مطالب کتابستان
 • «دشت‌های سوزان»

  «دشت‌های سوزان»

  ۱۲ شهریور در تقویم رسمی جمهوری اسلامی روز مبارزه با استعمار انگلیس است از همین رو یکی از معدود آثار ارزشمند نوشته مرتبط با این موضوع یعنی «دشت‌های سوزان» اثر صادق کرمیار را از نظر گذرانده‌ایم.

 • وجود بافت روستایی در جدیدترین اثر مودب/ «دستخون» به درگیری جبهه حق و باطل می‌پردازد

  وجود بافت روستایی در جدیدترین اثر مودب/ «دستخون» به درگیری جبهه حق و باطل می‌پردازد

  علی داودی گفت: شاعر در «دستخون» به انسان مومن و به تعبیری انقلابی می‌پردازد که پیشینه مشخصی دارد و بحث از اساطیر باستانی نیست، یعنی یک گریزگاه تاریخی از جنگ صفین شروع کرده و به درگیری جبهه حق و باطل پرداخته است.

 • پس از کتاب الکترونیک دنیای مطالعه چگونه خواهد بود؟

  پس از کتاب الکترونیک دنیای مطالعه چگونه خواهد بود؟

  علاقۀ ما به کتاب‌خوانی ما را به سمت اختراع وسائل دیجیتالی سوق داد که امکانات موجود در حین مطالعه را محدود می‌کنند. ناشران علی‌رغم تلاش‌های زیاد برای ایجاد ابزار یادداشت‌نویسی در کتاب‌های الکترونیک، نتوانسته‌اند چیزی را جایگزین کنند؛ خاطرۀ یادداشت‌های دست‌نوشتۀ حاشیه‌ها، گوشه‌های تاخورده، برچسب‌ها و هر چیز دیگری که آدم دلش می‌خواهد به کتابی اضافه کند. تورق، مالکیت، شریک شدن، حاشیه‌نویسی و تمرکز، این‌ها فقط بخشی از آن چیزی است که بواسطۀ کتاب‌های الکترونیک از آن محروم شدیم.

 • شهید سالاری به روایت مادر/شهید علی شرفخانلو به روایت مادر

  شهید سالاری به روایت مادر/شهید علی شرفخانلو به روایت مادر

  در این میان مجموعه مادران از جذابیت بیشتری برخوردار است چراکه از دریچه نگاه و زبان مادرانی به سال‌های دفاع مقدس می‌پردازد که فرزندان خود را تقدیم این آب‌وخاک کرده‌اند، تأکید بر جایگاه مادران و طرح رابطه آن‌ها با عزیزانشان در قالب روایت گوشه‌هایی از خاطرات آن‌ها از کودکی تا شهادت، شرایطی ویژه برای این کتاب‌ها رقم‌زده است؛

 • "آوای تار یحیی"، عاشقانه‌ای آرام در بستر مشروطه

  "آوای تار یحیی"، عاشقانه‌ای آرام در بستر مشروطه

  کیوان امجدیان در جلد نخست از سه گانه "تار یحیی"، توانسته به خوبی مخاطب خود را جذب کند اما نحوه روایت مشروطیت، نقطه ضعفی جدی است که نمی توان از آن چشم پوشید.

 • زندگی پس از مرگِ مطالعه چگونه خواهد بود؟

  زندگی پس از مرگِ مطالعه چگونه خواهد بود؟

  جامعه‌شناسان هشدار می‌دهند که مطالعه دیگر آن اعتبارِ منحصر به فرد خود را بازنخواهد یافت و تنها ممکن است روز به روز به سرگرمی ویژۀ خواص تبدیل شود. تبدیل فرهنگ نوشتاری به فرهنگ شفاهی چگونه مغز و روان افراد، و فرهنگ و سیاستِ جامعه را تغییر خواهد

 • چین

  چین

  محور اصلی این کتاب چگونگی شکل‌گیری رابطه سیاسی بین آمریکا و چین در زمان نیکسون و پویایی‌های این رابطه تا تا ابتدای دوره اوباماست.

 • بررسی شیوه‌های کارآمد مدیریت نیروی انسانی

  بررسی شیوه‌های کارآمد مدیریت نیروی انسانی

  نویسنده کتاب که در بیش از هزار شرکت معتبر به‌عنوان مشاور و مربی حضور داشته است، بیست و یک نکته کلیدی را با مخاطبان خود برای تبدیل شدن به مدیری مؤثرتر در میان می‌گذارد.

 • دختر نوجوانی که سمبل مقاومت شد/ دردها و افتخارات «فرنگیس»

  دختر نوجوانی که سمبل مقاومت شد/ دردها و افتخارات «فرنگیس»

  فرنگیس حیدرپور یکی از واپسین حماسه‌سازان زنده هشت سال دفاع مقدس هنوز هم با شور از سال‌های مبارزه سخن می‌گوید: به ما یاد داده‌اند که هیچ وقت به دشمن پشت نکنیم و رودرو با او مواجه شویم.

 • «حماسه تپه برهانی» باردیگر منتشر شد

  «حماسه تپه برهانی» باردیگر منتشر شد

  کتاب «حماسه تپه برهانی» به قلم سید حمید رضا طالقانی از سوی نشر عماد فردا بازچاپ شد.

 • غریب قریب

  غریب قریب

  یک نویسنده و منتقد ادبی در مراسم رونمایی از رمان «غریب قریب» گفت: این کتاب را سعید تشکری ننوشته بلکه «غریب قریب»، سعید تشکری را نوشته. «غریب قریب» یک صنعت نیست بلکه هنر است و نویسنده را نوشته است.

 • «قاف» تازه‌ترین اثر یاسین حجازی پیرامون پیامبر اسلام منتشر می‌شود

  «قاف» تازه‌ترین اثر یاسین حجازی پیرامون پیامبر اسلام منتشر می‌شود

  این کتاب که بازخوانی زندگی آخرین پیامبر است همزمان با اکران سراسری فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» رونمایی خواهد شد.

 • مروری بر کتاب «بدوی سرخ پوست»

  مروری بر کتاب «بدوی سرخ پوست»

  شاید یکی از دلایل موسی بیدج برای ترجمه آثار الماغوط روحیه انقلابی و زندگی شاعرانه او باشد. شاید هم رابطه خویشاوندی الماغوط با آدینوس و شاید هم آثار موفق و زبان گروتسک و طنز تلخ در آثارش.

 • چرا باید بچه ها کتاب بخوانند؟!

  چرا باید بچه ها کتاب بخوانند؟!

  خوب است فرهنگ کتاب خواندن را در خود و کودکمان گسترش دهیم و با آگاهی بیشتر درباره نوع کتاب و تناسب آن با سن فرزندمان تصمیم‌گیری کنیم.

 • نشست «نمایشگاه کتاب مطلوب»/۱

  نشست «نمایشگاه کتاب مطلوب»/۱

  مدیر عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: اگر وضعیت دسترسی به کتاب اصلاح شود، شاید انگیزه‌های بازدید از نمایشگاه کتاب نیز اصلاح شود.

 • چهار جلد از کتاب‌های علامه عبدالهادی الفضلی منتشر شد

  چهار جلد از کتاب‌های علامه عبدالهادی الفضلی منتشر شد

  نشر معارف ۴ جلد از کتاب های علامه عبدالهادی الفضلی را منتشر و راهی بازار نشر کرد.

 • دو کتابی که دغدغه‌ها و اشارات رهبری درباره فلسطین را منعکس کرده‌اند

  دو کتابی که دغدغه‌ها و اشارات رهبری درباره فلسطین را منعکس کرده‌اند

  «فلسطین از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی» و «بیانات رهبر انقلاب در نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی و پنجمین اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین» دو عنوان کتابی است که منعکس‌کننده پیام رهبری درباره ماهیت رژیم صهیونیستی هستند.

 • «گزارش ناخوانده» از سرنوشت تحریم و مذاکره به نمایشگاه کتاب رسید

  «گزارش ناخوانده» از سرنوشت تحریم و مذاکره به نمایشگاه کتاب رسید

  کتاب «گزارش ناخوانده از سرانجام یک مسیر» با هدف بررسی جامع تحریم‌های کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی و روشن نمودن سرانجام مسیر مذاکره هسته‌ای برای رفع آنها منتشر شد.

 • برگ ریز

  برگ ریز

  این اثر شامل ۲۹ شعر است که به لحاظ مضمونی در حوزه های گوناگون جای می گیرد. برخی از این اشعار دارای تم اجتماعی هستند، برخی در راستای مفاهیم مذهبی و آیینی قرار گرفته اند و برخی نیز به حوزه دفاع مقدس می‌پردازند.

 • روایتی خواندنی از استعمار انگلیس در دوران ناصرالدین شاه

  روایتی خواندنی از استعمار انگلیس در دوران ناصرالدین شاه

  کرمیار سعی کرده برای داستانی کردن روایت تاریخی خود دست به توصیف برخی جزییات تاریخی در دل داستانی با زبان ساده که قصه‌گویی در آن نقش پررنگی دارد بزند. پرداختن به مسایل و دقایقی از رویدادهای این دوره از تاریخ ایران که پیرامون وقایعی از جنگ جهانی اول و حضور کشورهای بیگانه در ایران است.