تاریخ انتشار خبر: 07 خرداد 1392 - ساعت 07:08:04
آنتوان سنت‌اگزوپری

آنتوان سنت‌اگزوپری

او به دلیل علاقه‌مندی بسیار به پرواز آرزو داشت که خلبان شود به همین دلیل بیشتر اوقات از مدرسه فرار می‌کرد تا پرواز هواپیماها را تماشا کند.

دو سنت اگزوپری نویسنده‌ای شاعر و مخترعی با استعداد و مردی متفکر فرزند سوم ژان دو سنت‌اگزوپری كنت ژان دوسن اگزوپري بازرس بيمه هاي اجتماعي شهر پاريس بود و در ۲۹ ژوئن سال ۱۹۰۰ در شهر لیون به دنیا آمد. وقتي چهارساله بود پدرش از دنيا رفت و خانواده را بي سرپرست گذاشت و از آن به بعد نگهداري و تربيت او و خواهرش به عهده مادرش افتاد. در سال 1909 آنتوان به مدرسه شبانه روزي ژزوئيت ها قدم نهاد و پنج سال بعد آنجا را ترك گفت.

 

 

در آغاز دورهٔ دبیرستان نزد یکی از استادان موسیقی به آموختن ویلن  پرداخت. در ۱۹۱۴ برای ادامه تحصیل به سوئیس رفت. آنتوان در دوران تحصیل در دبستان و دانشکده، گاهی ذوق و قریحهٔ شاعری و نویسندگی خود را با نگاشتن و سرودن می‌آزمود و اغلب نیز مورد تشویق و تقدیر دبیران و استادانش قرار می‌گرفت. در سال ۱۹۱۷ تنها برادرش فرانسوا به بیماری روماتیسم قلبی درگذشت و بار مسئولیّت خانواده یکباره به گردن او افتاد.

 

 

او به دلیل علاقه‌مندی بسیار به پرواز آرزو داشت که خلبان شود به همین دلیل بیشتر اوقات از مدرسه فرار می‌کرد تا پرواز هواپیماها را تماشا کند. اگزوپری قصد داشت به خدمت نیروی دریایی درآید، امّا موفق نشد به همین دلیل او در ۲۱ سالگی به عنوان مکانیک در نیروی هوایی فرانسه مشغول به کار شد و در مدّت دو سال خدمت خود، فنّ خلبانی و مکانیک را فرا گرفت، چنان که از زمرهٔ هوانوردان خوب و زبردست ارتش فرانسه به شمار می‌رفت. در روز دوم آوريل 1921 خدمت نظام آنتوان آغاز شد و او به هنگ هوانوردان استراسبورگ انتقال يافت و در اكتبر 1922 باخذ درجه نائل شد و در پايان خدمت براي آزمايشهاي نهايي او را وادار به پرواز كردند و در حادثه اي جمجمه اش آسيب ديد.

 

 

 در سال ۱۹۲۳ بعد از اتمام خدمت سربازی قصد داشت به زندگی معمولی خود بازگردد و حتی مدتی نیز به کارهای گوناگون پرداخت، ولی بالاخره با راهنمایی و اصرار یکی از فرماندهان نیروی هوایی که سخت به او علاقمند بود، به خدمت دائمی ارتش در آمد. وي به دختر زیبایی دل بسته بود که خانواده دختر به سبب زندگی نامنظم و پرحادثه هوایی با ازدواج آن دو مخالفت کردند. نشانه‌ای از این عشق را در اولین اثرش به نام "پیک جنوب" Courrier Sud 1929 می‌توان دید. در سال ۱۹۲۷ برای انجام مأموریتی به آمریکای جنوبی رفت.

 

 

دو کتاب جالب او به نام "زمین انسان‌ها" و "پرواز شبانه"Vol de Nuit یادگار آن زمان است. شهرت نویسنده با انتشار داستان "پرواز شبانه" آغاز شد که با مقدمه‌ای از آندره ژید در ۱۹۳۱ انتشار یافت و موفقیت قابل ملاحظه‌ای به دست آورد. حوادث داستان در آمریکای جنوبی می‌گذرد و نمودار خطرهایی است که خلبان در طی توفانی سهمگین با آن روبرو می‌گردد و همه کوشش خود را در راه انجام وظیفه به کار می‌برد. پرواز شبانه داستانی است در ستایش انسان و صداقت او در به پایان رساندن مسئولیت اجتماعی و آگاهی دادن از احساس و ندای درون آدمی. این داستان برنده جایزه فمینا گشت. سنت‌اگزوپری در طی یکی از پروازهایش که با سمت خبرنگار جنگی به اسپانیا رفته بود، مجروح گشت و ماه‌ها در نیویورک دوران نقاهت را گذراند. در این دوره "زمین انسان‌ها" Terre des Hommes را نوشت که در ۱۹۳۸ منتشر شد.

 

 

نویسنده در این اثر نشان می‌دهد که چگونه انسانی که در فضای بی‌پایان خود را تنها می‌یابد، هر کوه، هر دره و هر خانه را مصاحبی می‌انگارد که درواقع نیز نمی‌داند دوست است یا دشمن. سنت‌ اگزوپری در این داستان تجربه غم‌انگیز زندگی را با تحلیلی درونی آمیخته است که از طراوت و لطف فراوان سرشار است. زمین انسان‌ها به دریافت جایزه بزرگ آکادمی فرانسه نایل آمد.

 

 

سنت‌اگزوپری به هنگام جنگ خلبان جنگی شده بود، پس از سقوط فرانسه، به آمریکا گریخت و در ۱۹۴۲ حوادث زندگی خود را به صورت داستان "خلبان جنگي"Pilore de guerre منتشر کرد که گزارشی بود از ناامیدی‌ها و واکنشهای روحی خلبانی در برابر خطرهای مرگ و اندیشه‌ها و القای شهامت و پایداری. اثر کوچکی که در آمریکا نوشته شده بود به نام "نامه به یک گروگان" Letter a un otage در ۱۹۴۳ منتشر شد. حوادث این داستان در ۱۹۴۰ به هنگامی می‌گذرد که نویسنده از لیسبون، پایتخت پرتغال، پرواز می‌کند و آخرین نگاهش را به اروپای تاریک که درچنگال بمب و دیوانگی اسیر است، می‌افکند. به چشم او حتی کشورهایی چون پرتغال که ظاهراً از جنگ برکنار است، غمزده‌تر از کشورهای مورد تهدید یا ویران شده به نظر می‌آید و با آنکه مردمش آسایشی دارند، همه چیز در شبحی غم‌انگیز فرورفته است.

 

 

شاهکار سنت اگزوپری " شازده کوچولو" در سال ۱۹۴۳ منتشر شد. او نوشتن "شازده كوچولو" را از سال ۱۹۴۱ آغاز كرد و با آبرنگ و مداد آن را تصویرگری كرد. این اثر یکی از مهمترین آثار او به شمار می رود که در سده ی بیستم میلادی در رده ی سومین کتاب پرخواننده ی جهان قرار گرفت. "شازده كوچولو" كتابی است هم برای كودكان و هم بزرگسالان. بیشتر منتقدان بر این باورند كه "شازده كوچولو" معنایی فلسفی و سمبولیك دارد. شخصیت اصلی داستان كودكی است همیشه كودك، كه رفتارآدم بزرگ ها را نقد می كند و راز دانایی انسان را بر راوی آشكار می كند، چنان كه روباه به او آموخت: " تنها با چشم دل می توان خوب دید، آنچه اصل است از دیده پنهان است." همزمان با پایان جنگ، "شازده كوچولو" به بیشتر زبان های اروپایی ترجمه شده بود. در نیمه ی سده ی بیستم در تمام دنیا شناخته شده بود و به ۱۰۲ زبان دنیا ترجمه شد. آنتوان دو سنت اگزوپری در ۲۱ ژوئیه ۱۹۴۴ برای پرواز اکتشافی بر فراز فرانسه از جزیره ی کرس در دریای مدیترانه به پرواز در آمد و پس از آن برای همیشه ناپدید شد. در اواخر سده ی بیستم لاشه ی هواپیمای او را پیدا کردند.

 

 

از جمله آثار اوست: "هوانورد" (۱۹۲۶)، "پیک جنوب" (۱۹۲۹)، "پرواز شبانه" (۱۹۳۱)، "زمین انسان‎ها" (۱۹۳۹)،  "خلبان جنگ" (۱۹۴۲)، "نامه به یک گروگان" (۱۹۴۳)، "شازده کوچولو" (۱۹۴۳) و كتابهاي كه پس از مرگ  اگزوپری منتشر شد شامل موارد زير است:  "قلعه" (۱۹۴۸)، "نامه‌های جوانی" (۱۹۵۳)، "دفترچه ها" (۱۹۵۳)، "نامه‌ها به مادر" (۱۹۵۵)، "نوشته‌های جنگ" (۱۹۸۲) و "مانون رقاص"(۲۰۰۷).

 

 

منابع براي مطالعه بيشتر:

 

 

1. غلامرضا طباطبايي مجد، دايره المعارف مصور زرين، تهران: زرين، 1374. ص 104.

 

 

2. رضا نجفی، بهترین نمونه‌های فرانسوی ادبیات جنگ، سايت فيروزه   www.firooze.ir

 

 

3. آنتوان‌ دو سنت ‌اگزوپري‌، پرواز شب‌، مترجم احمد شاملو، ناشر نگاه، 1385.

 

 

4. آنتوان دو سنت اگزوپری، خلبان جنگ، مترجم اقدس یغمایی، نشر نیلوفر،1383 .

 

 

5. آنتوان دو سنت اگزوپری، باد، شن، ستاره ها، مترجم لیلا حدادی، نشر دارینوش، 1385.

 

 

6. آنتوان دو سنت اگزوپری، زمین انسانها، مترجم سروش حبیبی، نشر نیلوفر، 1387.

 

 

7. آنتوان دو سنت اگزوپری، پرواز شبانه، مترجم رگس سنیبری، نشر روزگار، 1387.

 

 

8. آنتوان دو سنت اگزوپری، بالاجا تکین، مترجم لیلا تبریزی فر، نشر اختر، 1386.

 

 

9. آنتوان دو سنت اگزوپری ، شاهزاده سرزمین عشق: منتخب اشعار، نامه ها و قطعات ادبی، مترجم چیستا یثربی، نشر نامیرا ،

 

 

(بنیاد ادبیات داستانی)

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]