تاریخ انتشار خبر: 26 بهمن 1391 - ساعت 02:01:38
وارثان عاشورا

وارثان عاشورا

اين كتاب به بررسي عمق تاريخ عاشورا مي‌پردازد؛ از يك سو با آگاهي از معضلات و شبهات نو و كهنه كلامي، به مباحث بنيادين اضطرار به جهت «حق و شبهه» مي‌پردازد. همچنين ريشه‌هاي اشتباه و انحراف را نشان داده و درباره رستگاري گفت وگو مي‌كند.

وارثان عاشورا

علی صفایی حائری

انتشارات لیله القدر

اين كتاب به بررسي عمق تاريخ عاشورا مي‌پردازدكتاب مزبور از يك سو با آگاهي از معضلات و شبهات نو و كهنه كلامي، به مباحث بنيادين اضطرار به جهت «حق و شبهه» مي‌پردازد. همچنين ريشه‌هاي اشتباه و انحراف را نشان داده و درباره رستگاري گفت وگو مي‌كند و براي زندگي بخشيدن به حكم و حكومت دين به بحث بديع «احيا امر» پرداخته و عوامل و مراحل پنج‌گانه وصول به اين مقصود را تبيين مي‌كند.

 

فصل های کتاب  عبارتند از:1. اضطرار به حجت (اضطرار به دين، درك اضطرار، ضرورت وحي و اضطرار به حجت، آثار، انتظار، ريشه‌ها و آثار انتظار و شكل عمل، بلا و تفحيص، پيوندهاي بلا، فائزين و خائضين)2. حق و شبهه (روز حسين(ع)، شبهه‌ها و فتنه‌ها، حق معياري متشابه، مفهوم و مبناي حق، مجاري حق، دست‌آوردهاي حق، اهداف امام حسين(ع)، ويژگي‌هاي رهبر، سعي و سرعت و اعتدال، شهود صحنه‌ها)3. احياي امر (زمينه‌هاي بحث، كلامي از فاطمه زهرا(س)، مروري بر روايات، عوامل احيا، تعلم و تعليم 1 و 2 (خودشناسي، فراغت، سازندگي، حيات طيبه، تقدير، تدبير، تربيت، تشكيل جديد) همراه با كلامي از حضرت فاطمه(س)عوامل احيا ذكر 1 (ذكر علم) عوامل احياي زيارت و لقا 1 و 2 (زيارت، تلافي، تزاور، التقاء) همراه با كلامي از حضرت فاطمه(س)، عوامل احيا الفت و اجتماع 1 و 2 (آفات جمع، كلامي از حضرت فاطمه(س))عوامل احيا حبس و وقف 1 و 2 (كلامي از حضرت فاطمه(س))وارثان عاشورا (علم و آگاهي، عبوديت، اطاعت و تقوا، صلاح)4. اصحاب ابا عبدالله(ع) (مسلم بن عقيل، هاني بن عروه، حربن يزيد رياحي، تسويف و تأخير، اشتياق و استباق، فداكاري اصحاب، وفاي عباس(ع))اين كتاب فهرست منابع نداشته و نويسنده تنها به ارجاع منابع به پاورقي بسنده كرده است.

 

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]