رمان ایرانی
 • معرفی و نقد صوفی وچراغ جادو

  معرفی و نقد صوفی وچراغ جادو

  خواننده در داستان «صوفی و چراغ جادو» با شخصیت‌های محدودی آشنا می‌شود، اما نکته اینجاست که همه این شخصیت‌ها هر چند نه به صورت مداوم و پررنگ ولی به هر حال تا پایان داستان حضور دارند. هر یک از این شخصیت‌ها در فصول مختلف به نحوی به کار نویسنده می‌آیند و یکباره منفعل یا از داستان محو نمی‌شوند.

 • رمانی درباره امام رضا وحضرت معصومه

  رمانی درباره امام رضا وحضرت معصومه

  نویسنده در این کتاب فرازهایی از زندگی امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) را نشان می‌دهد البته این فرازها در ارتباط با شیعیانشان در ایران نشان داده می‌شود. تشکری با متنی شاعرانه تلاش کرده است که این دانستن از زندگی این بزرگان از زبان شیعیان خاص ایشان و همراه با معرفت و صد البته عشق باشد.

 • بچه مثبت مدرسه

  بچه مثبت مدرسه

  بچه مثبت مدرسه، کتابی دوگانه است. چراکه نویسنده برای داستانش دو راوی برگزیده. یکی پرحرکت و پر شور و شر و دست‌داشتنی؛ و دیگری به قولی بچه‌مثبت و معصوم و زلال و بازهم دوست داشتنی!

 • نگاهي به رمان«شب و قلندر» نوشته منيژه آرمين

  نگاهي به رمان«شب و قلندر» نوشته منيژه آرمين

  داستاني که منيژه آرمين خلق مي کند، در مرز ميان سه رويکرد؛ واقعيت، افسانه و تاريخ در نوسان است و به هيچ يک از اين سه رويکرد به طور کامل گرايش ندارد.

 • نگاهي به رمان «ترکه هاي درخت آلبالو» نوشته اکبرخليلي

  نگاهي به رمان «ترکه هاي درخت آلبالو» نوشته اکبرخليلي

  ماجراهاي داستان اين اثر به همان سال هاي اوليه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، درگيرهاي عناصر ضد انقلاب در کردستان و سرانجام ماه‌هاي اوليه شروع جنگ تحميلي مربوط است.

 • «دیروز بارانی»

  «دیروز بارانی»

  کتاب «دیروز بارانی» به عنوان تازه‌ترین اثر تألیفی مشترک میان سید مهدی شجاعی و مجید مجیدی در قالب فیلمنامه که به تازگی از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است را باید تلاشی در خور اعتنا برای تلفیق و انعکاس برخی از حس‌هان انسانی به دور از به سخره‌گرفتن و بازی نامشروع با احساس مخاطب به شمار آورد.

 • قطعه ای از کتاب گرگ سالی

  قطعه ای از کتاب گرگ سالی

  بعد از ظهر آخرین روز زمستان کنار جاده باریکی که به روستای بنفشه‌دره می‌رسید، از مینی‌بوس پیاده شد. همان جا ساکش را روی زمین گذاشت و به دور و برش نگاه کرد. در چشم‌اندازش دشت صاف و همواری دیده می‌شد که تا کوهپایه‌های دوردست کشیده شده بود. خاک نرم و پوک بود. سبلان باز هم روبه‌رویش بود، اما این بار...

 • معرفی و نقد رمان دلقک

  معرفی و نقد رمان دلقک

  هدی حدادی، اولین رمانش را نوشته است و آن قدر صادقانه و صمیمانه كه خیلی زود وارد فضای كتابش می‌شوی و با تمام قوت‌ها و كاستی‌هایی كه دارد تا انتها كتاب را می‌خوانی و دلزده‌ات نمی‌كند.

 • نفرپانزدهم

  نفرپانزدهم

  «نفر پانزدهم» ‌عنوان مجموعه سه داستان بلند از جهانگیر خسروشاهی با موضوع دفاع مقدس است که در ۲۶۸ صفحه، از سوی انتشارات عصر داستان منتشر شده است.

 • نقد رمان ظلمات

  نقد رمان ظلمات

  از نکات دیگر در باب شیوه پرداخت رمان باید گفت که «ظلمات» سرشار از بیان خرده روایت‌هایی است که خواننده را به کلان روایت رهنمون می‌کند.بیان خرده روایت‌هایی از سرگذشت زهره، مانی، طهماسب، هفتواد و ارشیر، سرکار دلیری،خانواده کاووس و دخترکش و...ما را به کلان روایت می‌رساند. اما این خرده روایت ها گاه در متن نه تنها از تعلیق داستانی می‌کاهد بلکه گاه بانی اطناب می‌شود.

 • «عقربه ها خوابشان می آید»

  «عقربه ها خوابشان می آید»

  عقربه های تنبل ساعت، در نظر راوی رمان «عقربه ها خوابشان می آید» به زور حرکت می کنند و گاهی به خواب فرو می روند؛ خواب عمیقی که قهرمان آنها اسماعیل در تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی به شهادت رسیده و پیکرش مفقود می شود.

 • شاید فراموشت کنم

  شاید فراموشت کنم

  داستان از این قرار است که «ماشاءالله آذرفر» که شخصی ثروتمند و بانفوذ در دربار شاه بوده نمی‌تواند از همسرش صاحب فرزندی شود و خلاف فیلم‌ها و داستان‌ها برای حل این موضوع به فکر تجدید فراش و... نمی‌افتد! در یک تصمیم‌گیری نادر –او به اتفاق همسرش- ...

 • حتی مردها هم گاهی گریه می کنند

  حتی مردها هم گاهی گریه می کنند

  داستان «حتي مردها هم گاهي گريه مي‌كنند» از زبان شخصيت نوجوان، عليرضا روايت مي‌شود كه ماجراي فروختن خانه پدر بزرگ توسط فرزندانش(دايي طالب و دايي مرتضي) و آوارگي پيرمرد در دوران كهنسالي و در نهايت اقامت او در يكي از...

 • گزارشی نه چندان منصفانه

  گزارشی نه چندان منصفانه

  در اکثر بخش هایی از این کتاب که موضوع گفت و گوی افراد حاضر در تاکسی مسایل اجتماعی و سیاسی ست، افراد از موضع نقد و غرزدن به جمهوری اسلامی در بیان عامیانه اتفاقات وارد می شوند. قصد زیر سوال بردن واقعی بودن گزارش های کتاب را ندارم اما آیا واقعاً هر کدام از ما، بدون هدفی که نویسنده داشته است، سوار تاکسی می شویم یک نفر را هم ندیده ایم که که موضعش منصفانه تر از آدم هایی باشد که دیالوگ هایشان را در کتاب می بینیم؟!

 • گزارشی از جلسه نقد رمان سووشون

  گزارشی از جلسه نقد رمان سووشون

  در این گزارش مطالب و نظرات حسین پاینده و سناپور را خواهید خواند.

 • غروب بود وتو بودی

  غروب بود وتو بودی

  چرخه عجیبی است! معصومیت محکوم درختان، برگ‌ها و گیاهان. نه، هیچ‌کس محکوم نیست. متهم نگاه ماست. درخت عریان، برگ‌های ریزان، داس باغبان... همه آیینه‌های روشن آفرینش‌اند. همه تصویرهایی از یک حقیقت، از حقیقت یگانه.

 • کتابی بدون نقش اول!قربانی بادموافق

  کتابی بدون نقش اول!قربانی بادموافق

  این کتاب با روایتی زیبا و خلاقانه و البته با جریانات و اتفاقاتی خواندنی، می تواند برای مخاطبانی که به تاریخ معاصر هم نظری دارند زیبا و جذاب باشد.

 • کتاب دیدم که جانم می رود

  کتاب دیدم که جانم می رود

  کتاب دیدم که جانم می رود پر است از داستان های شیرین و سراسر عشق و دوستی میان حمید و مصطفی، از زمان بحث و جدل با منافقین توی چادر جلوی دانشگاه تهران تا گرفتن اجازه از خانواده برای رفتن به جبهه،استرس های روز اول اعزام تا خاطرات همسنگر شدن این دو نفر در گیلان غرب...

 • طنزی خواندنی به نام غلاغه به خونش نرسید

  طنزی خواندنی به نام غلاغه به خونش نرسید

  این کتاب مجموعه داستان‌های طنز است که در جراید مختلف چاپ و منتشر شده‌اند. این داستان‌ها همگی از لحاظ ادبی و ساختاری شبیه یک‌دیگرند. همگی این داستان‌ها با عباراتی مشابه آغاز و در فضایی مشابه به وقوع می‌پیوندند.

 • نقد و تفسیری بر رمان «روی ماه خدا را ببوس» اثر مصطفی مستور

  نقد و تفسیری بر رمان «روی ماه خدا را ببوس» اثر مصطفی مستور

  وقتی برای اولین بار رمان «روی ماه خدا را ببوس» اثر مصطفی مستور نویسنده نام آشنای عرصه داستان کشورمان را می خواندم به این نتیجه رسیدم که این کتاب فارغ از برخی ایرادات ناچیز، اتفاق بسیار قشنگی در حیطه داستان نویسی فارسی می تواند باشد