تاریخ انتشار خبر: 13 دي 1391 - ساعت 12:46:47
بادبادک باز

بادبادک باز

بادبادک‌باز رمانی است که وقایعِ تاریخی و سیاسیِ ربع قرن از کشورِ افغانستان را از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۱ روایت می‌کند. کشوری که تاریخش به تاریخِ کشور ما پیوند خورده است. اما کتاب به‌هیچ‌وجه شکلِ یک رمانِ تاریخی را به خود نگرفته است.

دوستیِ امیر و حسنمثل دوستی‌های نوجوانی‌مان پر است از قهر و آشتی، حسادت و رفاقت، بازی و شیطنت. امیر و حسن با وجودِ ارباب‌زادگی و نوکرزادگی، دوستانی صمیمی هستند. اما رفاقتِ حسن با امیر (راوی داستان) فرق می‌کند؛ حسن حاضر است هزار بار جانش را برای امیر بدهد. امیر هم اگرچه حسن را دوستِ خود می‌داند، همیشه حسادتی نسبت به حسن دارد که سرنوشتِ خودش و حسن را تغییر می‌دهد. اما دستِ روزگار پس از مدت‌ها آن دو را باز به هم می‌رساند…

اگر می‌خواهید بعد از مدت‌ها رمانی شگفت‌انگیز بخوانید و از خواندنش لذت ببرید، «بادبادک‌باز» را دست‌تان بگیرید و عشق، دوستی، گناه، ترس، درد و رنج را با تمامِ وجودتان لمس کنید. بهتان قول می‌دهم زود تمامش می‌کنید. بادبادک‌باز داستانِ پدران و پسرانِ افغانستان است. رنجی که در این رمان تصویر می‌شود، از

نسل‌کُشیِ وحشت‌ناک در یک دهکدهٔ شیعه‌نشین، فقط به جرمِ مذهب شروع می‌شود و طالبان هر روز بر رنجِ این مردم می‌افزایند.

بادبادک‌باز رمانی است که وقایعِ تاریخی و سیاسیِ ربع قرن از کشورِ افغانستان را از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۱ روایت می‌کند. کشوری که تاریخش به تاریخِ کشور ما پیوند خورده است. اما کتاب به‌هیچ‌وجه شکلِ یک رمانِ تاریخی را به خود نگرفته است. برای آن‌ها که هیچ‌چیز از کشورِ همسایه‌مان نمی‌دانند، خواندنِ بادبادک‌باز فرصتِ خوبی است برای دانستن.

هر چند در این رمان آمریکا، رهایی‌بخشِ سرزمین افغانستان از چنگالِ کمونیست‌ها و طالبان و گروه‌های جنگ‌طلبِ داخلی است، همراه شدن با امیر و پدرش در آمریکا که دربرگیرندهٔ بخشی از داستان است خالی از لطف نیست.

با وجود آن‌که در دنیا استقبالِ کم‌نظیری از بادبادک‌باز شده است، در افغانستان استقبال زیادی از آن نشد. شاید دلیلش این باشد که ممکن است داستان به اختلافاتِ قومی-مذهبیِ هزاره‌ای‌ها و پشتون‌ها دامن بزند، که در شرایطِ سیاسی-اجتماعیِ کنونیِ افغانستان سمِ مهلکی برای صلح و وحدتِ کشورشان است.

فیلم بادبادک باز با همین نام (kite runner) که در سال ۲۰۰۷ ساخته شد، اقتباس از همین کتاب است. نویسنده(متولد کابل، ۱۹۶۵) نویسنده و پزشکِ افغانی است که از سال ۱۹۸۰به همراه پدرِ دیپلمات و مادرش در ایالاتِ متحدهٔ آمریکا پناهنده شده‌اند.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]