تاریخ انتشار خبر: 06 دي 1391 - ساعت 03:52:49
ایران بین دو انقلاب

ایران بین دو انقلاب

ایران بین دو انقلاب گزارش کاملی از فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران است. ظهور گرایشات کمونیستی در قالب حزب توده، سلطنت طلبان حامی شاه، طیف روشن فکران منتقد، روحانیون ذی نفوذ در بین مردم ، روی کار آمدن دولتهای مختلف با حمایت طیف های مختلف، وضعیت اقتصادی مردم، مشکلات اجتماعی توده ها و مبارزات سیاسی گروه ها همه و همه خواندن سیر تحولات این دوره تاریخی را جذاب تر می کند.

 نام کتاب: ایران بین دو انقلاب

 نویسنده: یرواند ابراهامیان

مترجم: کاظم فیروزمند، حسن شمس آوری،محسن مدیر شانه چی

 ناشر: نشر مرکز

 تعداد صفحات: ۵۹۸ صفحه

تاریخ ایران از سالهای مشروطه به این طرف سیری متمایز از هزاره های پیش از آن را در بر می گیرد. روشنفکران دینی پا به عرصه وجود می گذارند، روحانیون در امور سیاسی وارد می شوند و دولتهای بیگانه هم که از دوره قاجار ایران را محل تاخت و تاز خود قرار داده اند در این دوره رقابت نفس گیر تری را دنبال می کنند.

ایران بین دو انقلاب گزارش کاملی از فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران است. ظهور گرایشات کمونیستی در قالب حزب توده، سلطنت طلبان حامی شاه، طیف روشن فکران منتقد، روحانیون ذی نفوذ در بین مردم، روی کار آمدن دولتهای مختلف با حمایت طیف های مختلف، وضعیت اقتصادی مردم، مشکلات اجتماعی توده ها و مبارزات سیاسی گروه ها همه و همه خواندن سیر تحولات این دوره تاریخی را جذاب تر می کند. یرواند آبراهامیان استاد دانشگاههای پرینستون و آکسفورد و نویسنده ایرانی الاصل در ابتدا قصد نوشتن رساله ای در مورد حزب توده ایران را داشته است اما بعدها چنان موضوعات را تنیده در هم می بیند که تصمیم می گیرد سیر تحولات انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی را به نگارش در آورد. کتابی مستند با ارجاعات و منابع فراوان که وزن اثر را بیشتر می کند، گرچه نقدهایی را بر این اثر وارد می دانند اما بدون شک ایران بین دو انقلاب یکی از مستندترین، کامل ترین و منصفانه ترین کتابهایی است که تا کنون در مورد تاریخ معاصر ایران به نگارش در آمده است.

 

 

- یکی از نکات جالب این اثر زیاد بودن منابع و رفرنس های اثر است که مترجمان را نیز در مواردی به دردسر انداخته است.

 

- این اثر اولین بار در سال۱۹۸۲ در آمریکا و توسط انتشارات پرینستون منتشر شد.

 

- آبراهامیان به طور تفصیلی به احزاب ایرانی و طیف های روشنفکری ایران می پردازد اما در مورد نقش روحانیون و تاثیر پذیری مردم از این قشر به نظر می رسد آنچنان که باید حق مطلب را ادا نمی کند.

 

- یرواند آبراهامیان به سال ۱۳۲۰شمسی در تهران متولد شد. وی تا سال ۱۳۳۰ در این شهر به تحصیل پرداخت و سپس در۱۰ سالگی برای ادامه تحصیل راهی انگلستان شد. آبراهامیان در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه آکسفورد درجه کارشناسی ارشد گرفت و در سال ۱۳۴۸ موفق به اخذ مدرک دکتری از دانشگاه کلمبیا گردید. وی سپس مشغول تدریس تاریخ ایران در دانشگاه‌های پرینستون و آکسفورد شد و هم‌اکنون نیز استاد تاریخ عمومی، به ویژه تاریخ اروپای جدید و جهان سوم، در کالج باروک دانشگاه نیویورک است.

 

- غیر از نشر مرکز، نشر نی نیز این اثر را با ترجمه احمد گل محمدی و محمد ابراهیم فتاحی منتشر کرده است که تا کنون در هر دو انتشارات این اثر به چاپ یازدهم رسیده است!

 

- علی رغم اینکه این اثر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است اما نقدهای زیادی هم بر این کتاب نوشته شده است.

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]