تاریخ انتشار خبر: 06 خرداد 1392 - ساعت 02:01:41
بسته پیشنهادی انتخابات

بسته پیشنهادی انتخابات

بسته پیشنهادی انتخابات دارای 12 کتاب است که مخاطب را با فضا و ضوابط قانونی و اخلاقی انتخاب در ایران آشنا می‌سازد.

1)اخلاق انتخاباتی

موسسه پژوهشی انقلاب اسلامی

کتاب «اخلاق انتخاباتی» گزیده بیانات آیت‌الله خامنه‌ای درباره بایدها و نبایدهای انتخاباتی است که از زمان انتخاب ایشان به عنوان رهبر انقلاب اسلامی در سال 1368 تاکنون بیان شده است. این کتاب در 197 صفحه و در چهار فصل «وظایف اقشار و گروه‌های مختلف در انتخابات»، «معیار انتخاب اصلح»، «توصیه‌ها» و «هشدارها» به  بازخوانی بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای «مدّظلّه العالی» درباره‌ انتخابات می‌پردازد.

رهبر انقلاب اسلامی، اعتقاد به نظام و مبانی اسلام، انقلاب و راه امام خمینی(ره) را از جمله معیارهای انتخاب اصلح می‌داند. ایشان توجه مردم به خط امام خمینی(ره) و ارزش‌ها در انتخاب و رای دادن را ضروری می‌داند و به نامزدهای انتخاباتی نیز توصیه می‌کند به انتخابات به عنوان یک تکلیف الهی و امتحان الهی بنگرند و آن را وسیله‌ای برای ارتقا توان کشور بدانند، نه ابزاری برای قدرت‌طلبی. در فصل «هشدارها» آمده است: «فضای انتخابات باید سالم باشد. نباید عده‌ای با قلم و بیان و مطبوعات و عده‌ای هم با ابزار مخالفت با فلانی یا طرفداری از این نامزد یا آن نامزد، فضا را آلوده کنند. کسانی که به اسلام احترام می‌گذارند، کسانی که قدر و ارزش جمهوری اسلامی را ارج می‌نهند، کسانی که از ما حرف‌شنوی دارند، در هر جای کشور هستند، از همین اول کار مراقب باشند.

کارشکنی نسبت به دیگران، لجن‌پراکنی علیه این نامزد یا آن نامزد، بدگویی کردن و افشاگری‌های بی‌پایه و اساس نسبت به اشخاص، همه این‌ها کارهای ممنوع و ضدارزش و خلاف مشی جمهوری اسلامی و خلاف حق است. از اینکارها اجتناب کنید.همچنین ملّت ایران، شرکت‏ در انتخابات‏ را یک فریضه و یک عمل واجب بداند که به عنوان وظیفه‏ى اوّلى، به عنوان وظیفه‏ى ثانوى، به عنوان وظیفه‏ى دینى‏ و اسلامى‏ و به‏ عنوان‏ وظیفه‏ى سیاسى، شرکت آحاد مردم در انتخابات واجب است. مردم باید در انتخابات شرکت کنند و با اینکار، مشت محکمى بر دهان آمریکا و استکبار و گروهکها و مخالفین اسلام و مسلمین و مخالفین جمهورى اسلامى بکوبند.

 


2)احکام و آداب انتخابات  

محمد حسین فلاح زاده

نشر نورالسجاد

«احکام آداب انتخابات» حاوی نكاتی ارزشمند از بیانات، ‌فتاوا و نظرات حضرت امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و سایر مراجع دینی در حوزه انتخابات است  كه  بر آن است در كنار بیان ضرورت حضور در انتخابات به عنوان یك وظیفه شرعی و قانونی،‌ به تشریح احكام و آداب این حضور بپردازد. این کتاب  در چهار فصل به محتوای «اهمیت و نقش انتخابات»، «اصول تبلیغات انتخاباتی»، «انتخاب اصلح» و «وظایف انتخاب‌کنندگان و مجریان انتخاباتی» می کوشد تا از زوایای مختلف شرایط و احکام انتخابات را واکاوی کند، همچنین دراین  کتاب مضامینی نظیر «انسان و سرنوشت»، «آثار انتخابات و بی‌تفاوتی»، «ضررهای جبران‌ناپذیر انتخابات»، «شرایط انتخاب‌شوندگان»، «تخریب شخصیت، دورغ و تهمت»، «انتخاب اصلح»، «معیارها و راه‌های شناخت اصلح» و «وظایف و موازین مجریان انتخابات» مورد بررسی قرار می گیرد.

 


3)انقلاب اسلامی در بوته آزمون

منوچهر محمدی

موسسه فرهنگی دانش واندیشه معاصر

 

كتاب «انقلاب اسلامي در بوته آزمون: جنگ نرم بيست ساله و فتنه 88» اثري است مستند، جامع و درعين حال علمي و موشكافانه از پيشينه تاريخي و برنامه ريزي قدرت هاي غربي كه منجر به حوادث و وقايع هشت ماهه بعد از انتخابات رياست جمهوري دوره دهم در سال 88 گرديد. در اين كتاب از ابعاد مختلف به اين حادثه مهم پرداخته و مستنداً به اثبات مي رساند كه اين حادثه عجيب نه تنها ناشي از يك اشتباه و يا تخلف در مناظره هاي انتخاباتي نبوده، بلكه از يك برنامه ريزي بيست ساله خبر مي دهد كه به دنبال ناكامي هاي دشمنان انقلاب اسلامي در تقابل سخت افزارانه به جنگ نرم روي آورد و با آمادگي هاي قبلي و به كارگيري همه نيروهاي داخلي و خارجي خود و صرف هزينه هاي هنگفت در خرداد سال 88 به آن عينيت بخشيدند كه باز هم به لطف الهي و با حضور امت ولايتمدار در صحنه با شكست و ناكامي مواجه گرديد. نويسنده از روند تحولاتي كه ذكر مي كند نتيجه مي گيرد كه آنچه پس از انتخابات دهم رياست جمهوري در ايران اتفاق افتاد، نمي توانست حاصل يك حركت خودجوش، ناگهاني و بدون طراحي قبلي باشد، بلكه حاصل يك برنامه ريزي درازمدت، و تلاش طولاني دشمن بوده است. همچنین این کتاب به طرح این پرسش ها می پردازد که چه کسی تصور می کرد کسانی چون موسوی و کروبی که سالیان طولانی در مسئولیت های سطح بالای نظام قرار داشتند و خود بارها مجری انتخابات بودند و با سازوکار پیچیده و در عین حال مردمی آن آشنا بودند، قبل از اعلام نتیجه مدعی پیروزی گردیده و نتیجه خلاف آن را تقلب مسلم دانسته و از مردم بخواهند به خیابان ها ریخته و زمینه شورش، تخریب و تعدی به مال و جان مردم را فراهم کنند؟ چه کسی تصور می کرد که این آقایان در دام توطئه دشمنان قسم خورده انقلاب قرار گیرند و به عنوان بازیچه ای، دقیقاً برنامه ها و توصیه های دشمنان را اجرا نمایند؟ چه کسی تصور

می کرد که دشمن و یا دشمنان داخلی و خارجی دست اتحاد به یکدیگر داده و همه ظرفیت و توان خود را به کار گرفته تا با استفاده از این موقعیت در اجرای پروژه انقلاب های رنگین نسبت به براندازی نظام جمهوری اسلامی، اقدام و یا حداقل به نوعی استحاله نظام دست یابند؟

کلیات، سیاست‌ها و راهبردهای دشمنان انقلاب اسلامی در جنگ نرم20ساله، ایالات متحده آمریکا، عملی کردن اهداف و راهبردهای جنگ نرم دشمن در ایران، نقش ولایت در مدیریت بحران و ختم غائله، جمع‌بندی و نتیجه گیری فصل‌های هفت‌گانه کتاب را شامل می‌شود.

 


4)چرا رأی بدم؟ به کی رأی بدم؟ 

نشر ابتکار دانش   

 

این نوشتار مباحثی در مورد اهمیت و آثار حضور و مشارکت سیاسی مردم در عرصه انتخابات به ویژه خنثی کردن توطئه‌های دشمنان جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی قرار می دهد. نویسنده شرکت در انتخابات را عامل مهمی در عزت کشور و سرنوشت سیاسی و اجتماعی آن ارزیابی کرده و بی‌تفاوتی در این زمینه و سایر مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی را عامل تزلزل و فروپاشی یک نظام معرفی کرده و از همه مردم درخواست کرده است تا با هوشمندی در این عرصه حضوری فعال داشته باشند.


5)رفتار انتخاباتی در ایران

علی دارابی

سروش

الگوها و ساختارهای رفتار اجتماعی مردم در میان ملل گوناگون، در شرایط و مقاطع مختلف، تغییر می کنند و هر رفتار ویژه با توجه به معیارها و عوامل متعدد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، و حتی اقتصادی، در دوره زمانی خاصی متجلی می شود. مجموعه رفتارهای سیاسی مردم، بخش مهمی از زندگی فردی و اجتماعی آنان را تشکیل می دهد و رفتار انتخاباتی، یکی از بارزترین جلوه های رفتار سیاسی مردم در میان همه جوامع و ملت هاست.

شکل گیری رفتار انتخاباتی مردم در هر دوره از انتخابات، از یک سو تحت تاثیر فعالیت های ترویجی و تبلیغی و از دیگر سو متأثر از عوامل و متغیرهای دیگری همچون شاخص های فرهنگی، جمعیت شناختی، اقتصادی، همچینین ماهیت و دامنه آرزوها و خواسته های رای دهندگان و هویت دینی و ملی آنان است. برای پی بردن به علل و شناسایی عوامل موثر در شکل گیری رای مردم و تحلیل رفتار انتخاباتی آنان می توان از شیوه های گوناگون پژوهش استفاده کرد که مطالعه موردی، از رایج ترین آنهاست. مطالعه موردی، در واقع، گزارش مشروحی از شکل گیری،رشد و تحول یک فرد، یا گروهی از مردم، با یک موقعیت در طی یک بازه زمانی معین است.

این کتاب، پژوهشی است درباره علل و عوامل مؤثر در شکل گیری رای مردم و رفتار انتخاباتی آنها در ایران . نويسنده رفتار انتخاباتي راي‌دهندگان ايراني را از منظر تئوريك و با نگاهي به نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ايران در سال 1384 مورد تحليل و بررسي قرار داده است. ساختار و محتواي كتاب كه برگرفته از پايان‌‌نامه نويسنده در مقطع دكتري علوم سياسي است، از يك پيشگفتار، چهار بهره و يك نتيجه‌گيري تشكيل شده است.

مي‌توان از نوآوري و به روز بودن موضوع تحقيق، عرضه چارچوب علمي مناسب، رعايت نظم و انسجام موضوعي، استفاده گسترده از آمار و مطالعه كامل از منابع موجود در ارتباط با موضوع تحقيق را از جمله امتيازات و برجستگي‌هاي اين اثر پژوهشي دانست. از اين رو مطالعه كتاب رفتار انتخاباتي كه در نوع خود از معتبرترين كتاب‌ها در زمينه توسعه سياسي و رفتار انتخاباتي است، به تمامي اصحاب علم و تحليلگران مسائل سياسي توصيه مي‌شود.

 


6)انتخابات حماسه سبز حضور

محمد موحدی نژاد  

مرکز درسهایی از قرآن  

انتخابات حماسه سبز حضور،مسئله‌ي انتخابات 88را  با استفاده از ديدگاه‌هاي امام خميني (ره) درباره انتخابات به صورت بلیغ و رسا از نگاهی جدید بازخوانی می کند همچنین ملاك‌هاي انتخاب بهترين و نيز بهترين انتخاب را برمي‌شمارد و با استفاده از آيات و روايات و قانون سياسي، ارزش انسان و اهميت و جايگاه انتخاب را بيان مي‌كند.

 


7)نظارت استصوابی یا استطلاعی

سید احمد مرتضای  

مؤسسه امام خمینی

به زبان فارسی نظارت استصوابی یا استطلاعی بررسی فقهی ـ حقوقی «نظارت شورای نگهبان» بر انتخابات است.  در این کتاب که

پژوهشی در قلمرو حقوق اساسی می‌باشد و هدف اصلی آن بررسی فقهی و حقوقی نظارت شورای نگهبان بر انتخابات است ، بعد از طرح کلیات و تشریح مفاهیم، پیشینه حقوقی نظارت استصوابی و استطلاعی، فقه و نظارت استصوابی و استطلاعی به صورت بیان و نقد و بررسی دیدگاه فقها و ادله نظارت استصوابی از جمله دلایل فقهی و دلایل حقوقی بیان شده است. در فصول بعدی سوالات و دیدگاه‌های گوناگونی درباره تفسیر نظارت بر انتخابات، ماهیت و معیار شورای نگهبان، قلمرو نظارت شورای نگهبان در دو مبحث مرجع و نهاد ناظر و تشخیص صلاحیت و بالاخره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

بخشی از کتاب را باهم مرورو میکنیم:

جمهوری اسلامی نظامی است بر پایه ایمان به خدای یکتا و اختصاص حاکمیت و تشریع به او، وحی الهی و نقش بنیادی آن در بیان قوانین، معاد و نقش سازنده آن در سیر تکامل انسان به سوی خدا، امامت و رهبری مستمر و نقش اساسی آن در تداوم انقلاب اسلامی، کرامت و ارزش والای انسان و آزادی توأم با مسئولیت او در برابر خدا است، بنابراین انتخاب، انتصاب و عملکرد کارگزاران در حکومت اسلامی باید بر اساس این موازین و مبانی باشد یکی از راهکارهای گزینش امروزی کارگزاران انتخابات همراه با رقابت برای پیروزی بر رقیب است بنابراین نظارت بر انتخابات امری لازم است و انتخابات بدون نظارت قوی و مستقل به سلامت برگزار نمی‌شود.

 


8)من رأی می‌دهم: نگاهی کوتاه بر مسؤلیت بزرگ ملت ایران در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری

عبدالأمیر فائق

چاپ و نشر بین الملل

كتاب « من رأي مي دهم» تاليف عبدالامير فايق نگاهي كوته دارد بر مسئوليت بزرگ ملت ايران در انتخابات زياست جمهوري و حاوي فرمايشات امام راحل و مقام معظم رهبري در رابطه با اين موضوع است.جهان هستي ، عرصه انتخاب انسان؛ اهميت و جايگاه انتخابات در نظام جمهوري اسلامي ايران ؛‌اهميت انتخابات رياست جمهوري و نقش و جايگاه قوه مجريه در نظام اسلامي ؛ مسئوليت بزرگ ملت ايران در انتخابات رياست جمهوري و شايسته ترين نامزدها ، عناوين 5 فصل اين كتاب است

 


9)حماسه‌ی انتخاباتی

محسن نصری

حدیث راه عشق

 


10)"شورای نگهبان: پرسش‌ها و پاسخ‌ها"

فرج‌الله هدايت‌نيا

كانون انديشه جوان

مرجعیت و رهبری"    "در ارتباط با شورای نگهبان، پرسش های فراوانی از آغاز انقلاب تا کنون مطرح بوده و هست. این پرسش ها، متنوع و متکثر هستند. بعضی از این پرسش ها ناظر به ساختار شورای نگهبان و بعضی دیگر به وظایف این شورا مربوط می شوند. از سوی دیگر، این پرسش ها از نظر ماهیت با یکدیگر متفاوت هستند. برخی پرسش ها حقوقی، و برخی دیگر غیر حقوقی می باشند. مانند سئوالاتی که جنبه سیاسی داشته و به عملکرد شورای نگهبان مربوط می شوند. در این کتاب، مهم ترین پرسش های حقوقی مربوط به شورای نگهبان، مورد مطالعه قرار می گیرد. نگارنده، نخست سئوالات و شبهات مربوط به شورای نگهبان را جمع آوری کرده و از

میان آن ها، موارد مهم را انتخاب و مورد بررسی قرار داده است. سعی نگارنده بر این بوده تا پاسخ ها تنها جنبه حقوقی داشته و در تمام موارد، اصل بی طرفی را رعایت نماید. به همین دلیل، در مواردی از ساختار موجود دفاع، و در صورت لزوم مورد انتقاد واقع شده است. نگارنده در هر قسمت، نخست توضیحاتی به طور مختصر بیان کرده و در ادامه، پرسش های پیرامون همان موضوع را، مورد مطالعه قرار داده است. انتظار می رود که این نوشتار بتواند به بخشی از پرسش های موجود در رابطه با شورای نگهبان پاسخ دهد. از ویژگی های ممتاز این اثر می توان به نگاه محض حقوقی بدور از هرگونه جانبداری و اغراض سیاسی به سؤالات موجود در این زمینه اشاره کردکه با بهره گیری از اسناد قانونی، شرح قانون اساسی به تصویب رسیده از اوایل انقلاب و نیز مهم ترین کتاب های حقوقی پاسخ داده شده است.

در بخشي از اين كتاب آمده است:""شوراي نگهبان در بافت نظام قانوني كشور عهده دار حفاظت از احكام اسلام و قانون اساسي است و اين وظيفه اي است ضروري و انكار ناپذيراما در سالهاي اخير سوال ها و ترديدهاي بسياري درباره آن مطرح شده است؛ فلسفه وجودي شوراي نگهبان چيست؛ ماهيت و ساختار آن چگونه است؛ تفسيرهاي اين شورا مستند به كجاست؛ نظارت آن از چه نوع نظارتي است؛ دامنه شمول آن تا كجاست؛ نسبت حق مردم با نظارت استصوابي شوراي نگهبان چيست؛ رد صلاحيت ها چه معياري دارد و .....؟""

 


11)جنگ نرم (بصیرت در انتخابات)

نشر ستوس

جنگ نرم مقابله و تلاشی است از طرف نیروهای شیطان و استبداد برای به نابودی و مذلت کشاندن و برگرداندن مسلمانان از راه نجات، چنان که شیطان وعده ی آن را داده است. این مقابله عموماًدر عرصه‌های گوناگون فرهنگی اجتماعی سیاسی اتفاق می افتد و ابزار کاربردی آن ناتوی فرهنگی است که در قالب ابزارهای دیپلماسی عمومی و روانی و رسانه‌ای عمل می کند. هدف آن تضعیف ثبات و امنیت اجتماعی، فرهنگی بوده و دوره آن بلند مدت است؛ از این‌رو می‌توان تهدید یا براندازی نرم را تلاش دشمن جهت تسلط کامل در ابعاد گوناگون بر یک جامعه دانست که این تسلط با زدودن الگوهای رفتاری و هنجارهای ارزشی جامعه مورد تهاجم و جایگزینی الگوها و ارزشهای جامعه مهاجم محقق می‌گردد.

در این نوع تهدید و جنگ، کشور مهاجم بدون خونریزی و با طی کردن پروسه زمانی آرام و بدون نیاز به نیروهای نظامی بلکه با استفاده از استحاله فکری و فرهنگی یک جامعه، سلطه همه جانبه خود را بر آن جامعه تحمیل کرده و با روش نرم افزاری حساب شده آنان را مطیع خود می گرداند، در یک کلام می‌توان جنگ نرم را اینگونه تعریف نمود: اجرای برنامه ای حساب شده، مسالمت آمیز و دراز مدت برای نفوذ در ارکان سیاسی،اجتماعی یک نظام به منظور تغییر سیستم سیاسی یک کشور با ایجاد تغییر و تحول اساسی در باورهای اساسی و اصلی آن ها به نفع خود. امروز جمهورى اسلامى و نظام اسلامى با یک جنگ عظیمى مواجه است . در این جنگ نرم، جوانان دانشجو ، افسران جوان این جبه اند .

بنابر این بیشتر سرمایه گذاری دشمنان برای انحراف ذهن جوانان و تلقین باور های غلط در وجود آنهاست. بنابراين جنگ نرم را مي توان هرگونه اقدام نرم، رواني و تبليغات رسانه اي كه جامعه هدف را نشانه گرفته و بدون درگيري و استفاده از زور و اجبار به انفعال و شكست وا مي دارد. جنگ رواني، جنگ سفيد، جنگ رسانه اي، عمليات رواني، براندازي نرم، انقلاب نرم، انقلاب مخملي، انقلاب رنگي و... از اشكال جنگ نرم است .{jcomments on}

 

12)مردان جمهور

نشر قدرولایت

هدف از ارائه این کتاب آشناسازی مخاطبین با تاریخ انتخابات در دوره های گذشته است وتلاش می کند ضمن ارائه چکیده ای از شرایط واوضاع سیاسی در هر دوره وچگونگی حمایت احزاب وگروهها وبررسی آمار واجدین شرایط رای در هردوره ومیزان مشارکت مردم  نگاهی جامع به انتخابات داشته باشد.«مردان جمهور» می‌خواهد برای نسل جوان بازگو کند که در این 10 دوره انتخابات ریاست جمهوری چه اتفاقاتی رخ داده، چه افرادی کاندیدا و انتخاب شده‌اند و رهنمودهای امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری به این افراد چه چیزهایی بوده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]