تاریخ انتشار خبر: 02 خرداد 1392 - ساعت 16:48:10
کمی دیر تر

کمی دیر تر

زبان کتاب ساده و روان است و از نظر موضوع هم مشابه با سایر کتاب ها نیست، چرا که پرداختی نو به موضوع مهدویت دارد.

 

مان زندگی ما!

معرفی کتاب کمی دیرتر نوشته سید مهدی شجاعی

 

 

همه کتاب در اسمش خلاصه شده است:"کمی دیرتر". روایت همه مدعیان انتظار است که وقتی وقت اش که برسد، می گویند: "کمی دیرتر بیا آقا! "

 

داستان با یک اتفاق شگفت انگیز شروع می شود. هیئتی، جشن نیمه شعبان گرفته است و همه در حال شور گرفتن هستند و می خوانند: "آقا بیا، آقابیا.." اما یک جوانی این وسط بلند می گوید:"آقا نیا.." کم کم همه متوجه این جوان می شوند و داستان از این جا شروع می شود که این جوان با یک سفر و سلوک، آدم های مدعی انتظار را به خودشان می شناساند و... .

 

این کتاب خصوصا برای مدعیان انتظار است و در نقد جامعه شعارزده ماست و فعلا کاری به کار کسانی ندارد که اصلا انتظار برایشان مهم نیست. همه حرف او خطاب به آنهایی است که ادعا می کنند دارند برای فرج کاری می کنند. یکی از محاسن اش هم این جاست که اقشار مختلف مذهبی را بررسی می کند؛ ازوزیر و مقام های عالی رتبه گرفته تا دانشجو و... . حتی نویسنده به خودش هم رحم نمی کند و از خودش اسطوره نمی سازد. شجاعی، خودش را هم متهم می داند و یکی از آن مدعیان معرفی می کند.

 

 

در طول داستان، خواننده؛ خودش را یکی از آن شخصیت ها قرار می دهد و خودش را در همان نقش ها می بیند که این حرف به او هم می رسد که :"آقا منتظرت هستند، همین حالا".

 

یکی از نقدهایی که به داستان وارد است، این است که عذر و بهانه های شخصیت های داستان، کمی تصنعی و غیر واقعی و آدم را قانع نمی کند. نویسنده می توانست خیلی ریزتر، عمیق تر و وسیع تر از این کار کند.

 

شجاعی در قسمتی با عنوان "بلاتشبیه مقدمه" نوشته است: «این رمان به قدری عریان و لخت از کار در آمده است که خودم خجالت می کشیدم همین طور لخت و عور روانه کوچه و بازارش کنم.»

 

این نکته شجاعی در کتاب هم دیده می شود. این که کتاب با صراحت و مستقیم با خواننده حرف می زند. حتی گاهی این لخت بودن داستان به جایی می رسد که شبیه به یک بیانیه سیاسی- اجتماعی می شود و گاهی حالت نصیحت گونه به خود می گیرد.

 

شجاعی یک روی ماجرا را فقط ندیده، حواسش هست که جلوه های واقعی انتظار را هم به تصویر بکشد. علامه حلی وکربلایی محمد قفل ساز؛ دو نمونه از منتظران واقعی هستند که او نشان داده است. منتهی سوالی که این جا مطرح می شود، این است که مگر در عالم خیال نمی توان یک نفر را در زمان حال حاضر پیدا کرد که به دعوت حضرت مهدی (عج) پاسخ مثبت گوید؟! مثل شخصیت های بخش اول کتاب که همه در زمان حال هستند.

 

نگاه انتقادی حاکم بر کتاب این را نشان می دهد که شرط عقلی و منطقی انتظار، آماده سازی محیط دورنی(قلب) و محیط بیرونی(جامعه) است.

 

زبان کتاب ساده و روان است و از نظر موضوع هم مشابه با سایر کتاب ها نیست، چرا که پرداختی نو به موضوع مهدویت دارد.

 

"کمی دیرتر" وصف حال همه ماست و ارزش خواندن و حتی هدیه دادن را دارد.

 

این کتاب توسط نشر نیستان چاپ و هم اکنون نوبت پنجم آن با قیمت 11000تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتابستان قابل تهییه می باشد.

 

یادداشت از  زهرا نخعی

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]