تاریخ انتشار خبر: 09 دي 1391 - ساعت 02:18:48
ظهور

ظهور

همه حسن كتاب «ظهور» همين است كه تمام احساست را درگير زندگي و شهادت حاج يونس زنگي‌آبادي مي‌كند، تمام احساست را،‌ و ناچارت مي‌كند زمزمه كني: كبوترانه مي‌آيي... «ظهور» خاطره‌نويسي از زندگي حاج يونس نيست، رمان هم نيست، نقل قول خانواده شهيد هم نيست و البته همه اينها با هم است.

ظهور

علی موذنی

نشر نیستان

آخرش كه كتاب را مي‌بندي، زمزمه مي‌كني: زنده‌اي و كبوترانه مي‌آيي اي شهيد... همه حسن كتاب «ظهور» همين است كه تمام احساست را درگير زندگي و شهادت حاج يونس زنگي‌آبادي مي‌كند، تمام احساست را،‌ و ناچارت مي‌كند زمزمه كني: كبوترانه مي‌آيي... «ظهور» خاطره‌نويسي از زندگي حاج يونس نيست، رمان هم نيست، نقل قول خانواده شهيد هم نيست و البته همه اينها با هم است.

نويسنده به درستي دريافته كه زندگي و خاطرات حاج يونس از حيث محتوا كشش كافي را دارد اما در فرم نيازمند جذابيت‌‌هاي رمان است؛ از جنبه عناصر كلاسيك رمان. نتيجه هم تركيب منطقي و درستي است از خاطره‌نويسي و رمان. آنچنان كه مخاطب نه با سختي خاطره‌خواني روبه‌رو است و نه با خيال‌پردازي صرف رمان. داستان با درگيري‌هاي ذهني نويسنده براي نوشتن داستاني از خاطرات شهيد حاج يونس زنگي‌آبادي آغاز مي‌شود و تماسي كه حاج يونس جايي ميان بيداري و رؤيا با نويسنده مي‌گيرد و او را به روستاي محل تولدش راهنمايي مي‌كند و ... در همه داستان شهيد چنان با خانواده‌اش زندگي مي‌كند و خانواده‌اش چنان حضورش را پررنگ مي‌بينند كه احساس مي‌كنيم زنده‌تر از من و توي مخاطب است.

 

تأكيد نويسنده براي نشان دادن چهره‌اي واقعي از شهيد و نه اغراق شده – با عنايت به اين مسئله كه شهيد هم انساني مثل من و شما بوده و حق انتخاب بين خوبي و بدي داشته و در نهايت انتخاب درستش اين مقام را به او داده،‌ و نه اينكه از ابتدا بهشتي بوده و در اين‌صورت دانستن زندگي‌اش فايده‌اي براي اطرافيان ندارد – از ديگر نكات ارزشمند كتاب است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]