رمان ایرانی
 • حتی مردها هم گاهی گریه می کنند

  حتی مردها هم گاهی گریه می کنند

  داستان «حتي مردها هم گاهي گريه مي‌كنند» از زبان شخصيت نوجوان، عليرضا روايت مي‌شود كه ماجراي فروختن خانه پدر بزرگ توسط فرزندانش(دايي طالب و دايي مرتضي) و آوارگي پيرمرد در دوران كهنسالي و در نهايت اقامت او در يكي از...

 • گزارشی نه چندان منصفانه

  گزارشی نه چندان منصفانه

  در اکثر بخش هایی از این کتاب که موضوع گفت و گوی افراد حاضر در تاکسی مسایل اجتماعی و سیاسی ست، افراد از موضع نقد و غرزدن به جمهوری اسلامی در بیان عامیانه اتفاقات وارد می شوند. قصد زیر سوال بردن واقعی بودن گزارش های کتاب را ندارم اما آیا واقعاً هر کدام از ما، بدون هدفی که نویسنده داشته است، سوار تاکسی می شویم یک نفر را هم ندیده ایم که که موضعش منصفانه تر از آدم هایی باشد که دیالوگ هایشان را در کتاب می بینیم؟!

 • گزارشی از جلسه نقد رمان سووشون

  گزارشی از جلسه نقد رمان سووشون

  در این گزارش مطالب و نظرات حسین پاینده و سناپور را خواهید خواند.

 • غروب بود وتو بودی

  غروب بود وتو بودی

  چرخه عجیبی است! معصومیت محکوم درختان، برگ‌ها و گیاهان. نه، هیچ‌کس محکوم نیست. متهم نگاه ماست. درخت عریان، برگ‌های ریزان، داس باغبان... همه آیینه‌های روشن آفرینش‌اند. همه تصویرهایی از یک حقیقت، از حقیقت یگانه.

 • کتابی بدون نقش اول!قربانی بادموافق

  کتابی بدون نقش اول!قربانی بادموافق

  این کتاب با روایتی زیبا و خلاقانه و البته با جریانات و اتفاقاتی خواندنی، می تواند برای مخاطبانی که به تاریخ معاصر هم نظری دارند زیبا و جذاب باشد.

 • کتاب دیدم که جانم می رود

  کتاب دیدم که جانم می رود

  کتاب دیدم که جانم می رود پر است از داستان های شیرین و سراسر عشق و دوستی میان حمید و مصطفی، از زمان بحث و جدل با منافقین توی چادر جلوی دانشگاه تهران تا گرفتن اجازه از خانواده برای رفتن به جبهه،استرس های روز اول اعزام تا خاطرات همسنگر شدن این دو نفر در گیلان غرب...

 • طنزی خواندنی به نام غلاغه به خونش نرسید

  طنزی خواندنی به نام غلاغه به خونش نرسید

  این کتاب مجموعه داستان‌های طنز است که در جراید مختلف چاپ و منتشر شده‌اند. این داستان‌ها همگی از لحاظ ادبی و ساختاری شبیه یک‌دیگرند. همگی این داستان‌ها با عباراتی مشابه آغاز و در فضایی مشابه به وقوع می‌پیوندند.

 • نقد و تفسیری بر رمان «روی ماه خدا را ببوس» اثر مصطفی مستور

  نقد و تفسیری بر رمان «روی ماه خدا را ببوس» اثر مصطفی مستور

  وقتی برای اولین بار رمان «روی ماه خدا را ببوس» اثر مصطفی مستور نویسنده نام آشنای عرصه داستان کشورمان را می خواندم به این نتیجه رسیدم که این کتاب فارغ از برخی ایرادات ناچیز، اتفاق بسیار قشنگی در حیطه داستان نویسی فارسی می تواند باشد

 • رمان زمانی برای بزرگ شدن

  رمان زمانی برای بزرگ شدن

  "زمانی برای بزرگ شدن" داستان بلندی است با محوریت دو جنگ؛ یكی جنگی كه در پوسته بیرونی قصه و در جغرافیای متن از ابتدا تا انتها حضوری دائم دارد و دیگری جنگ درونی در لایه های زیرین اثر برای بازپس گرفتن غرور.

 • درباره‌ی رمانِ«شب ایوب»، آب؛ این نمادِ دوپاره شده

  درباره‌ی رمانِ«شب ایوب»، آب؛ این نمادِ دوپاره شده

  به بیان دیگر می‌توان گفت که «آب» در این رمان، نمادی است که دوپاره شده است و این پاره‌ها، مدام به یکدیگر تغییر شکل می‌دهند، همچون راوی که میان میدان جنگ و خانه، دوپاره شده است و همچون خود خانه که جنگ، آن را جاکن کرده و به مکانی دیگر پرتاب کرده است.

 • نقد رمان عادت می کنیم

  نقد رمان عادت می کنیم

  از آن‌جا که در رمان چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم، شخصیت اصلی داستان، زنی خانه‌دار است، پرداخت بیش از اندازه به جزئیات خانه‌داری و کارهای سنتی زنان در داستان، هرچند که هم‌چون کار خانه خسته‌کننده است، اما می‌تواند قابل قبول باشد و بیگانه به‌ نظر نمی‌رسد.

 • معرفی و بررسی کتاب بابانظر توسط احمدشاکری

  معرفی و بررسی کتاب بابانظر توسط احمدشاکری

  کتاب "بابانظر" جيره خوار شخصيت"بابانظر" است. اگر او نبود. اگر نمي دانستيم کسي است که اين اتفاقات برايش رخ داده است، اگر گمان مي کرديم اين روايت ممکن است تخيلات يک راوي باشد، نويسنده را با سئوالات بسيارمان رنجيده مي کرديم.

 • نقد رمان نیمه تمام

  نقد رمان نیمه تمام

  رمان نیمه ناتمام به عنوان چهارمین کتاب داستانی نسرین قربانی نشان از علاقه و اشتیاق این نویسنده در پرداختن به موضوعات اجتماعی در بستر رویدادهای تاریخی دارد که در نوع خود دارای سبک و تکنیک نوشتاری ویژه‌ای محسوب می‌شود که همین مسئله برای نویسنده آن دستاورد قابل توجهی است.

 • پروانه ای روی شانه

  پروانه ای روی شانه

  رمان «پروانه‌ای روی شانه» مثل نمایشنامه‌ای است که در چندین پرده اجرا می‌شود. هریک از بازیگران در زمان‌های تعیین شده روی صحنه می‌آیند. بخشی از درون خود را به نمایش می‌گذارند و می‌روند تا در ‌‌نهایت به سرانجامی که خواسته نویسنده است برسند.

 • مجموعه داستانهایی به نام تخران

  مجموعه داستانهایی به نام تخران

  "تخران" مجموعه ای با چهارده داستان که هیچ کدام شان در ظاهر شبیه دیگری نیست. اسطیری در این مجموعه گویی سعی می کند هرآنچه را که از جهان داستان آموخته به نمایش درآورد.

 • رمان اشکانه

  رمان اشکانه

  همسران جانبازان جنگ غالبا شخصیتهایی هستند که عشقشان را بی پرده بیان نمی‌کنند. او در این رمان قصد نشان دادن این عشق را به شکلی عیان دارد. در واقع همسر جانبازی که او به تصویر می‌کشد قبل از هر چیزی یک عاشق است و بعد یک همسر.

 • این وبلاگ واگذار می شود

  این وبلاگ واگذار می شود

  داستان كتابچه ماجراي پسر نوجواني‌است كه همسايه‌شان در آبادان و در دوران جنگ دسته‌كليدي را به او داده و از او خواسته آن را نگهدارد تا وقتي برگشتند آن‌را پس بگيرند. آقاي زال يا همان پسر نوجوان پس از سي و چند سال منتظر است كه همسايه برگردد و كليدش را بگيرد.

 • نقدکتاب درخت جادو

  نقدکتاب درخت جادو

  سه ويژگي «ترس» «‌حقارت» و« گناه» در بخش زيادي از داستان‌هاي اين نويسنده وجود دارد. در داستان «ما سه نفر هستيم» نوعي حقارت به چشم مي‌خورد، در «راز قتل آقامير ترس»، حقارت‌ خودنمايي مي‌كند و يا گناهي كه قبلا اتفاق افتاده است؛ اما حسش هنوز وجود دارد.

 • نقد رمان پل معلق

  نقد رمان پل معلق

  بایرامی دربارۀ ارتباطش با این اثر در مصاحبه‌ای گفته كه در ایام جنگ بین گروهی هشتاد نفره كه از اعزامی بزرگ جا مانده بودند حضور داشته. این عده با قطار، با سختیهای فراوان به سمت جبهه حركت می‌كنند. مدتی كه می‌گذرد مسافران را پیاده می‌كنند، چون خط زده شده و جلوتر نمی‌توانند بروند. این منطقه همان جایی است كه پل داستان «پل معلق» در آن زده می‌شود ـ منطقه‌ای میان كوههای لرستان ـ و از آنجا خط آهن قطع است. حس و حال عجیبی كه از دیدن این صحنه به نویسنده دست داده، او را مطمئن كرده كه روزی دربارۀ این پل خواهد نوشت و این هم اتفاق افتاده است.

 • رمان قدیس

  رمان قدیس

  رمان قدیس، نگاهی است تاریخی به بعد حکومت‌داری حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در 5سال دوران خلافت آن حضرت. این رمان در اصل روایتی است از زندگی کشیشی که دوست دارد کلکسیونر کتب و اسناد خطی باشد و در این کار اشتیاق فراوانی برای جمع‌آوری کتاب‌های خطی دارد.