تاریخ انتشار خبر: 03 خرداد 1392 - ساعت 07:56:11
حبیب احمدزاده

حبیب احمدزاده

احمدزاده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر تهران است و هم اکنون دکترای پژوهش هنر می‌خواند. او مدتي نيز در سمت کاپیتان کشتی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بوده است و به دليل حضور در جبهه تجربه نزديكي با فضای دفاع مقدس داشته و در نوشتن آثار خود از آن بهره مي برد.

حبيب احمدزاده رمان نويس، مستندساز، فیلمنامه‌نویس، دستیار کارگردان و محقق در 27 مهرماه سال 1343 در آبادان متولد شد اما اصليت خانواده ي وي که در آستانه جنگ دوم جهانی به آبادان مهاجرت کرده اند، از دلوار بوشهر است. او در سال 1359 به علت شروع جنگ تحميلي درس را رها كرد. اما در سال 1377 پس از اخذ ديپلم متوسطه وارد دانشگاه شد و در رشته فيلم نامه نويسي مشغول تحصيل گرديد .احمدزاده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر تهران است و هم اکنون دکترای پژوهش هنر می‌خواند. او مدتي نيز در سمت کاپیتان کشتی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بوده است و به دليل حضور در جبهه تجربه نزديكي با فضای دفاع مقدس داشته و در نوشتن آثار خود از آن بهره مي برد.

 

 

 

 

 

نگاه متفاوت حبيب احمدزاده به پدیده‌ی جنگ، آثار او را از دیگر نویسندگانی که به این موضوع پرداخته‌اند، متمایز می کند. وي به واسطه سبك نويسندگي و موضوعات انتخابي برنده جوايز متعدد و آثارش به چاپ هاي مكرر رسيده است و در محافل ادبي داخل و خارج مورد نقد و بررسي قرار مي گيرد. رمان "شطرنج با ماشين قيامت" توسط "محمد الامین" به عربي، توسط  "گنس ملویا" به آلبانیایی و توسط "پال اسپراگمن" استاد کرسی زبان و ادبیات فارسی و عرب دانشگاه "راتگرز" ایالت نیوجرسی به انگلیسی ترجمه و به عنوان منبع درسی "ادبیات مدرن خاورمیانه" در دانشگاه راتگرز آمریکا معرفی شده است.

 

 

كتاب "داستانهاي شهر جنگي" احمدزاده نيز توسط  کریستوف بالایی استاد زبان فارسی و ادبیات معاصر در دانشگاه سوربن به فرانسه و داستان "ننه" نيز به سه زبان عربی، انگليسی و فرانسه ترجمه شده است.1 در اينجا به معرفي مهمترين آثار وی مي پردازيم:

 

 

 

 

 

  كتاب "داستان‌های شهر جنگی" برنده جایزه‌ی اول "ادبیات دفاع مقدس"مي باشد كه به عنوان نخستين تجربه داستانی احمدزاده به چاپ رسيد. نويسنده در اين رمان نشان داد كه به فرم داستان و تکنیک‌های داستان‌نویسی اهمیت می‌دهد. نوام چامسکی، نظریه‌پرداز و دانشمند سیاسی آمریکایی پس از مطالعه "پر عقاب"  قدرت متقاعد کنندگی داستان و تیزهوشی نویسنده را مورد ستایش قرار داد. كتاب"داستان‌های شهر جنگی"  شامل داستانهای زير است: "نامه‌ای به خانواده سعد"، "فرار مرد جنگی"، "سی و نه و یک اسیر"، "چتری برای کارگردان"، "هواپیما"، "پر عقاب"، "‌اگر درياقلی نبود؟" و "سنگينی ‌اين‌ بار را تا آخر عمر بر دوش ‌خواهم ‌كشيد".2

 

 

 

 

 

 رمان "شطرنج با ماشين قيامت" كه در سال 1375 نوشته شد، در سال 1384 به چاپ رسيد و دومين اثر داستاني احمدزاده است كه در زمره‌ی آثار کلاسیک قرار می گیرد زيرا با تمامی عناصر در جهت تفکر حاکم بر رمان که همان اعتقاد به روایت کلان است هم‌سویی دارند.

 

 

"شطرنج با ماشين قيامت" رماني است كه عواطف، احساسات، چرایی، درگیری‌ها و طرز تفکر نوجوانی را در بستر جنگ به تصویر می‌کشد. اين رمان با بخش‌هایی از تورات (باب آفرینش)، انجیل (متی) و قرآن مجید (سوره تکویر) آغاز شده است و شامل  روایتی است مفصل از سه روز زندگی جوانی هفده ساله بنام صادق از اهالی آبادان که پس از پایان جنگ به روزهای گذشته می‌اندیشد که زندگی او را به دلیل یک اتفاق ساده دستخوش تحولی بزرگ مي نمايد. صادق دیده بانی است که به جای دوست مجروحش پرویز، رانندگی ماشین حمل غذا را نیز بر عهده دارد و در خلال داستان با افراد غیر نظامی ای همچون (مهندس، گیتی و دخترش مهتاب و کشیش های ارمنی) آشنا می شود.

 

 

داستان همانطور كه با يك اطلاعيه نظامی آغاز شده است با اطلاعيه نظامی ديگری نيز به پايان مي رسد. راوی رمان علاوه بر روایت ماموریت خود، نقبی هم به گذشته‌ی زندگی‌اش می‌زند که همین منجر به خلق فضای سیال در داستان و روایت ‌آن شده است. اين رمان موفق شد جوایز ادبی "شهید حبیب غنی‌پور" و "اصفهان" را كسب نمايد و به چاپ پنجم برسد.3

 

 

 

 

 

داستان "انتقام" از حبیب احمدزاده، در مجموعه داستانی "قصه 85"، كه شامل 9 داستان برگزیده از سال 85 به انتخاب مجید قیصری می‌باشد، توسط نشر سوره مهر در سال 1386 در 112 صفحه به چاپ رسيد. كارهای غير داستانی احمدزاده شامل تحقيقات ادبی و نويسندگی در عرصه سينما مي باشد كه عبارتند از: مكاتبات حبيب احمدزاده با گروه های ضد جنگ آمریکایی در سی و هفتمین شماره ماهنامه سوره (ویژه سالگرد فاجعه سقوط هواپیمای ایرباس در خلیج فارس) و در كتابي با عنوان "20 سال پس از فاجعه سقوط ایرباس" به چاپ رسيد.4

 

 

 

 

 

فیلم "گفت‌وگو با سایه" را خسرو سینایی بر اساس زندگی "صادق هدایت" ساخته است كه دستاورد تحقیقی 7 ساله توسط حبیب احمدزاده درباره زندگی، شخصیت و آثار صادق هدایت است. اين فيلم تاکنون در مراکز فرهنگی متعدد داخلی و خارجی به نمایش درآمده است. تلاش سازندگان بر آن بوده تا از تفسیرهای شخصی و عقاید خاص بپرهیزند و تنها چیزی را بگویند که جنبه مستند دارد.

 

 

همین مسئله است که این فیلم را با آثار بی‌شمار دیگری که تاکنون درباره صادق هدایت تولید شده‌اند، متمایز می‌کند. با اين حال احمدزاده می‌گوید: "کتاب کامل‌تر است. خیلی چیزها را نمی‌شد در فیلم گنجاند."5 از ديگر كارهای سينمايی كه از نوشته ای احمدزاده اقتباس شده است به موارد زير می‌یتوان اشاره كرد: نويسنده فيلمنامه "اتوبوس شب-1385" به کارگردانی کیومرث پوراحمد، نويسنده روايت سه گانه اپيزود اول، "يك آرزوی كوچك-1382"، به كارگردانی پرويز شيخ طادی، نويسندگی اپيزود دوم، "شوخی های خدا - 1382" به كارگرداني عبدالحسين برزيده، "مثل یک قصه"،"برج مينو-1374"، "آنكه دريا می رود - 1385"، "دکل"، مشاور فيلمنامه "آژانس شیشه ای - 1376" و مستند "290" به تهیه‌ کنندگی محمد رضا شرف ‌الدین. احمدزاده به خاطر کارگردانی و تهیه فیلم مستند "آخر تیر آرش" جایزه بهترین فیلم جشن خانه سینما در سال ۱۳۸۲، که معتبرترین جایزه سینمایی کشور است را از آن خود کرد.

 

 

 

 

 

منابع برای مطالعه بيشتر:

 

 

1.برای خواندن متن كامل داستان "ننه" می توانید به آدرس اينترنتی زير مراجعه کنید: 

 

 

 

 

 

http://www.iricap.com/articlecontent.asp?id=65

 

 2.حبيب احمد زاده، داستان‌های شهر جنگی، تهران: دفتر ادبيات ‌و هنر مقاومت ‌حوزه‌ هنري‌ سازمان ‌تبليغات ‌اسلامي‌، ‌1376.

 

 3.حبیب احمد‌زاده، شطرنج با ماشین قیامت، تهران: انتشارات سوره مهر، 1384. 312 ص.

 

4.نامه‌های احمدزاده به فرمانده ناو وینسنز، كتاب نيوز، ارديبهشت 1387.

 

 5.فريد شمس، مصاحبت با صادق هدايت. http://www.asha.ir/archives/1795

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]