نقد کتاب
 • نقد کتاب زیرخاکی

  نقد کتاب زیرخاکی

  زیرخاکی -تازه‌ترین مجموعه‌ داستان مجیدقیصری، منتشر شده توسط نشر افق- را به یک دلیل باید خواند، اما به چند دلیل نباید از آن انتظار مواجهه با یک اثر موفق را داشت.

 • نقد رمان جاده

  نقد رمان جاده

  رمان جاده یک فصل بیشتر ندارد و سعی شده است در یک روایت پیوسته و کشدار با حداقل توجه به عناصر پیشامدرنی، سرمای جهان داستان در کلمات نیز دمیده شود و سوز آن برای خواننده‌اش ملموس‌تر شود. اما این سرمای طولانی در ۲۷۰ صفحهٔ بی‌وقفه، برای گرم نگه داشتن خواننده به انرژی بیشتری نیاز دارد.

 • رمان محمد

  رمان محمد

  رمان محمد رسول‌الله(ص)در دویست و هشتاد و شش صفحه در قالب پانزده گزارش نوشته شده است. هریک از این پانزده گزارش به منزلة بخشی از کتاب محسوب می‌شود که دربر دارندة حوادث مهمی از زندگی و مجاهدات پیامبر(ص) است.

 • خورشید بر شانه راستشان می تابید

  خورشید بر شانه راستشان می تابید

  این رمان، باز تولید واقعیات اجتماعی در مقطعی خاص است و دو روایت به موازات هم دارد. یکی ماجرای ترور اشرف پهلوی، توسط مافیای مواد مخدر فرانسه، در شبی بارانی، حوالی شهر کان به روایتی دیگر- نوعی نگاه تاریخی- و دیگری ماجراهایی در بلوچستان. البته در این میان عشق نیز بیکار ننشسته است.

 • معرفی و نقدی مختصر بر کتاب طیب

  معرفی و نقدی مختصر بر کتاب طیب

  همچنین خاطرات نقل شده از خانواده طیب حاج‌رضایی حاصل چهار ساعت مصاحبه با فرزند او بیژن است. وی در زمان دستگیری و شهادت پدر دوازده سال سن داشت و وقایع آن دوران را به خوبی به خاطر داشت. بخشی از خاطرات هم بر اساس شنیده‌های او از مادرش است.

 • وقتی سگ ها آدم میشوند و یا برعکس

  وقتی سگ ها آدم میشوند و یا برعکس

  تفکر یهودی بولگاکف خالق چنین اثری در خور توجه بوده است که به خوبی هم اندیشه سرمایه داری را بیان می کند و هم تفکر یهودی را حکایت می کند . رود نیلی که پورفسور دائم آن را زمزمه می کند گمانه زنی بر پیشرفت های بزرگ علمی برای سلطه بر انسان ها و به نوعی برخواسته از تفکر فرعون مآبانه وی می باشد.

 • نقدکتاب زنبق دره

  نقدکتاب زنبق دره

  هر چند کتاب حاوی نکات سیاسی و اخلاقی درست و مدبرانه است . اما متاسفانه برخی حوادث چهره ادبی این کار را پایین آورده است اثری که می بایست همچون آثار دیگر وی مانند فراز و نشیب دارای مطالب سودمند و حقایق فرانسه و جامعه فرانسوی باشد بیشتر صندوقی از عبارات و وصف های حسی

 • نه آبی نه خاکی

  نه آبی نه خاکی

  در این رمان، همه عناصر، کارایی لازم خود را دارند. نثر یکدست و نرم است تا با روحیات رزمندگان هماهنگ باشد و می‌توان گفت این رمان در ردیف رمان‌هایی قرار داد که زندگی در شرایط لغزان و نامعلوم در مناطق جنگی را به تصویر کشیده است.

 • ثریا در اغما

  ثریا در اغما

  «ثریا در اغما»در 32 فصل و با زاویه وبا زاویه دید اول شخص بیان می شود. فضاسازی و شخصیت پردازی دقیق که از خصوصیات همه آثار این نویسنده است، در این رمان هم جایگاه ویژه‌ای دارد.

 • نقد و بررسی کتاب اسیر زمان نوشته اسماعیل فصیح

  نقد و بررسی کتاب اسیر زمان نوشته اسماعیل فصیح

  از نکات جالب اثر آن است که آریان وضع شرکت نفت ملی ایران رابه خوبی توصیف می کند و حتی اطلاعات دقیقی از جریان انقلاب اسلامی و اوج گیری آن، همچنین از اولین حمله عراق به ایران وادامه آن در اختیار خواننده قرار می دهد.

 • سفر به گرای 270 درجه

  سفر به گرای 270 درجه

  نویسنده سعی کرده است با مخاطب اثرش روراست باشد و آنچه را که از جنگ می‌داند، صادقانه با مخاطبش در میان بگذارد. شخصیت اول رمان در ابتدا محصلی است که به امتحانات خود می‌اندیشد، ولی در مراحل بعدی مخاطب در می‌یابد دغدغه اصلی ذهن او چیز دیگری است؛ یعنی رفتن به مناطق جنگی و شرکت در عملیات‌های جنگ.

 • نقدی بر رمان «مهمان مهتاب» نوشته فرهاد حسن زاده

  نقدی بر رمان «مهمان مهتاب» نوشته فرهاد حسن زاده

  رمان«مهمان مهتاب» از جمله داستان‌های خانوادگی جنگ است که در آن مسائل خانواده دوشادوش مسائل جنگ و نبرد پیش می‌رود و اولین کارجنگی نویسنده محسوب می‌شود که در آن نیز دلمشغولی نویسنده – کودکان و نوجوان – حضور دارند.

 • نقدی بر رمان ارمیا نوشته رضا امیرخانی

  نقدی بر رمان ارمیا نوشته رضا امیرخانی

  ارمیا پسر جوانی است که درطول رمان خواننده با روحیات اوآشنا می‌شود. روند کلی داستان، جامعه شناسی جنگ است، به همراه رفتار شناسی فردی و عواقب یا نتایجی که جنگ بر جامعه می گذارد.

 • یادداشتی بر کتاب پرواز بر فراز ویوودینا

  یادداشتی بر کتاب پرواز بر فراز ویوودینا

  اندکی بعد کتاب شیرین تر "پرواز بر فراز ویوودینا" را خواندم و این بار با نویسنده کتاب، راهی سفر به بوسنی شدم. با این تفاوت که این بار در صحنه های نبرد قرار گرفته بودم و با دو فرمانده ایرانی رمان، در هر طرح عملیاتی مسلمانان بوسنی با صرب ها شرکت می کردم و هنگامه عملیات قلب من هم از جا کنده می شد تا جایی که صدای قلبم را با گوشهایم می شنیدم.

 • دود شدن در بزم اهریمن

  دود شدن در بزم اهریمن

  این کتاب به بررسی آثار و شخصیت هوشنگ گلشیری پرداخته است.نکته جالب در کتاب نگاه چند بعدی و چند زاویه ای به گلشیری است که به نظر می رسد روش خوبی برای نقدهای مشابه می باشد.

 • بررسی رمان بار باران

  بررسی رمان بار باران

  نویسنده تلاش کرده است که برای شروع خود فضائی ذهنی و زمینه فکری در مخاطب پدید آورد مثلا در ابتدا کمی از خشونت تیمور و خونریزی ها و فتوحاتش گفته است بعد تحول ناگهانی و زودگذر او . گوهر شاد هم شاهد این پوست انداختن دفعی و کوتاه بوده است .

 • نقد کتاب گردان قاطرچی ها

  نقد کتاب گردان قاطرچی ها

  کتاب گردان قاطر چیها کتاب جذابی است و اگر مخاطب هنگامی که کتاب را بدست می گیرد دغدغه دیگری نداشته باشد به راحتی می تواند تا انتهای کتاب را یک نفس سر بکشد.

 • نامیرا

  نامیرا

  نامیرا روایتی است از مردمان کوفه که در معرکه ابتلا الهی آنقدر جانانه شانه خالی کردند که دود تا نسل های متمادی به چشم کوفه نشینان رفت. آنقدر وصف حالات روحی مردم این شهر وعمق سطح استدلالات آنها در این کتاب به خوبی بیان شده است که مخاطب با خواندن آن به شناختی دقیق و عمیق خواهد رسید