ادبیات پایداری
 • حماسه تپه برهانی

  حماسه تپه برهانی

  «حماسه تپه برهانی» در عین حالی که یک «سند تاریخی منحصر به فرد» به شمار می‌رود، سندی است که اگر نبود، قطعه‌ای از تاریخ دفاع مقدس مغفول و مجهول می‌ماند چراکه هیچ نوشته دیگری درباره این بریده از عملیات «والفجر 2» وجود ندارد.

 • اینک شوکران۱

  اینک شوکران۱

  «اینک شوکران»روایتی است از زندگی جانبازان و شهدای شیمیایی جنگ از زبان همسران‌شان، که شماره یکم آن به روایت زندگی شهید «منوچهر مدق» از زبان همسرش فرشته ملکی اختصاص دارد.

 • جای امن گلوله ها

  جای امن گلوله ها

  این کتاب روایت مردی است که در نبرد با بعثی ‌ها، بدنش میزبان ده ها گلوله بوده ولی دست تقدیر تا به امروز او را از نعمت زندگی محروم نساخت. جای امن گلوله ها 280 صفحه است

 • کتاب تپه جاویدی وراز اشلو

  کتاب تپه جاویدی وراز اشلو

  این رمان روایتی ساده، روان و دل‌نشین است از زندگی این شهید طی سال‌های 1357 تا 1365. اکبر صحرایی نویسنده کتاب تمام تلاش خود را بکار برده تا با شیوه‌ای نو در مسیر زندگی‌نامه نویسی، رمانی جذاب و خواندنی بیافریند.

 • معرفی کتاب دخترشینا

  معرفی کتاب دخترشینا

  دختر شینا روایت زندگی یکی از آن هزاران زن صبوری ست که حالا نسلشان در حال انقراض است. باید روایت زندگی دختر شینا ها را برای دختران امروز گفت تا ریشه درخت کهنسال و مهربان مادری نخشکیده. دختر شینا روایت پایان خوش زنی ست که چون خیالش از عهد پیمان مردم با ولی فقیه و ادامه حیات انقلاب راحت شد

 • ده ویژگی کتاب نورالدین پسر ایران

  ده ویژگی کتاب نورالدین پسر ایران

  ویژگی اول، بیان روان و سلیس کتاب است. بخش مهم این ویژگی مدیون زحمات سرکار خانم سپهری است که این خاطرات را امانت‌دارانه و شیوا و روان، پرداخت داده‌اند...

 • «تپه جاویدی و راز اشلو»

  «تپه جاویدی و راز اشلو»

  کتاب تپه جاویدی و راز اشلو، رمانی است پیرامون زندگی شهید مرتضی جاویدی، پس ما با یک اثر دفاع مقدس روبرو هستیم. این رمان روایتی ساده، روان و دل‌نشین است از زندگی این شهید طی سال‌های 1357 تا 1365. اکبر صحرایی نویسنده کتاب تمام تلاش خود را بکار برده تا با شیوه‌ای نو در مسیر زندگی‌نامه نویسی، رمانی جذاب و خواندنی بیافریند.

 • کتاب‌آهنگران

  کتاب‌آهنگران

  «كتاب آهنگران» شامل 220 صفحه خاطره از صادق آهنگران و بیش از ۵۰۰ قطعه از نوحه‌های اوست. صوت تمامی نوحه‌های مندرج در کتاب به اضافۀ چهل قطعۀ تصویری از نوحه‌خوانی‌های حاج صادق آهنگران در سال‌های دفاع مقدس، در قالب دو لوح فشرده، ضمیمه کتاب شده‌اند.

 • گوهر

  گوهر

  «گوهر» خاطرات خود نوشت مهدي جعفري نسب اشكذري است كه در سه فصل با عنوان‌هاي «تا آغاز انقلاب اسلامي»، «تا آغاز دفاع‌مقدس» و «دفاع‌مقدس» نوشته شده و با دو بخش «تصاوير» با 27 عكس و «اسناد» به پايان مي‌رسد.

 • جمجمه ات را قرض بده برادر

  جمجمه ات را قرض بده برادر

  در این رمان " جمجمه ات را قرض بده برادر " خیلی قشنگ به زوایای مختلف جنگ تلمیحا اشاره شده است و به عبارتی صحیح تر زندگی در جنگ را نشان داده است.

 • معرفی و نقدی مختصر بر کتاب طیب

  معرفی و نقدی مختصر بر کتاب طیب

  همچنین خاطرات نقل شده از خانواده طیب حاج‌رضایی حاصل چهار ساعت مصاحبه با فرزند او بیژن است. وی در زمان دستگیری و شهادت پدر دوازده سال سن داشت و وقایع آن دوران را به خوبی به خاطر داشت. بخشی از خاطرات هم بر اساس شنیده‌های او از مادرش است.

 • دایرةالمعارف مصور تاریخ جنگ

  دایرةالمعارف مصور تاریخ جنگ

  دایرةالمعارف مصور تاریخ جنگ» با برخورداری از 1000 عکس مستند تاریخی، 200 نقشه و 40 جدول و نمودار آماری به بازار عرضه شده و در تدوین آن از بیش از 300 منبع مکتوب و 30 مصاحبه با فرماندهان و مسؤولان جنگ بهره‌برداری شده است.

 • نه آبی نه خاکی

  نه آبی نه خاکی

  در این رمان، همه عناصر، کارایی لازم خود را دارند. نثر یکدست و نرم است تا با روحیات رزمندگان هماهنگ باشد و می‌توان گفت این رمان در ردیف رمان‌هایی قرار داد که زندگی در شرایط لغزان و نامعلوم در مناطق جنگی را به تصویر کشیده است.

 • ثریا در اغما

  ثریا در اغما

  «ثریا در اغما»در 32 فصل و با زاویه وبا زاویه دید اول شخص بیان می شود. فضاسازی و شخصیت پردازی دقیق که از خصوصیات همه آثار این نویسنده است، در این رمان هم جایگاه ویژه‌ای دارد.

 • نقد و بررسی کتاب اسیر زمان نوشته اسماعیل فصیح

  نقد و بررسی کتاب اسیر زمان نوشته اسماعیل فصیح

  از نکات جالب اثر آن است که آریان وضع شرکت نفت ملی ایران رابه خوبی توصیف می کند و حتی اطلاعات دقیقی از جریان انقلاب اسلامی و اوج گیری آن، همچنین از اولین حمله عراق به ایران وادامه آن در اختیار خواننده قرار می دهد.

 • سفر به گرای 270 درجه

  سفر به گرای 270 درجه

  نویسنده سعی کرده است با مخاطب اثرش روراست باشد و آنچه را که از جنگ می‌داند، صادقانه با مخاطبش در میان بگذارد. شخصیت اول رمان در ابتدا محصلی است که به امتحانات خود می‌اندیشد، ولی در مراحل بعدی مخاطب در می‌یابد دغدغه اصلی ذهن او چیز دیگری است؛ یعنی رفتن به مناطق جنگی و شرکت در عملیات‌های جنگ.

 • نقدی بر رمان «مهمان مهتاب» نوشته فرهاد حسن زاده

  نقدی بر رمان «مهمان مهتاب» نوشته فرهاد حسن زاده

  رمان«مهمان مهتاب» از جمله داستان‌های خانوادگی جنگ است که در آن مسائل خانواده دوشادوش مسائل جنگ و نبرد پیش می‌رود و اولین کارجنگی نویسنده محسوب می‌شود که در آن نیز دلمشغولی نویسنده – کودکان و نوجوان – حضور دارند.

 • ریشه در اعماق

  ریشه در اعماق

  حسن بیگی در این رمان، اثرات جنگ را در یکی از اقلیم‌های خاص ایران، سیستان و بلوچستان است مورد کنکاش قرار داده است.

 • نقدی بر رمان ارمیا نوشته رضا امیرخانی

  نقدی بر رمان ارمیا نوشته رضا امیرخانی

  ارمیا پسر جوانی است که درطول رمان خواننده با روحیات اوآشنا می‌شود. روند کلی داستان، جامعه شناسی جنگ است، به همراه رفتار شناسی فردی و عواقب یا نتایجی که جنگ بر جامعه می گذارد.

 • معرفی کتاب شنام خاطرات کیانوش گلزار راغب

  معرفی کتاب شنام خاطرات کیانوش گلزار راغب

  این کتاب، داستان نوجوانیست شانزده ساله که از همان ابتدای جنگ وارد جبهه کردستان شده است، اما پس از مدتی در خلال درگیری با ضد انقلاب به اسارت در آمده و در منطقه ای به نام ترجان زندانی می شود و به علت سن کمی که دارد بیشتر مورد تهاجم فکری و عقیدتی ضد انقلاب قرار می گیرد.