تاریخ انتشار خبر: 06 دي 1391 - ساعت 05:19:53
مهج الدعوات و منهج العبادات

مهج الدعوات و منهج العبادات

فرهنگ دعا در دين مقدس اسلام جايگاه ويژه‏اى دارد.اين مطلب با سيرى در موضوع كتب تأليف شده در تاريخ اسلام و نسبت تعداد كتاب‏هاى ادعيه به بقيه موضوعات كاملا مشهود است. کتاب حاضر از آخرين تأليفات سيدبن طاووس است كه در سال 662 هجرى، يعنى دو سال قبل از وفات تأليف كرده است.

کتاب "مهج الدعوات و منهج العبادات"‏

از سيد على بن طاووس حسينى حلى، متوفاى 664 هجرى.

 

موضوع : ادعيه و احراز

 

اين كتاب، از آخرين تأليفات سيد است كه در سال 662 هجرى، يعنى دو سال قبل از وفات تأليف كرده است.

 

 

انگيزه تأليف:

 

فرهنگ دعا در دين مقدس اسلام جايگاه ويژه‏اى دارد.اين مطلب با سيرى در موضوع كتب تأليف شده در تاريخ اسلام و نسبت تعداد كتاب‏هاى ادعيه به بقيه موضوعات كاملا مشهود است.

به لحاظ اهميت فراوانى كه ائمه عليهم‏السلام براى دعا و نقش آن در زندگى انسان قائل بوده‏اند، علماى بزرگوار علاوه بر توجه خاص به اين موضوع، براى گسترش اين فرهنگ پر بار تلاش فراوانى كرده‌‏اند.عالمانى مانند رضى الدين سيد ابن طاووس كه از وجيه‏ترين علماى تشيع هستند اكثر تأليفات خود را به ادعيه اختصاص داده‏‌اند.سيد، خود نقل مى‏كند كه در كتابخانه شخصى‏اش بيش از هفتاد جلد كتاب دعا از پيامبر (ص) و ائمه (ع) وجود دارد و كتاب‏هايى مانند مهج الدعوات را از آنها تهيه كرده است.

ابن طاووس در اين كتاب، تنها ادعيه مطلقه را نقل كرده كه اختصاص به زمانى خاص يا مكانى خاص ندارند. بر خلاف كتبى مانند جمال الأسبوع و الإقبال كه نظر به زمان و مكان‏هاى خاص داشتند.

 

ترتيب مطالب:

 

سيد در هر موضوع، از پيامبر صلى اللّه عليه و آله شروع كرده و به امام زمان عجل الله تعالى فرجه ختم نموده و پس از آن از غير ائمه عليهم‏السلام هم مواردى نقل مى‏كند.

 

ابتداى كتاب، احراز وارده از معصومين عليهم‏السلام است و بعد از آن، ادعيه و احراز هر يك از ائمه به صورت مفصل ذكر شده است.
سپس ادعيه پيامبران گذشته به ترتيب آمده است.
سيد در جاى جاى اين كتاب شريف ادعيه و احرازى از خود با عنوان «دعاء ورد على خاطري» نقل نموده است.همچنين دعاهايى به عنوان ادعيه متفرقه از كتب مختلف آورده است.

در پايان كتاب نيز، چند فصل پيرامون اوقات استجابت دعا و صفات داعى و...حسن ختام كتاب گشته.
سيد رضى الدين بن طاووس، كه قصدش تنها تهيه كتابى در ادعيه بوده، تمام سندهاى ادعيه و روايات را حذف كرده و تنها به ذكر نام راوى از امام عليه‏السلام اكتفا نموده است.البته در بسيارى موارد نام مأخذ دعا را هم آورده.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]