و سوز آن برای خواننده‌اش ملموس‌تر شود. اما این سرمای طولانی در ۲۷۰ صفحهٔ بی‌وقفه، برای گرم نگه داشتن خواننده به انرژی بیشتری نیاز دارد.

 • رمان محمد

  رمان محمد

  رمان محمد رسول‌الله(ص)در دویست و هشتاد و شش صفحه در قالب پانزده گزارش نوشته شده است. هریک از این پانزده گزارش به منزلة بخشی از کتاب محسوب می‌شود که دربر دارندة حوادث مهمی از زندگی و مجاهدات پیامبر(ص) است.