نقد کتاب
 • معرفی و نقد عقبگرد عقربه‌ها مجموعه شعری از شاعر جوان

  معرفی و نقد عقبگرد عقربه‌ها مجموعه شعری از شاعر جوان

  عقبگرد عقربه‌ها مجموعه شعری است مشتمل بر چهل و چهار غزل که اهم موضوعات آنها شعر اجتماعی و شعر عاشقانه است.در شعرهای این کتاب، آشنایی و انس شاعر با شاعران سبک اصفهانی (هندی) به خوبی دیده می‌شود ولی شاعر با امتیازِ داشتن یک قریحه‌ی خلاق و پر جنب و جوش در مختصات آن نوع از شعر متوقف نشده و ...

 • معرفی و نقد کتاب کلیدهای مراقبت از نوزاد از تولد تا یک سالگی

  معرفی و نقد کتاب کلیدهای مراقبت از نوزاد از تولد تا یک سالگی

  از نکاتی که می‌بایست بدان توجه شود این است که خواندن برخی از مطالب کتاب و مخصوصا خطراتی که متوجه نوزاد در ایام بارداری می‌باشد علاوه بر اینکه موجب آگاهی فرد می‌شود به همان میزان می تواند سبب اضطراب و تشویش ذهنی خانم باردار گردد و از اینرو توجه به این نکته نیز برای خانم‌های محترم و همسرانشان لازم می‌باشد.

 • معرفی و نقد کتاب عشق و اعتماد، دلخواه زن‌ها، خواسته مردها

  معرفی و نقد کتاب عشق و اعتماد، دلخواه زن‌ها، خواسته مردها

  این کتاب مجموعه‌ای از مثال‌ها و داستان‌های واقعی زندگی شخصی افراد است. داستان‌هایی که هم توسط خود زوجین در سمینارها مطرح می‌کرده‌اندو هم از طریق نامه به دفتر کاری او پست می‌شده است.برخی داستان‌هایی که بیان شده است تناسبی با فرهنگ ما ندارد از جمله رقصیدن زن و مرد در مجلس مختلط، ارتباط قبل از ازدواج ...

 • معرفی و نقد مجموعه‌ی شعر «نوش داروی طرح ژنریک»

  معرفی و نقد مجموعه‌ی شعر «نوش داروی طرح ژنریک»

  « نوش داروی طرح ژنریک » مجموعه‌ی شعر است که در قالب نیمایی اما با ابداعاتی قابل توجه سروده شده. نیمایی‌های این دفتر کوتاه سروده‌های سید حسن حسینی‌اند که در محتوا و مظاهر از اشعار دیگر خود شاعر و دیگر شاعران متمایزند .

 • بررسی و نقد کتاب مهارت‌های زندگی زناشوئی

  بررسی و نقد کتاب مهارت‌های زندگی زناشوئی

  در این کتاب، مخاطب با اغلب مشکلاتی که در زندگی زناشویی وجود دارد مواجه می شود و راه های برخورد با آن را هم می آموزد.در این کتاب، مخاطب با اغلب مشکلاتی که در زندگی زناشویی وجود دارد مواجه می شود و راه های برخورد با آن را هم می آموزد.

 • معرفی و نقد مجموعه‌ی شعر « مراعات بی نظیر »

  معرفی و نقد مجموعه‌ی شعر « مراعات بی نظیر »

  این مجموعه حاوی هفتاد و دو غزل آئینی است. شاعر زبانی نسبتا گرم و صمیمی دارد او با قراردادن ردیف های بدیع در شعرخودیک نوع سهولت در فرم پدید آورده و نوع اشعار اورامی توان باهمین خصیصه معرفی کرد.

 • معرفی و نقد دفتر شعر مولای گندم گون

  معرفی و نقد دفتر شعر مولای گندم گون

  دفتر شعر «مولای گندم گون» شامل بخشی از شعرهای آیینی شاعر است که بیانگر حس عمیق و ارادت وافر شاعر به آل الله است.شعر او دارای یک زبان صمیمی و در عین حال سالم است که مصداق غزل " سهل و ممتنع " می باشد.

 • معرفی و نقد مجموعه غزل "عطش زیر چتر باران"

  معرفی و نقد مجموعه غزل "عطش زیر چتر باران"

  "عطش زیر چتر باران" مجموعه غزلی است عاشورایی که سبقه پرباری در شعر آیینی دارد.اکبرزاده شاعری نسبتاً پر کار است و کمیت بالای سرایش او نمی‌توان گفت باعث کاهش کیفیت شده ولی تا اندازه‌ای فرصت بازبینی و در صورت نیاز بازسرایی برخی از اشعار را از او گرفته است.

 • معرفی و نقد کتاب "غزل زندگی کنیم"

  معرفی و نقد کتاب "غزل زندگی کنیم"

  شاعر در ساختار موسیقایی شعرش اهمیت ویژه ای برای ردیف قائل است به طوری که به جز موارد معدود غزل های مقفی، در مابقی غزل هایش حتی شده ردیف فقط یک ردیف فعلی باشد اما غزل مردف است.

 • معرفی و نقد کتاب دختر پیامبر (ص)

  معرفی و نقد کتاب دختر پیامبر (ص)

  حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی جاودان که خود از شاگردان علامه سید مرتضی عسکری رحمة الله علیه است این کتاب را بر اساس درس های استادش در ۱۴۴ صفحه تنظیم کرده است.

 • نقد رمان شطرنج با ماشین قیامت

  نقد رمان شطرنج با ماشین قیامت

  رمان به سبك كلاسيك آغاز مي‌شود. عدم تعادل براي ديدباني كه حال مسئوليت رانندگي به او محول مي‌شود و مستقر شدن رادار در منطقه، دو گره‌اي است كه در ابتدا بيان مي‌شوند و گره ديگر چيره شدن شكها است. تمام گره‌ها در پاياني خوش گرهگشايي مي‌شوند.

 • نقدوبررسی رمان انجمن مخفی

  نقدوبررسی رمان انجمن مخفی

  نویسنده در این رمان علاوه برداستان پردازی ، به وجوه دیگری چون تاریخ ،سیاست ، مذهب و... نیز توجه داشته است . همچنین حوادث مهمی چون جریان مشروطه و تحریم تنباکو وعوامل مرتبط با آن ها - شهادت شیخ فضل ا... نوری و انجمن های مخفی - ، و... را نیز مورد نظر داشته است .

 • آفاق جهانی تفکر شیعه

  آفاق جهانی تفکر شیعه

  سوال اساسی کتاب اين است كه «چه ارتباط و نسبتی بين مهدويت و حكومت جهانی حضرت مهدی (عج) ‌با پديده جهانی‌سازی وجود دارد؟»

 • خیر و شر از زاویه‌ای متفاوت

  خیر و شر از زاویه‌ای متفاوت

  قصه گرگ سایه‌ای، تنها یک قصه نیست. بلکه باید آن را قصه‌ای شاخص و برخوردار از لایه‌های عمقی متعددی دانست که هزاران نکته‌ قابل طرح و تعمق را در لابه‌لای تک‌تک کلمه‌های خود، جای داده است.

 • نقد کتاب جریان ها وسازمان های مذهبی-سیاسی ایران

  نقد کتاب جریان ها وسازمان های مذهبی-سیاسی ایران

  کتاب «جریان‌ها و سازمان‌های مذهبی ـ سیاسی ایران» را در نگاهی کلی، باید اثری به حساب آورد که درصدد پاسخگویی به یکی از نیازهای مهم نسل پرسشگر و محقق امروز، برآمده است و از این بابت باید قدردان تلاش آقای رسول جعفریان بود.@

 • نقد کتاب تاریخ عالم آرای عباسی

  نقد کتاب تاریخ عالم آرای عباسی

  از مجموع حوادث و رويدادهايي كه در اين كتاب فراهم آمده است، قطعاً آنچه مؤلف اثر شاهد و ناظر بوده ارجح‌اند. بنابراين عمده‌ي مطالب و حوادثي كه در هنگام ملازمت شاه عباس شاهد بوده، كلا از ارجحيت خاصي برخوردار هستند.

 • نقدکتاب مشروطه ایرانی

  نقدکتاب مشروطه ایرانی

  نویسنده کتاب شالوده پژوهش خود را در متنی از شیوه‌های نقد تاریخ‌نگاری معاصر قرار داده و آشکار کرده است، که نقب و نقدش به تاریخ معاصر ایران و مشروطیت و اندیشه تجدد در ایران عالمانه و تا حدود زیادی از لغزش‌های علمی به دور مانده است.

 • رمانی درباره یک مرد مجرد

  رمانی درباره یک مرد مجرد

  آنتوان رُکانتَن، مرد مجرّدی است که در «بوویل» زندگی می‌کند. با درآمد مختصرش می‌سازد، و غم معاش ندارد. روشنفکر است و تمام اوقاتش را با مطالعات و تحقیقات تاریخی می‌گذرد.

 • 1984

  1984

  رُمان 1984، هرچند که داستانی علمی ـ تخیّلی است، ویژگی‌هائی دارد، که در حاشیه این نوع از رُمان قرار می‌گیرد.

 • معرفی و نقد رمان اتحادیه ابلهان

  معرفی و نقد رمان اتحادیه ابلهان

  در رمان «اتحاديه ابلهان» ارزش‌هاي طبقه متوسط جامعه آمريكا به چالش كشيده مي‌شود. ايگنيشس به عنوان انساني به‌شدت تنبل و بي‌عار انتظار دارد مادرش همه كار او را انجام دهد.