تاریخ انتشار خبر: 02 خرداد 1392 - ساعت 17:16:54
دخیل عشق

دخیل عشق

کتاب ماجرای دختری به نام «صبوره» را از زبان دانای‌کل روایت می‌کند. او دختری است با دغدغه‌هایی که عینا در رزمندگان جنگ وجود داشت. خودش هم البته در زمان جنگ در مناطق جنگی حضور داشته؛ و در اهواز و سوسنگرد بعنوان امدادگر در بیمارستان صحرایی خدمت کرده است. حالا با پایان یافتن جنگ...

 

 

 

معرفی کتاب «دخیل‌عشق» نوشته خانم «مریم‌بصیری»

 

 

 

پرداختن به ادبیات مقاومت و بویژه نوشتن در زمینه دفاع مقدس، به اندازه کافی کار سخت و پیچیده ایست. اما در حواشی جنگ و مسائلی که معمولا مربوط به دفاع مقدس می‌شوند سوژه‌های پیچیده‌تری هم وجود دارند. شاید در این میان یکی از سخت ترین کارها پرده برداری از ساحت مظلوم و مقدس همسران و پرستاران جانبازان جنگ تحمیلی باشد. در واقع پرداختن به این موضوع آن هم در زمینه داستانی علاوه بر پیچیدگی‌های خاص خود، نیاز به شناختی واقع‌بینانه و درکی درست از شرایط زندگی جانبازان و ارتباط آنها با همسرانشان و بالعکس دارد.

 

کتاب دخیل‌عشق، کاری فوق‌العاده زیبا و موفق در همین زمینه است. کتاب ماجرای دختری به نام «صبوره» را از زبان دانای‌کل روایت می‌کند. او دختری است با دغدغه‌هایی که عینا در رزمندگان جنگ وجود داشت. خودش هم البته در زمان جنگ در مناطق جنگی حضور داشته؛ و در اهواز و سوسنگرد بعنوان امدادگر در بیمارستان صحرایی خدمت کرده است. حالا با پایان یافتن جنگ و در حالی که بیش‌ از چهل سال از عمر صبوره گذشته، هنوز هم جهاد برای او تمام نشده و می خواهد جهادش را با خدمت به جانبازان جنگ تحمیلی ادامه دهد. داستان با شرح زندگی صبوره و اتفاقاتی که در یک آسایشگاه جانبازان در مشهد می‌افتد شروع می‌شود و صبوره قصد دارد براساس نذری که کرده با یک جانباز جنگ‌تحمیلی ازدواج کند و در تمام مدت عمر خویش مشغول خدمت و پرستاری از او باشد.

 

رضا، جانبازی که پاها و یک دست خویش را از دست داده همان جوانی است که صبوره می‌خواهد عمرش را صرف پرستاری و خدمت از او بکند. رضا، رزمنده دلاوری است که جانباز شدنش مبنای اختلافات پدر و مادرش می‌شود و این اختلافات باعث می‌گردد که پدرش آنها را ترک کند. ده سال از پایان جنگ که می‌گذرد رضا مادرش را (که از او پرستاری می‌کرد) از دست می‌دهد و به آسایشگاه منتقل می‌شود. و این واقعه سرآغاز ماجرای خواندنی صبوره و رضاست وکشمکش‌های درونی صبوره با خودش تا خجالت را کنار بگذارد و حرف دلش را به رضا بزند.

 

گفت‌وگوهای دوطرفه و جذاب و نیز نوع روایت داستان ماجرای صبوره و رضا را خواندنی و جذاب کرده تا خواننده قدم به قدم با کتاب پیش برود.

 

در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم:

 

«صبوره به انبوه کاغذهایی که روی هم چیده شده‌اند و هر یک پر است از خط‌های سیاه و منظم، چشم می‌دوزد و می‌گوید به کجا رسیدین؟ بابا علی که سر ذوق آمده است. انگار که دخترش جلوی رویش نشسته باشد و بخواهد با علاقه به حرف‌هایش گوش کند، شروع می‌کند به خواندن آخرین صفحه. صبوره گوشش صدای مرد را می‌شنود؛ اما فکرش پیش تنهایی اوست. می‌داند مرد چقدر محتاج هم صحبتی است که حرفش را بفهمد و جای دخترش را که در تهران است و پسری را که فقط سالی یکبار از آلمان تلفن می کند، پر کند.

 

- خیلی قشنگ بود بابا علی. واقعاً تو عملیات خیبر وضع اینقدر بد بود؟

 

- معرکه بود؛ معرکه خون‌وخمپاره. همین طور رگبار گلوله بود که همه جا رو شخم می‌زد. چشمش به جای خالی پایش که می‌افتد، نفس عمیقی می‌کشد و می‌گوید: اون روز خیز رفتم تو یه چاله. ترکش و گلوله می خورد تو باتلاق و همین طور لجن، خون، پوست و گوشت رفقام پرت می‌کرد رو سر و روم. یه کم که اوضاع آروم شد، ضامن دو تا نارنجکی رو که داشتم با دندون کشیدم و با دو تا دست، پرت کردم طرفشون. انگاری فکر کرده بودن نیروی تازه نفس سر رسیده همچین پریدن تو دجله پریشان که از ذوقم یادم رفت دو روزه غذا نخوردم».

 

کتاب دخیل‌عشق، نوشته خانم مریم‌بصیری، توسط انتشارات عصرداستان و در 276 صفحه به چاپ رسیده است. قیمت پشت جلد این کتاب(چاپ اول 91) هشتاد هزار ریال است. یکی از نکات جالب پیرامون حاشیه این کتاب راه یافتن آن به بخش نهایی زیباترین کتاب سال جهان در شهر لایپزیک آلمان بود. این نخستین باری بود که یک کتاب ایرانی به بخش نهایی این مسابقه راه پیدا می‌کرد.

 

یادداشت از جابر خرم‌نیا

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]