تاریخ ایران
 • معرفی و بررسی رمان "شاهي بي شين"

  معرفی و بررسی رمان "شاهي بي شين"

  «شاه بی‌شین»، رماني كه حول محور زندگي و سرنوشت محمدرضا پهلوي آخرين شاه ايران می‌گذرد، در نوع خود يك نمونۀ كم‌نظير از روايت مستندگونۀ سرگذشت يك پادشاه است.

 • نقد و بررسی کتاب دشت‌های سوزان

  نقد و بررسی کتاب دشت‌های سوزان

  «دشت‌های سوزان» صادق کرمیار رمان خوبی بود. شاید نمونهء خیلی موفقی برای رمان تاریخی نباشد اما قطعا یک نمونه رمان تاریخی است. از این طرف به تاریخ پایبند است و از آن طرف رمان است.

 • معرفی و بررسی رمان «آه با شین»

  معرفی و بررسی رمان «آه با شین»

  مرور خاطراتی که گاه تکراری و از قبل شناخته شده است.مرور حکایت هایی چون فرمان کشف حجاب، سقوطرضا شاه، سرکار آمدن محمدرضا پهلوی، اصلاحات ارضی، گسترش فضای شهری و تخریب فضاهای روستایی ، مبارزات سیاسی پیش از انقلاب و بعد از آن، دوره و تکرار می‌شود.

 • جریان شناسی سیاسی:نگاهی به احزاب، گروهها و جریانهای سیاسی در ایران معاصر

  جریان شناسی سیاسی:نگاهی به احزاب، گروهها و جریانهای سیاسی در ایران معاصر

  این کتاب، نگاه اجمالی به دیدگاه‌ها و عملکردهای جریان‌های سیاسی کشور بر اساس منابع موجود گروه‌ها و جریان‌ها است و طبیعی است نگاه تفصیلی و انتقادی به احزاب و فعالیت‌های آنان فرصت دیگری را می‌طلبد.

 • ایران در بحران (زوال صفویه و سقوط اصفهان)

  ایران در بحران (زوال صفویه و سقوط اصفهان)

  کتابی که به درک ما از تاریخ ایران و دوره‌ای که باعث 2 قرن انحطاط و زوال در ایران شد، کمک زیادی می‌کند.

 • ماه هزار تکه؛ نیمه پنهان شهید رجایی به روایت کیهان

  ماه هزار تکه؛ نیمه پنهان شهید رجایی به روایت کیهان

  نویسنده در این کتاب با زبان شیرین ادبیات به روایت زندگی فرزند اسلام؛ شهید «محمدعلی رجایی» دومین رئیس‌جمهور ایران اسلامی پرداخته است. ضمن آن‌که بخش ضمائم و تصاویر و اسناد نیز در دو بخش پایانی کتاب قرار گرفته است.

 • معرفی و بررسی کتاب جریانها و سازمانهای مذهبی ـ سیاسی ایران دوره پهلوی دوم‬

  معرفی و بررسی کتاب جریانها و سازمانهای مذهبی ـ سیاسی ایران دوره پهلوی دوم‬

  نویسنده کتاب حاضر را «گزارش کوتاهی» از چگونگی و سیر «رشد محبوبیت روحانیت» و «تاسیس جمهوری اسلامی» معرفی می کند و مطالعه آن را دریچه ای برای شناخت «تلاش های متجددانه و التقاطی» گروه‌های پیش از انقلاب می داند.

 • نقد کتاب جريان‌شناسي سياسي در ايران

  نقد کتاب جريان‌شناسي سياسي در ايران

  کتاب «جریان‌شناسی سیاسی در جمهوری اسلامی ایران» در یک مقدمه و سه فصل و همراه جمع‌بندی و نتیجه‌گیری و نیز یک بخش ضمیمه با عنوان «مشخصات احزاب و تشکل‌های سیاسی کنونی در ایران» تدوین شده است.

 • نقد کتاب «معمای هویدا»

  نقد کتاب «معمای هویدا»

  کتاب «معمای هویدا»، نوشته عباس میلانی، پرداخته که در این نوشتار تحلیل و نقد دیدگاه‌های تاریخی ارایه شده در این کتاب مورد نقد و بررسی قرار گرفته و همچنین به محتوای کتاب و ادعاهای نویسنده درخصوص هویدا، محمدرضا پهلوی، و تحولات ایران در دوره پهلوی نگاهی خواهیم انداخت.@

 • نقد كتاب «گذر عمر (خاطرات سياسي باقر پيرنيا)»

  نقد كتاب «گذر عمر (خاطرات سياسي باقر پيرنيا)»

  خواننده كتاب «گذر عمر» از ميزان درك سياسي آقاي پيرنيا ـ كه در جاي جاي كتاب متجلي است ـ و جايگاه‌هايي كه وي قبل از پيوند خوردن با عناصر كليدي عرصه سياست و دربار پهلوي در نظام اجرايي كشور داشته به سهولت مي‌تواند به قدر و منزلت او واقف شود و به عبارت بهتر، هرگز نمي‌تواند گوينده خاطرات را به عنوان عنصري تعيين كننده و كليدي در دوران پهلوي ارزيابي نمايد.

 • نقد و بررسی كتاب « نخست‌وزير سه دقيقه قبل درگذشت»

  نقد و بررسی كتاب « نخست‌وزير سه دقيقه قبل درگذشت»

  كتاب «نخست‌وزير سه دقيق قبل درگذشت...» عمدتاً گردآوري مطالب رسانه‌هاي داخلي و فارسي‌زبان خارجي در مورد هويدا است، كه برخي مصاحبه‌هاي اختصاصي آقاي محمود تربتي‌سنجابي نيز به آن اضافه شده است. اين اثر در نوروز 1383 در چاپ اول با شمارگان دو هزار و دويست نسخه توسط انتشارات عطايي وارد بازار نشر كشور شد.@

 • خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه

  خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه

  کتاب حاضر شامل خاطرات قوام‌ در دوره دوم و سوم نخست‌وزیری اوست؛ یعنی سال‌های دهه ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ که ایران گرفتار حزب‌بازی،‌ کمونیست بازی، از بین رفتن آدم‌ها و شخصیت‌ها و شعارهای مختلف است، درباره این دوره منابع و مطالب جدی کمی وجود دارد. بنابراین خاطرات قوام تنها سندی است که از آن دوره‌ به‌جامانده، یادداشت‌هایی که تابه‌حال منتشرنشده بودند.

 • معرفی و بررسی كتاب جريان‌شناسي بعد از انقلاب اسلامي ايران – 1357 تا 1380

  معرفی و بررسی كتاب جريان‌شناسي بعد از انقلاب اسلامي ايران – 1357 تا 1380

  بر اساس آنچه در نخستين صفحات اين كتاب آمده است: «اين مجموعه، گزارش‌ طرحي تحقيقاتي است كه بنا به پيشنهاد معاونت فرهنگي اجتماعي مركز تحقيقات استراتژيك، به تصويب دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيده و با پشتيباني و تأييد دبيرخانه، گروه تحقيقات جهاد دانشگاهي به عنوان مجري طرح انتخاب شده است. نظارت بر اجراي طرح و ويراستاري محتوايي و صوري كل گزارش را معاون فرهنگي اجتماعي مركز تحقيقات استراتژيك برعهده داشته است.»@

 • نقد كتاب «تاريخ جامع يهوديان ايران»

  نقد كتاب «تاريخ جامع يهوديان ايران»

  كتاب «تاريخ جامع يهوديان ايران» اثر حبيب‌ لوي، مروري دارد بر چگونگي پيدايش قوم بني‌اسرائيل و سير تحولاتي كه اين قوم به‌ويژه ساكنان يهودي سرزمين ايران از حدود دو هزار و پانصد سال پيش پشت سر گذارده‌اند.@

 • نقد كتاب «علما و انقلاب مشروطيت ايران»

  نقد كتاب «علما و انقلاب مشروطيت ايران»

  «علما و انقلاب مشروطيت ايران» عنوان کتابی است که در ارتباط با حوادث مشروطه و جایگاه علما و روحانیون در این حوادث به رشته تحریر درآمده است.

 • معرفي و نقد كتاب «ايران بين دو انقلاب از مشروطه تا انقلاب اسلامي»

  معرفي و نقد كتاب «ايران بين دو انقلاب از مشروطه تا انقلاب اسلامي»

  دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران كتاب «ايران بين دو انقلاب، از مشروطه تا انقلاب اسلامي» را مورد نقد و بررسي قرار داده كه با هم آن را مي‌خوانيم.@

 • نقد و بررسی کتاب ايران در چهار كهكشان ارتباطي

  نقد و بررسی کتاب ايران در چهار كهكشان ارتباطي

  «ايران در چهار كهكشان ارتباطي » عنوان کتابی است که به قلم دکتر مهدي محسنيان‌راد به رشته تحریر درآمده و توسط دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.@

 • کتاب غرور و سقوط؛ بررسی علل وقوع انقلاب ایران از نگاه سفیر سابق انگلیس

  کتاب غرور و سقوط؛ بررسی علل وقوع انقلاب ایران از نگاه سفیر سابق انگلیس

  پارسونز در این نگارش کوشیده تا مشاهدات خود را درباره اشخاصی نظیر:خاندان سلطنتی، رجال مملکتی، سفرا و نمایندگان خارجی و....، همچنین حوادث رخ داده طی اقامت او ازجمله فراز و نشیب‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، کارها و اقدامات شاه بیان می‌کند.

 • نقدوبررسی رمان انجمن مخفی

  نقدوبررسی رمان انجمن مخفی

  نویسنده در این رمان علاوه برداستان پردازی ، به وجوه دیگری چون تاریخ ،سیاست ، مذهب و... نیز توجه داشته است . همچنین حوادث مهمی چون جریان مشروطه و تحریم تنباکو وعوامل مرتبط با آن ها - شهادت شیخ فضل ا... نوری و انجمن های مخفی - ، و... را نیز مورد نظر داشته است .

 • کتاب دربار به روایت دربار؛ بیانگر فساد رژیم پهلوی

  کتاب دربار به روایت دربار؛ بیانگر فساد رژیم پهلوی

  کتاب دربار به روایت دربار درمقام بیان مفاسد اخلاقی رژیم پهلوی است اما بیان این نوع از مطالب سخت و نیاز به عفت کلام دارد که در هر نوشته‌ای پیدا نمی شود، ولی از خصوصیات منحصر به فرد این کتاب این است که در ضمن عفت قلم و ملاحظات اخلاقی به گوشه‌ای از مفاسد اخلاقی درباریان – اعم از شاه و حلقه نخست اطرافیان ودوستان و خانواده او – اشاره می‌کند.