تاریخ انتشار خبر: 04 خرداد 1392 - ساعت 08:37:36
معرفی کتاب لحظه‌های انقلاب اثر سید محمود گلابدره‌ای

معرفی کتاب لحظه‌های انقلاب اثر سید محمود گلابدره‌ای

ماجرای "لحظه‌های انقلاب" برمی‌گردد به چند ماه قبل از انقلاب و شامل احوالات و خاطرات و دیده‌های شخصی "محمود گلابدره‌ای" است که به شکل داستان درآمده و همراه شده با تحلیل های شخصی‌اش که تجربه‌های فراوان پشت آن نهفته است.

 ماجرای "لحظه‌های انقلاب" برمی‌گردد به چند ماه قبل از انقلاب و شامل احوالات و خاطرات و دیده‌های شخصی "محمود گلابدره‌ای" است که به شکل داستان درآمده و همراه شده با تحلیل های شخصی‌اش که تجربه‌های فراوان پشت آن نهفته است. تحلیل‌های نویسنده درباره اشخاصی مثل بختیار و امام خمینی(ره) و احزاب و گروه‌های موجود مثل کمونیست و متفقین و توده مردم و نگرش‌های سیاسی عمیق و سطحی عامه مردم، اینکه فضای سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و خانوادگی و خفقان‌های موجود، گروه‌ها و حزب‌های سال 57، ریشه در کمونیست دارد یا زیر سر جیمی کارتر یا سنای آمریکا  یا مجلس خودی و خودی‌های غریبه و غربیه است یا از یک تفکر ساده و مردمی شکل گرفته؟ گرچه این وسط نویسنده گریزی هم به نابسامانی نشر و چاپ و کانون نویسندگان و روزنامه‌های کثیرالانتشار می‌زند.

 

همه داستان در میان مردم شکل می‌گیرد و جلو می‌رود. نویسنده همه وقایع را به خوبی و گاهی با تمام جزئیات ضبط کرده و به خاطر سپرده و سپس همه را در کنار هم چیده. آنقدر جزئی که داستان، روز به روز پیش می‌رود و می‌شود یک تابلوی نقاشی با تمام جزئیاتش ترسیم کرد. داستان هرچه به روزهای انقلاب نزدیک‌تر می‌شود شهر هم خونین‌تر می‌شود و کوچه‌ها و خیابان‌ها پرمی‌شود از گل میخک و شمع. نویسنده حتی به مقایسه وضع پوشش زنان در قبل و بعد از ورود آقا می‌پردازد؛ از طرفی منبع خوبی برای شعارهای ناب انقلاب است که کمتر کسی آنها را شنیده و می‌داند.  

 

 

نویسنده "لحظه‌های انقلاب" سعی کرده مخاطب را با امید و آرزوها، خاطرات و شک و تردیدها و تحلیل‌ها و انتقادهای ریز و درشتش نسبت به انقلاب و افراد موثر در انقلاب و توده مردم و وضع شهر و کشور همراه کند. حتی درباره امام خمینی(ره) هم، همان روزهای اول که امام پا به ایران گذاشته‌اند این شک و تردیدها و امیدها درش غوغا می‌کند و از خود می‌پرسد آیا این همان مردی است که مردم منتظرش بودند یا نه؟! و همه این پیچ و خم‌ها و فراز و فرودها، باعث می‌شود این حس به خواننده دست دهد که آخرش چه می‌شود و شوق خواندن را در او زیاد می‌کند.

 

شاید وجه مهم کتاب، گفت‌و‌گوهای درونی شخص اول داستان است. گلابدره‌ای درحین این گفت‌و‌گوها، آن هنگام که به لکه‌های خون پاشیده شده شهیدان در کوچه و خیابان‌های تهران خیره می‌شود علت نوشتن کتاب را اینگونه بیان می‌کند « وای به اون روزی که این لکه‌های خون شسته بشه و مردم بی اعتنا از روی این لکه‌ها بگذرن و یادشون بره!» و بعد از مکثی کوتاه ادامه می‌دهد: « من نمی‌ذارم! تمام لحظه‌ها رو می‌نویسم.»

 

در همان سال آخر تحول فکری مردمی که تا دیروز تنها به فکر نان و آب خود بودند مشهود است. آنجا که با خود می‌گوید: « آیا اینها همان خلق محروم مظلوم خاموش خفته بودند که حالا بیدار شده‌اند؟ آیا به راستی بیدار شده‌اند؟» مردمی که برای انقلاب، همه کار و بارشان را تعطیل کردند و برای نجات کشور و ملت‌شان یک صدا شدند و این یک صدایی در شعارها و نظم‌های چند دقیقه‌ای مردم در دسته‌های بزرگ و کوچک حس می‌شود. گلابدره‌ای احساس وظیفه‌ای که در میان قشرهای مختلف موج می‌زند را به وضوح نمایش داده، از کودک 8 ساله تا پیرمرد 70، 80 ساله و ارمنی و مسلمان و فقیر و غنی و کاسب و کارمند و ارتشی و بسیجی و دختر و پسر و مرد و زن. گاهی آنقدر با ریزبینی تمام به موضوع پرداخته که با احساس‌های مختلف نویسنده می‌توان همراه شد؛ عصبانیت، ترس و امید، ناراحتی و غم، خنده و گریه از عمده‌ترین حالاتی است که با خواندن این کتاب به انسان دست می‌دهد.

 

در واقع لحظه‌های انقلاب بیان تاریخ انقلاب اسلامی سال 57 با محوریت حضور مردم است که گویی پای درس استادی نشسته‌ای که هرچه می‌گوید مشتاق‌تر به شنیدنش می‌شوی و پاسخی شیرین و دلنشین است به سوال‌های بسیار نسل سوم و چهارم.

 

 این کتاب توسط انتشارات عصر داستان وباقیمت 15000تومان چاپ شده است وبه تازگی نیز به چاپ دوم رسیده است.شما می توانید این اثر را از فروشگاههای زنجیره ای کتابستان تهیه کنید.

 

یادداشت از مریم دهقان

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]