تازه های کتاب
 • بررسی تجربی نظام شخصیت در ایران

  بررسی تجربی نظام شخصیت در ایران

  این کتاب اثری است پژوهشی که به بررسی فرهنگ و شخصیت افراد در جامعه می‌پردازد و کوششی است برای شناخت نسبی منش و شخصیت ایرانی. در این پژوهش از سه مجموعه داده‌ی شواهد تجربی استفاده شده است.

 • نگاهی اجمالی به تازه هاي نشر «گمان»

  نگاهی اجمالی به تازه هاي نشر «گمان»

  اين مجموعه به مسايلي فلسفي از همين دست مي پردازد که همه ما به نوعي در زندگي با آن مواجهيم، از سوال هاي کلي گرفته تا «معناي زندگي» و «خوشبختي» تا مسايل جزيي تر نظير درد، بيماري، ترس، ملال، زندگي روزمره، حسد، عشق، مرگ، بخشودن و... متاسفانه در کشور ما نظر اغلب نويسندگان و مترجمان فلسفه معطوف به کتاب هاي نظري سيستماتيک است

 • بحران دنیای متجدد

  بحران دنیای متجدد

  کتاب بحران دنیای متجدد یکی از سه اثر اصلی «رنه» گنون (1886-1951 م) ـ عالم مابعدالطبیعه، اندیشمند و نویسنده فرانسوی ـ دربارة مهم‌ترین اندیشه‌های وی در انتقاد از فرهنگ و اندیشة غرب است.

 • مجموعه قصه‌های ایرانی

  مجموعه قصه‌های ایرانی

  مجموعه قصه‌های ایرانی که در دو جلد چاپ شده، برگرفته از 20 اثر فاخر و مشهور تاریخ ادبیات پارسی است.

 • رویارویی غرب معاصر با جهان اسلام

  رویارویی غرب معاصر با جهان اسلام

  نویسنده این کتاب تلاش کرده تا با نگارش فصول چهارگانه کتاب مهم‌ترین ویژگی‌های ذاتی تمدن غرب را تعیین و راهکارهای رویارویی جهان اسلام با این تمدن را ارائه دهد.

 • افسانه‌های تنبل‌ها

  افسانه‌های تنبل‌ها

  قصه‌‌ها و افسانه‌ها، میراث فرهنگی هر قوم و ملتی را نشان می‌دهند. آن‌ها، ارزش‌های سنتی و زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی کشورها را منعکس می‌کنند. بنابراین، همه‌ی قصه‌‌ها و افسانه‌ها عنصری از حقیقت دارند. این کتاب شامل 21 افسانه است.

 • نام من سرخ

  نام من سرخ

  آن چه داستان را برای ما بیشتر جذاب می‌کند، نقش پر رنگ ایرانی‌ها در سرتاسر کتاب است. هنر ایرانی، نگاره ایرانی، نقاش ایرانی، شاهنامه ایرانی و دربار ایرانی.

 • غرب‌شناسی:سیری در تحولات فرهنگی ـسیاسی غرب ازیونان باستان تا پایان هزاره دوم

  غرب‌شناسی:سیری در تحولات فرهنگی ـسیاسی غرب ازیونان باستان تا پایان هزاره دوم

  کتاب در پایان به یک بخش جمع­‌بندی و نتیجه‌­گیری می­رسد که در آن مباحثی چون تمدن و توحش غرب، تاثیر تمدن اسلامی بر تمدن غرب، بلای تمدنی که تحت نظارت دین و معنویت نباشد، جنبش اصلاح طلبی در غرب، آزاداندیشی در حوزه معرفت دینی، انزوای دین و فروپاشی اخلاق و فرهنگ و گذر از دوره نوگرایی به عصر فراسوی نوگرایی می پردازد.

 • هنرمعاصر

  هنرمعاصر

  این کتاب سیزدهمین جلد از مجموعه «مختصر و مفید» نشر ماهی است و به طور کل نویسنده در این کتاب تلاش می‌کند تا گوشه‌ای از وجوه سیاسی و اقتصادی هنر دوران معاصر را برای مخاطبان مطرح کند.

 • مطالعات انتقادی استعمار مجازی آمریکا

  مطالعات انتقادی استعمار مجازی آمریکا

  نویسنده تأکید می‌کند که هدف از نگارش این کتاب سیاه‌نمایی این امپراتوری‌های مجازی نیست به طوری که بسیاری از خدمات متنوع و نقاط قوت آنان نیز در این گزارش مطرح شده است.

 • فرهنگ مدرنيته و توهم

  فرهنگ مدرنيته و توهم

  منظم بودن مباحث به صورتی که هر فصل مقدمه‌ای برای فصل بعد است؛ روشن کردن جایگاه مطالب در جهان بینی اسلامی و قرآنی و این‌که در این کتاب صرفاً به نقد مدرنیته بسنده نشده بلکه پیشنهادهای جایگزین هم مورد بحث قرار گرفته است.

 • غرب‌ شناسی

  غرب‌ شناسی

  کتاب پیش رو غرب را به عنان یک تمدن و یک کلیتی که امروزه ما با آن مواجه هستیم، در نظر گرفته، پیرامون آن بحث می کند.

 • میشل فوکوی بری اسمارت؛بستری برای بالیدن اندیشه‌های نو

  میشل فوکوی بری اسمارت؛بستری برای بالیدن اندیشه‌های نو

  میشل فوکوی بری اسمارت، مقدمه‌ای هم‌دلانه به یکی از اصلی‌ترین اندیشمندان زمانه‌ی ماست. این اثر در آغاز در سال ۱۹۸۵ در مجموعه‌ی کلید جامعه‌شناسان در انتشارات راتلج و با سرویراستاری پیتر هامیلتون منتشر شده است.

 • نظریه‌هایی درباره شهرهای قلمرو فرهنگ اسلامی

  نظریه‌هایی درباره شهرهای قلمرو فرهنگ اسلامی

  کتاب دارای دو بخش و شش فصل می باشد. در بخش اول کتاب نظریات کلیدی و مهم درباره ی ماهیت و چیستی شهر اسلامی از گذشته تا به حال مطرح گردیده است. در بخش دوم نظریه های مربوط به ویژگی شهرهای قلمرو اسلامی از جمله تاثیر وقف، ویژگی معابر و حیاط وغیره مطرح گردیده است.

 • فرهنگ شیطان

  فرهنگ شیطان

  يكي در خواب شيطان را ديد، ريشش را گرفت كه دشمن بشري و مايه هر شر. بيدار شد؛ ريش خودش در دستش بود...

 • معرفی و نقد کتاب «زندانهایی که برای زندگی انتخاب می‌کنیم»

  معرفی و نقد کتاب «زندانهایی که برای زندگی انتخاب می‌کنیم»

  این اثر مجموعه مقالاتی انتقادی ـ اجتماعی به قلم دوریس لسینگ (داستان نویس انگلیسی) است. وی در پنج مقاله تحت عنوانهای: «آنگاه که آیندگان به ما می‌اندیشند»، «تو لعنت شده‌ای، ما رستگار»، «عوض کردن کانال برای تماشای دالاس»، «ذهن‌های جمعی» و بالاخره «آزمایشگاههای تغییر اجتماعی»، عادتهای نگرشی و رفتاریِ مسلط بر انسان و جامعة مدرن را مورد تأمل قرار داده است.

 • غرب‌زدگی

  غرب‌زدگی

  دیدگاه جلال آل احمد درباره غرب زدگی را شاید بتوان برجسته‌ترین نمود اندیشه اجتماعی او دانست. جلال در ایران بیش از همه با کتاب "غرب زدگی" خود معروف شد و این کتاب از جمله کتاب‌های بحث برانگیز در چند دهه اخیر شد.

 • علل تزلزل تمدن غرب

  علل تزلزل تمدن غرب

  ريشه‌هاي فكري تكذيب نبوت چه چيز بوده است؟ معناي شغل در تمدن جديد چيست؟ تضاد تمدن غربي با حقايق قدسي در چه چيزي است؟ تفاوت علم غربي با علم حقيقي چيست؟ راز گسترش دنياي مدرن در چه چيزي است؟ دموكراسي غربي به چه معنا است؟...

 • آمریکا

  آمریکا

  بودریار برای انسانهایی که در نیویورک زندگی می کنند احساس غم و ترحم می کند و انزوای این نقطه را به گونه ای می داند که شبیه هیچ انزوای دیگری نیست .

 • ظهور و سقوط مدرن

  ظهور و سقوط مدرن

  این کتاب مجموعه مقالات پروفسور مولانا در دهه 70 بوده که در روزنامه کیهان وقت چاپ می‌شد. البته همه مقالات ایشان نیست بلکه گلچینی از مقالات در این کتاب جمع آوری شده که دارای چهار سرفصل کلی در موضوعات زیر است: 1.غرب‌شناسی 2.توسعه 3.تمدن آمریکا 4.رسانه‌ها