تاریخ انتشار خبر: 02 خرداد 1392 - ساعت 17:42:56
قیدار

قیدار

سیر کتاب دارای فضای سلوکی بسیار لطیفی ست که سید گلپا محور آن است او همه کتاب را جمع بندی کرده و در یک جمله میگوید: خوشنامی قدم اول استري، از خوشنامی به بدنامی رسیدن قدم بعدی بود قدم آخر گمنامی است...طوبی للغربا

 

معرفی رمان قیدار آخرین اثر رضا امیر خانی

 

 

طبق رسم همیشگی امیرخوانی، برای خواندن قیدار هم باید چند صفحه ای را با کتاب و داستان آن دست و پنجه نرم کنی تا بالاخره سیر صعودی جذابیت شروع شده و از موضوع کتاب سر در بیاوری که بدون تعارف این امر موجب میشود خیلی ها کتاب را در همان صفحات اول رها کرده و بی خیال آن شوند. پراکندگی زیاد و جذابیت کم نسبت به بقیه کتاب در صفحات اول بسیاری را از نفس می اندازد.

 

انگار امیر خوانی برای عده خاصی می نویسد و عده ای خواننده ثابت برتی کتاب هایش دارد.

 

همان‌هایی که توانستند داستان طولانی "من او" را به آخر برسانند حتماً "بی وتن" را خوانده اند وبعد هم توانسته اند از داستن قیدار سر در بیاورند.

 

اما جالب است که همان عده خاص وقتی در مورد کتاب های امیر خوانی صحبت میکنند حاضر نیستند به راحتی از کنار جملات رد بشوند و با برخی جملات و کلمات حسابی کیفور میشوند.

 

خصوصاً داستان قیدار که خیلی اصطلاحات وکلمات گمشده در گوشه و کنار زمان را پیدا کرده و در خود جای داده است. مثلاً کسانی که کتاب را خوانده باشند به جای کلمات "فهمیدی؟" و "متوجه شدی؟" حتی در مکالمات روزمره شان می گفتند "سهمت بیجک کرد؟".

 

این موضوع نشان میدهد مخاطب علاوه بر آنکه با امیرخوانی در به کار بردن این نوع اصطلاحات موافق است بلکه با بسیاری از این کلمات انس گرفته است.

 

برخی جملات هم تا مدتها در ذهن مخاطب نشسته و به لایه های زیرین جانش نفوذ کرده است مثل این جمله "سید گلپا" که گفت: از جمله سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم زیارت ارباب چنین بر می آید که خداهم رفیق باز ها را بیشتر دوست دارد.

 

مرام ها وقید و بندهای خاصی که قیدار برای خودش، گاراژ و اهالی گاراژ گذاشته سبک زندگی دلنشینی از یک لوطی با معرفت رابه نمایش میگذارد.

 

برخی از رفتارهایی که قیدار روی آن خیلی تاکید دارد باعث می شود تمام ذهن مخاطب  شبیه به علامت سوال شود، ولی طولی نمیکشد که جواب آن را میگیرد و از ته دل آفرینی به ظریف نگری و دقت های قیدار می گوید. مثل آنجایی که تاکید دارد حتماً در باغ نیمه باز باشد! یا تواضعی قیدار با همه اسم و رسمش در مقابل سید گلپا دارد.

 

سیر کتاب دارای فضای سلوکی بسیار لطیفی ست که سید گلپا محور آن است او همه کتاب را جمع بندی کرده و در یک جمله میگوید: خوشنامی قدم اول استري، از خوشنامی به بدنامی رسیدن قدم بعدی بود قدم آخر گمنامی است...طوبی للغربا

 

 

 

یادداشت از  تکتم درکی

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]