تاریخ انتشار خبر: 27 آذر 1391 - ساعت 00:28:43
بینوایان

بینوایان

نویسنده در كتاب بینوایان به تشریح بی‌عدالتی‌های اجتماعی و فقر و فلاكت مردم كشورش می‌‌پردازد، همان عوامل و محرك‌های اجتماعی كه منجر به انقلاب كبیر فرانسه شد.

بینوایان نام رمان معروفی نوشته ویكتور هوگو نویسنده سرشناس فرانسوی است.

وی در كتاب بینوایان به تشریح بی‌عدالتی‌های اجتماعی و فقر و فلاكت مردم كشورش می‌‌پردازد، همان عوامل و محرك‌های اجتماعی كه منجر به انقلاب كبیر فرانسه شد.

انحصار توزیع قدرت و ثروت در دست خانواده فاسد سلطنتی كه از مشكلات جامعه فرانسه كاملاً بی اطلاع بودند، سبب ایجاد معضلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه فقیر فرانسه شد و انقلاب فرانسه ناشی از همین تحولات زیرساخت‌های اجتماعی جامعه فرانسه بود.

ویكتور هوگو در خلال پردازش شخصیت‌های داستان و روانشناسی آنها، نحوه درگیری و دخالت آنان را در این نهضت اجتماعی و توده‌ای نشان می‌‌دهد. قهرمان داستان، مرد فقیری به نام ژان وال ژان است كه بر اثر یك ملاقات تصادفی با یك كشیش خیر، دچار تحول می‌شود و از فردی درمانده و منفعل و خلافكار، به انسانی نوع دوست تبدیل می‌شود.

بینوایان تصویر راستین سیمای مردم فرانسه در قرن نوزدهم است چهره ی چند قهرمان در بینوایان برجسته تر ترسیم شده‌است از جملهٔ آن ژان والژان. او مرد میانسال خسته روانی است با نیم تنهٔ كهنه و شلواری وصله دار كه پس از گذراندن نوزده سال زندان با اعمال شاقه ,پس از تمام شدن ایام محكومیت جایی برای رفتن ندارد و كسی پناهش نمی‌دهد حتی در لحظه‌ای حاضر می‌شود به زندان باز گردد ولی راهش نمی‌دهند ,در اوج در ماندگی و سیه روزی به خانه یاسقفی پناه می‌برد اسقف با خوشرویی و مهربانی از او پزیرایی می‌كند ولی این مهمان ناخوانده نیمه شب ظروف نقرهٔ اسقف را به سرقت می‌برد.

اما ساعتی بعد به دست ژاندارم دست گیر می‌شود.ولی بزرگ واری اسقف مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد. ژان والژان در بیست و پنج سالگی اسیر پنجه‌های ستمگری شده‌است. او كه روستایی پاكدلی بوده بسبب سرقت یك قرص نان برای سیر كردن كودك گرسنهٔ خواهرش این همه زندان تحمل كرده.در نتیجه مهربانی و عاطفه برایش امر فراموش شده ایست.

سر انجام نیك منشی یك مرد روحانی ,در‌های نیك بینی و خیر اندیشی را به روی او باز می‌كند و یكی از بزرگان روزگارش می‌شود كه باید تفصیلش را در متن كتاب خواند. اخلاق فضیلت پستی ستم رویداد‌های تاریخی با ژرف اندیشی برسی می‌شود و تناردیه ماریوس و دیگر قهرمانان كتاب با نظم ویژه‌ای در برابر هم قرار می‌گیرند و اثر جاودانه‌ای می‌سازند. گرچه بینوایان از عشق‌های خیال انگیز سر شار است اما جلوهٔ واقع بینانهٔ زندگی مردم در زمان ویكتور هوگو در آن كاملا دیده می‌شود.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]