تاریخ انتشار خبر: 19 دي 1391 - ساعت 16:15:33
طناب کشی

طناب کشی

داستان این رمان از لحظه‌ی سقوط صدام و ورود نیروهای امریکایی به عراق آغاز می‌شود. حوادث این رمان نیز بلافاصله بعد از پایین کشیدن مجسمه‌ی صدام حسین توسط مردم در شهر نجف شروع می‌شود.

طناب کشی

مجید قیصری

نشر چشمه

داستان این رمان از لحظه‌ی سقوط صدام و ورود نیروهای امریکایی به عراق آغاز می‌شود. حوادث این رمان نیز بلافاصله بعد از پایین کشیدن مجسمه‌ی صدام حسین توسط مردم در شهر نجف شروع می‌شود. شخصیت اصلی این رمان پسر جوانی است که در بحبوحه‌ی این حوادث متوجه می‌شود که حرام‌زاده است و پس از درک این موضوع سعی دارد تا مادر خود را بکشد، اما در ادامه‌ متوجه می‌شود که اصل ماجرایی که این موضوع را پدید آورده مربوط به دوران جنگ تحمیلی است.»

«طناب‌کشی» رمانی که از لحظه‌ی سقوط یکی از بزرگ‌ترین دیکتاتورهای خاورمیانه آغاز می‌شود، حال‌وهوایی متفاوت از دیگر آثار این نویسنده دارد. روایت عراقی‌یی که سال‌ها در ایران زیسته و حالا از خلال یادداشت‌های روزانه‌اش، خواننده همراه او وارد عراق می‌شود، درست در لحظه‌ای که سربازان امریکایی بغداد را فتح کرده‌اند و طناب به گردن مجسمه‌ی صدام انداخته‌اند و آخرین نشانه‌ی اقتدار او را پایین می‌کشند.

 

 

 

«این‌جا هم جنگ ایران و عراق و آدم‌هایی که درگیرش بودند و خاطرات تلخی را همراه خودشان می‌کشند، هستند. در واقع راوی من عراقی‌یی است که برای تحصیل به ایران آمده و بعد در لحظه‌ی سقوط دیکتاتور دوباره به عراق بازگشته است و ما از خلال دفترچه‌یادداشت‌های او به‌مرور به همه‌ی لحظه‌های دشوار زندگی او، جنگ و آوارگی و مهاجرت می‌رسیم.

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]