تاریخ انتشار خبر: 27 دي 1391 - ساعت 05:21:46
موج سرخ

موج سرخ

اين كتاب در چهار فصل تدوین شده است. در فصل اول با عنوان «روزهاي دور» تاريخ و جغرافيا و پيشينه تاريخي و ساكنان سواحل خليج فارس كه تمدن‌‌هايی چون ايلامي‌ها، آشوري‌ها، آكدي‌ها و بابلي‌‌ها و مدي‌ها و پارسي‌ها را به خود ديده، شرح داده شده است.

موج سرخ

نشر فاتحان

جعفر شیر علی نیا

«موج سرخ: روايت جنگ در خليج فارس» با استفاده از حدود 80 عنوان كتاب و مقالات نشريات و روزنامه‌ها و مصاحبه‌‌های صورت گرفته برای نگارش کتاب نوشته شده است.

در مقدمه کتاب آمده است: «در جنگ هشت ساله، ایرانی‌ها درچند جبهه می‌جنگیدند. آن روزها «گري سيك» مشاور ریيس جمهوری آمريكا گفته بود «عامل عمده ادامه جنگ از جانب ايران صدور نفت اين كشور است و تا موقعي كه نفت از ايران صادر مي‌شود جنگ ادامه خواهد داشت بنابراين بايد جريان صدور نفت ايران را قطع كرد.» براي اجراي اين پيشنهاد عربستان و كشورهاي توليد كننده نفت، توليد نفت را افزايش دادند تا قيمت نفت را كم كنند. عراق و حاميانش هم به جنگ نفت كش‌ها آمدند تا جلو صادرات نفت ايران را بگيرند.

ايران در جنگ زميني برتر از عراق بود و نمي‌خواست نيرو‌هايش را در دريا هم درگير كند. آن‌ها فقط حملات مقابله به مثل محدودي انجام مي‌دادند و بيشتر تلاش مي‌كردند از جزاير و نفت كش‌هايشان حفاظت كنند اما حملات عراقي‌ها كه در دريا زياد شد رزمندگان ايراني هم به دريا آمدند. همزمان شوروي و آمريكا هم اعلام كردند به خليج فارس مي‌آيند و آمدند.

ايراني‌ها مي‌گفتند اگر خليج براي ما امن نباشد براي ديگران هم امن نخواهد بود. آن‌ها با مين و قايق‌هاي تندرو به جنگ دو ابر قدرت رفتند و موج سرخي آفريدند كه ناو‌ها و تجهيزات جنگي دو ابر قدرت را در هم شكست. ديگر آمريكايي‌ها هر چه داشتند رو كردند و حتي با ناو جنگي‌شان هواپيماي مسافربري ايران را سرنگون كردند و 290 غير نظامي را ‌كه 180 نفرشان زن و كودك بودند، كشتند تا نشان دهند كه براي شكست دادن ايران حد و مرزي نمي‌شناسند.»

 

 

صفحه‌آرايي دو رنگ كتاب «موج سرخ: روايت جنگ در خليج فارس» در كنار طراحي جلد مبتکرانه‌ای از مجيد زارع با استفاده از کاغذ طراحی نقشه‌های عملیاتی و دریایی از امتیازات ظاهری این اثر محسوب می‌شوند.

اين كتاب در چهار فصل تدوین شده است. در فصل اول با عنوان «روزهاي دور» تاريخ و جغرافيا و پيشينه تاريخي و ساكنان سواحل خليج فارس كه تمدن‌‌هايی چون ايلامي‌ها، آشوري‌ها، آكدي‌ها و بابلي‌‌ها و مدي‌ها و پارسي‌ها را به خود ديده، شرح داده شده است.

فصل دوم با عنوان «روز‌هاي جنگ» سير جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در منطقه خلیج فارس را در هجده بخش دنبال می‌کند و آغاز فصل با گفته‌هاي «لي‌آيا كوكا» مدير مشهور شركت‌هاي خودرو سازي فورد و كرايسلر آمريكاست که به اين واقعيت اذعان دارد كه هيچ يك از مقامات كشور آمريكا نتوانست انقلاب اسلامی ايران را پيش‌بيني كند.

فصل سوم با عنوان «سرزمين بي‌غروب» معرفی نقاط مهم منطقه و فصل چهارم با عنوان «نبرد برگزيده» دوره‌هاي مهم جنگ و رويارويي با آمريكا را در خلیج فارس بازگو مي‌كند.

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]