تاریخ انتشار خبر: 08 خرداد 1392 - ساعت 23:33:06
حسین بهزاد

حسین بهزاد

بهزاد تقریباً همه‌ی فعالیت‌های قلمی خود را مصروف دفاع مقدس کرده و در زمینه‌ی داستان، زندگی‌نامه و پژوهشِ جنگی آثار نسبتاً محدودی پدید آورده است.

اومتولّد سال‌های آغازین دهه‌ی 40 می‌باشد و از نخستین روزهای حمله‌ی دشمن به ایران، در آبادان و خرمشهر حضور داشته و یادداشت‌های روزانه‌ای را برای ثبت و ضبط حوادث جنگ در حین مقابله با نیروهای مهاجم تهیه کرده و قسمتی از آن را درکتاب«مین نخودی: به کوشش داوود امیریان با عنوان «ژ.3را عشق است» منتشر نموده که در بردارنده‌ی روزشمارِ نبرد از 12 تا 30 مهرماه 1359می‌باشد.

 

 

بهزاد تقریباً همه‌ی فعالیت‌های قلمی خود را مصروف دفاع مقدس کرده و در زمینه‌ی داستان، زندگی‌نامه و پژوهشِ جنگی آثار نسبتاً محدودی پدید آورده است.

 

 

آثار داستانی نویسنده باموضوع دفاع مقدس

 

 

الف: تنگه‌ی زانکوها، داستان بلند(حوزه‌ی‌ هنری، 1371، چاپ اول)

 

 

کریم، بسیجی پرشور و شرّی است که با شروع جنگِ کردستان به غرب کشور می رود. به دلیل شلوغ کاری هایِ بی‌اندازه‌ی ِکریم، فرماندهان جبهه‌های جنوب وغرب او را به یکدیگر پاس می‌دهند و کریم بالاخره ورد دسته‌ی برادر شهاب می‌شود. باورود آرمین، بسیحی تازه وارد،کریم موضوع تازه‌ای برای شیطنت می یابد و آرمین را که از ناحیّه‌ی چشم دچار ضعف است و ناراحتی تنگی نفس نیز دارد، به انحای مختلف آزار و اذیّت می‌کند.

 

 

دریکی از روزها با گم شدن عینک آرمین، شهاب،کریم را تنبیه نظامی می کند و خود به نشانه‌ی اعتراض از دسته بیرون می‌رود. بعد از گذشت ماجراهایی معلوم می‌شود که کریم در این مورد بی‌گناه است. فرمانده‌ی شهاب با مشورت حاج حسین که از ریش سفیدان و پیش کسوتان جنگ کردستان است، تصمیم می گیرد کریم را کمک بی‌سیم چی آرمین قرار دهد. سرانجام در عملیاتی که فرمانده‌ی گردان، حاج علی نقشه‌ی آن را برای فرماندهان دسته‌ها تشریح می‌کند، قرار می شود شهاب و تعدادی از نیروهای زُبده‌اش در دهانه‌ی تنگه‌ای مستقر شوند و به این ترتیب تنگه را در صورت مسدود بودنِ معبرِ اصلی برای بازگشت نیروهای ضربت و عملیاتی حفظ کنند.

 

 

روز موعو فرا  می‌رسد. کریم، شهاب و 2نفر دیگر در دهانه‌ی تنگه مستقر می‌گردند. قرار می‌شود هر نیم ساعت یک بار با حاج علی در تماس باشند. ساعتی بعد، یک گروه از زانکوهای گروهک ضدّانقلاب(کومله) وارد تنگه می‌شوند و تصمیم می‌گیرند قدری در آن‌جا استراحت کنند. شهاب وافرادش برای جلوگیری از لو رفتن عملیات، به هیچ وجه حقّ درگیری با نیروهای ضدّ انقلاب را ندارند. برای همین بی‌صدا در پشت صخره‌های تپه به انتظار می نشینند. حاج علی که از تأخیرِ تماسِ شهاب، نگران شده است، آرمین را به کمک کریم می فرستد. آرمین به دلیل ضعف بینایی با بی دقّتی، متوجه گروه زانکو‌ها (کومله) در پایین تپه نمی شود و به طرف بالایِ تپه به راه می‌افتد. رانکوها به طرفش شلیک می کنند و آرمین با تنی مجروح به دست آنها می افتدو شهاب به شدّت نگران لو رفتن عملیات می‌شود؛‌ اما آرمین با شهامت و شحاعت درمقابل شکنجه‌ی وحشیانه‌ی زانکوها مقاومت می کند و کلمه‌ای برزبان نمی‌آورد. کریم که باور نمی‌کرد آدم رنجوری مانند آرمین در مقابل شکنجه دوام بیاود، با دیدن این صحنه سخت تخت تأثیر قرار می‌گیرد. زانکوها پس از زجرکُش کردنِ آرمین، سر اورا از تنش جدا می‌کنند وآن را به قصدِ گرفتنِ اِنعام از سرانِ حزب، با خود می‌برند. کریم از تپه پایین می‌آید و تنِ بی‌سر آرمین را در آغش می‌گیرد و گریه سر‌می‌دهد.

 

 

ب: پرچمداران خورشید(کتاب صبح، 1375، چاپ اول)

 

 

این کتاب که از گونه‌ی زندگی نامه‌ی داستانی می باشد، در 4 بخش تدوین و تنظیم شده است:

 

 

بخش اول: «مسیح مسلّح کردستان»، شرح زندگانی، مبارزه‌ی سیاسی، جهاد و شهادت حاج محمّد بروجردی است که مایه‌ی اصلی آن، خاطرات مادر، هم رزمان و شاگردان شهید درباره ‌ی وی می باشد که بهزاد آن را باز آفرینی ادبی کرده است.

 

 

بخش دوم:«فاتح بلندای بازی دراز»، بیان احوال سردار محسن وزوایی، پرچمار فتح لانه‌ی جاسوسی آمریکا وبینانگذار لشکر 10 سیّدالشّهدا(علیه السلام) می‌باشد که در عملیاتِ بیت المقدس به شهادت رسید.

 

 

بخش سوم:«غضب همّت»؛

 

 

و بخش چهارم:«سوگند حسین»، مجموعه‌ی خاطراتی در ارتباط با سردار حسین قجه‌ای و مقاومت دلاورانه‌ی او وگردانش ـ گردان سلمان ـ در عملیات بیت المقدس است.

 

 

ج: در انتهای افق(کنگره‌ی سرداران و 36 هزار شهید استان تهران و بنیاد شهید، 1376،چاپ اول)

 

 

در این کتاب به زندگی حاج احمد متوسّلیان از دوران کودکی  تافعالیت‌های مبارزاتی، حضور در مناطق مختلف جنگی، شرکت مؤثر در عملیات‌های بزرگ و تعین کنند، اعزام به جبهه‌‌ی لبنان و نهایتاً اساراتش به دست فالانژها پرداخته می شود.

 

 

د: حماسه‌ی 27، کتاب یکم: همپای صاعقه(حوزه‌ی هنری و لشکر27 و 1379، چاپ اول)

 

 

این اثرِ پژوهشی شرح عملکرد لشکر27 مکانیزه‌ی محمد رسول الله (صلی الله علیه وآله) د رفاصله‌ی زمانی دی‌ماه 1360 تا تیرماه 1361 در جبهه و پشت جبهه است که حسین بهزاد و گُل علی بابایی کار تحقیق و نگارش آن را در 2بخش، 5فصل و 832 صفحه با الحاق نقشه‌ها، تصاویر و نمودار‌های مرتبط با متن به انجام رسانده‌اند.

 

 

به نقل از فرهنگ داستان نویسان دفاع مقدس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]