تاریخ انتشار خبر: 09 دي 1391 - ساعت 00:30:03
کامل الزیارات

کامل الزیارات

کتاب کامل الزیارات براى کسانى که در حوزه زیارت اباعبداللّه الحسین علیه‌السلام اندیشه پژوهش و مطالعه دارند کتابى معتبر و ارزشمند است.روایاتی که در این کتاب گرد آوری شده است واقعا تکان دهنده و معرفت زاست.

از این کتاب، با عناوینى هم‌چون الزیارات، جامع‌الزیارات، کامل الزیارة و کامل الزیارات نام برده شده است اما بیشتر به دو نام اخیر شناخته مى‌شود؛ چاپ‌هاى آن با نام کامل الزیارات و الذریعه، آن را با عنوان کامل الزیارة شناسانده است. ویژگى مهم این کتاب در علم رجال، توثیق عام روات آن است.

ابن قولویه در آغاز کتاب، تمام روات آن را توثیق کرده و این، کمکى بزرگ براى توثیق بسیارى از روات شیعه است که نامى از آ‌ن‌ها در کتاب‌هاى رجالى نیامده یا توثیقى براى آ‌ن‌ها ذکر نشده است. ابن قولویه، انگیزه نگارش کتاب کامل الزیارات را «تقرب به درگاه الهى و پیامبر و على و فاطمه و ائمه صلوات‌اللّه‌علیهم‌اجمعین و نشر زیارات آن بزرگواران در میان برادران مؤمن» ذکر کرده است. نیز تصریح کرده که تلاش نموده تا حدیثى غیر از احادیث ائمه علیهم‌السلام یا از احادیث شاذ نقل نکند.

 

محتواى کامل الزیارات

 

کامل الزیارات، شامل 755 حدیث است و در 108 باب نگاشته شده که داراى موضوعات ذیل است:

 

  ‌1. ثواب زیارت حضرت رسول اکرم صلى‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم (ابواب 1-7)؛

 

2. آداب و ثواب زیارت امیرالمؤمنین على علیه‌السلام (ابواب 8-12) ؛

 

3. آداب و ثواب زیارت امام حسن مجتبى و قبور ائمه بقیع علیهم‌السلام (باب 15)؛

 

4. ثواب گریه و اقامه عزا بر امام حسین علیه‌السلام و چگونگى نماز و زیارت در حرم آن حضرت که بخش اعظم کتاب را در برگرفته است (ابواب 16-98)؛

 

5. زیارت حرم امام موسى کاظم و امام جواد علیهماالسلام (ابواب 99-100)؛

 

6. زیارت امام على‌بن موسى‌الرضا علیه‌السلام (ابواب 101-102)؛   ‌

 

7. زیارت امام هادى و امام حسن عسکرى علیهما‌السلام در سرّ من راى (باب 103)؛

 

8. زیارت جمیع ائمه علیهم‌السلام (باب 104)؛

 

۹. زیارت حضرت فاطمه معصومه سلام‌اللّه‌علیها در قم (باب 106)؛   ‌

 

 روایات مربوط به امام حسین علیه‌السلام   ‌

 

از آن‌جا که بیشترین حجم کتاب درباره امام حسین علیه‌السلام است روایات مربوط به آن حضرت را مى‌توان به پنج دسته تقسیم کرد:

 

1. بیان آیاتى از قرآن کریم که به استناد کلام معصومین علیهم‌السلام به شهادت امام حسین علیه‌السلام اشاره دارد.

 

2. بیان روایاتى‌ درباره علم پیامبر اکرم صلى‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم به کشته شدن اباعبداللّه الحسین(|ع)

 

3. روایاتى در باب گریستن زمین و آسمان بر اباعبداللّه الحسین علیه‌السلام؛ از جمله موضوعات این بخش مى‌توان به ثواب گریه بر اباعبداللّه الحسین علیه‌السلام ودعاى‌پیامبر گرامى اسلام صلى‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم، امیرالمؤمنین على علیه‌السلام، حضرت فاطمه زهرا سلام‌اللّه‌علیها و ائمه اطهار علیهم‌السلام به زائران قبر امام حسین علیه‌السلام اشاره کرد.

 

4. بیان روایاتى‌ با مضمون برابرى زیارت امام حسین علیه‌السلام با حج؛ برابرى زیارت امام حسین علیه‌السلام با حج عمره، برابرى زیارت امام حسین علیه‌السلام با 20 حج. و حتى روایاتى که اگر گفته شود ثواب زیارت امام حسین علیه‌السلام چقدر است ممکن است، زیارت کعبه تعطیل شود.

 

5. شفابخشى تربت امام حسین علیه‌السلام.

 

کتاب کامل الزیارات براى کسانى که در حوزه زیارت اباعبداللّه الحسین علیه‌السلام اندیشه پژوهش و مطالعه دارند کتابى معتبر و ارزشمند است.روایاتی که در این کتاب گرد آوری شده است واقعا تکان دهنده و معرفت زاست.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]