تاریخ انتشار خبر: 03 خرداد 1392 - ساعت 08:26:16
منیژه آرمین

منیژه آرمین

از جمله آثار منيژه آرمين به موارد زير می‌توان اشاره كرد: "شب و قلندر"، "ای کاش گل سرخ نبود"، "سرود اروند رود"، "آن روز كه عمه خورشید مرد"، "راز لحظه‌ها"، "گزیده ادبیات معاصر (دفتر 16)"، "كیمیاگران نقش"، "بوی خاك"، "مقایسه شخصیتهای كتابهای مثنوی معنوی و كمدی الهی دانته".

آرمين در سال 1324 در تهران متولد شد، وي دارای مدرك كارشناسی در رشته روان‌شناسی و همچنین كارشناسی ارشد مشاوره می‌باشد. زمینه‌های فعالیت او معلمی، مشاوره، پژوهش، كارهای مطبوعاتی، خبرنگاری، گزارشگری و كارهای هنری از جمله سفالگری و نقاشی است. آرمين عضو هیات مدیره گروه آبی بیكران هنر است و با مجلات زن روز، پگاه، ندا، ادبیات داستانی و پیام زن همكاری دارد. وي در سال 1364 در بخش ادبیات دفاع مقدس تقدیر شد و جایزه خود را از وزیر ارشاد وقت دریافت كرد.

 

 

 

 

 

از جمله آثار منيژه آرمين به موارد زير می‌توان اشاره كرد: "شب و قلندر"، "ای کاش گل سرخ نبود"، "سرود اروند رود"، "آن روز كه عمه خورشید مرد"، "راز لحظه‌ها"، "گزیده ادبیات معاصر (دفتر 16)"، "كیمیاگران نقش"، "بوی خاك"، "مقایسه شخصیتهای كتابهای مثنوی معنوی و كمدی الهی دانته".

 

 

 

 

 

آرمين در "شب‌ و قلندر" تاريخ‌ معاصر ايران‌ را به‌ زبان‌ داستان‌ بيان‌ مي كند. ماجرا از زماني‌ آغاز مي‌شود كه‌ پس‌ از غارت‌ كارواني‌، قاليچه‌اي‌ سحرآميز، از بازرگاني‌ يهودی به‌ غنيمت‌ گرفته‌ مي‌شود و به‌ دست‌ افراسياب‌، رئيس‌ راهزنان‌ سرخ‌ كوه‌ می‌رسد. زني‌ كه‌ در تار و پود قالي‌ بافته‌ شده‌ است‌، از آن‌ بيرون‌ مي‌آيد و با سخن‌ گفتن‌ با افراسياب‌، او را به‌ كودكي‌ و فطرت‌ خويش‌ بازمي‌گرداند. او در مسير خود با حوادث‌ و ماجراهاي‌ گوناگوني‌ مواجه‌ مي‌شود و سرزمينهاي‌ عجيب‌ و مردماني‌ با روشهای زندگی متفاوت‌ را می‌بيند.

 

 

آنچه‌ او مي‌بيند، مي‌شنود و تجربه‌ مي‌كند، آميخته‌اي‌ از افسانه‌ و واقعيت‌ است‌. نويسنده‌ به‌ پيشه‌ محبوب‌ خود ـ سفالگري‌ ـ جايگاه‌ كاملاً مناسبی در داستان‌داده‌؛ و به‌ جهت‌ تسلطش‌ بر اين‌ هنر و آشنايي‌ با پيشينه‌ و تاريخ‌ آن‌، توانسته‌است‌ آن‌ را به‌ خوبی با اجزاي‌ داستان‌ عجين‌ كند. در حقيقت‌، بخش‌ مهمی ازجذابيت‌ داستان‌، همچنين‌ قسمتهاي‌ جذاب‌ آن‌، مربوط‌ به‌ مواردي‌ است‌ كه‌ باسفالگری و كاشيكاری گره‌ خورده‌ است‌.

 

 

 

 

 

"ای كاش گل سرخ نبود" شرح حال پستي و بلندی های زندگی پيرزنی است كه در آسايشگاه به سر می‌برد كه داستان زندگی را به زبان خودش بيان مي كند. در كتاب "سرود اروند رود" اكبر كه درگير مسايل سياسي است، با آغاز جنگ به صف رزمندگان مي پيوندد و در يك مصافمردانه به شهادت می رسد. داستان روايتگر زندگي يك رزمنده و شهادت او  مي باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع براي مطالعه بيشتر:

 

 

 

 

 

1. زندگينامه و آثار منيژه آرمين، پايگاه رسمي انتشارات سوره مهر.

 

 

 

 

 

2. سمیرا اصلان پور، "افسانه ای که به تاریخ می پیوندد"، پايگاه رسمي انتشارات سوره مهر.

 

 

 

 

 

3. منيژه آرمين، سرود اروند رود. تهران: مرکز نشر فرهنگي رجاء، 1368. 183ص.

 

 

 

 

 

4. محمود موحدان . آسیب شناسی"رمان جنگ" در گفت و گو با دوازده نویسنده معاصر.خبرگزاری مهر. http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=118100 

 

 

 

 

 

5.منيژه آرمين، اي كاش گل سرخ نبود، حوزه هنري ، 1378. 309 ص.

 

 

 

 

 

6. براي اطلاع بيشتر مراجعه شود به فاطمه ابراهیمی و فریبا فرشاد، خاطرات منیژه آرمین، انتشارات سوره مهر (بر اساس مصاحبه ها و همچنین صحبت هایی که با آرمین و خانواده و دیگر دوستان وی انجام گرفته و نوشته شده است).

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]