تاریخ انتشار خبر: 12 خرداد 1392 - ساعت 00:38:45
کتابهای خواندنی درباره امام خمینی (ره)

کتابهای خواندنی درباره امام خمینی (ره)

در این بسته 16 کتاب خواندنی پیرامون امام راحل معرفی شده است که خصوصا برای نسل سوم و علاقه‌مندان رهبر کبیر انقلابی که ایشان را ندیده‌اند بسیار مفید خواهد بود.

1

امام خمینی برای نسل سوم

سیدعلی قادری

پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی

محبوبیت و عظمت شخصیت تاریخی امام خمینی، رضوان الله علیه، در عصر حاضر از ایشان چهره‌ای محبوب در سراسر عالم ساخته است. فاصلة نسل جوان از درک معرفتی این شخصیت بزرگ نویسنده را بر آن داشته است تا به پژوهش دربارة ایشان بپردازد و پس از سال‌ها تلاش در این زمینه بتواند اثری جاودانه در این موضوع ارائه کند.

نویسنده به خوبی توانسته است با بیان گوشه‌هاي از افکار و فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي امام خميني (ره)، از زمان استبداد رضاخان تا پيروزي انقلاب اسلامي ايران و پس از آن، و حوادث مهم حیات مبارکشان شناختی مطلوب از ابعاد سياسي، اجتماعي، اخلاقي و فکري به‌جا‌مانده از ایشان براي نسل سوم ارائه دهد تا اين نسل بتواند به مثابة یک الگو پيرامون شخصيت آن حضرت معرفت پیدا کنند. بیان و توصیف آثار علمی ایشان از ديگر ويژگي‌هاي این کتاب است.

2

امام خمینی وخودآگاهی تاریخی

اصغر طاهرزاده

نشر لب المیزان

«خودآگاهي آن نوع از آگاهي است كه به عمق جان انسان سرايت كرده و سراسر وجودش را فرامی‌گیرد.»

رویکرد متعالی به انقلاب اسلامی ایران که مبتنی بر دیدگاه‌های رهبر کبیر انقلاب، رضوان الله علیه، است خصوصیت متمایز این اثر مي‌باشد. نویسنده معتقد است که ذات انقلاب اسلامی با تمام تحولات تاریخی غربی تفاوت ماهوی دارد و لذا نمی‌توان با همان الگوی معرفتی به تحلیل این جریان تاریخ‌ساز نشست. بنابراین بررسي جايگاه تاريخي انقلاب اسلامي و نقش آن در حال و آيندة جهان با عينك غربي، جز دوری از حقیقت آن، ثمری در پی نخواهد داشت. بنابراین بهترین نوع نگاه مبتنی بر هندسة معرفتی امام خمینی، رحمت الله، است که نویسنده در این کتاب سعی در تببین آن دارد.

3

پابه پای آفتاب

امیررضا ستوده

نشر پنجره

زندگی شخصی امام خمینی‌، قدس سرّه الشریف، به‌ عنوان‌ بزرگ‌ترین‌ شخصیت معاصر، می‌بایست در تمام ابعادش مورد پژوهش قرار گیرد تا بتوان آن گونه که باید از سیرة عملی ایشان الگو گرفت.

مجموعة 6جلدی پابه‌پای آفتاب توانسته است با جمع‌آوری خاطراتی ناب از نزدیکان امام (ره) اثری بسیار مفید در این عرصه بر جای گذارد. اهل بيت و بستگان، اعضاي دفتر ايشان در قم، نجف، پاريس و تهران، گروه پزشكي و معالج، و همچنین ياران، شاگردان و دوستان ایشان از جمله افرادي‌اند که با ایشان ارتباط نزدیک داشته‌اند و توانسته‌اند لحظات زیبا و شنیده‌نشده‌ای را دربارة ایشان بیان کنند که از تنوع و تازگی بسیار جذابی برخوردار هستند. تنوع افرادی که خاطرات خویش را بیان می‌کنند یکی دیگر از خصوصیات این کتاب است.

4

حدیث بیداری

حمید انصاری

نشرعروج

این مهم است که سیر زندگانیِ شخصیت تاریخ‌ساز بزرگی چون حضرت امام خمینی، رضوان الله علیه، چگونه طی شده است که در نهایت ايشان به یک رهبر بزرگ جهانی تبديل شده‌اند و توانسته‌اند موجب بیداری بشریت در عصر نو گردند.

حديث بيداري مروري است بر مهم‌ترین وقایع زندگانی حیات با برکت ایشان. جریان قيام و مبارزات ایشان و رهبری ایشان در دوران انقلاب اسلامی بخش‌هایی از زندگی ایشان است که کتاب حاضر به آن‌ها پرداخته است. از تولد تا استقرار در قم، تبعيد به تركيه، تبعيد به عراق، مهم‌ترين رويداد‌هاي سياسي از 15 خرداد تا پيروزي انقلاب، سفر امام خميني (ره) به پاريس، بازگشت به ايران و... از عناوین این کتاب هستند.

5

حکایتهای تلخ وشیرین

قدرولایت

بسیاری از خاطراتی که از رفتارها و سیرة عملی امام خمینی، رضوان الله علیه، طی سال‌ها در رسانه‌های گوناگون به بهانه‌های متفاوت منتشر می‌شده‌اند و پراکنده بوده‌اند توسط نویسندة اين اثر جمع‌آوری شده و در سه جلد به چاپ رسیده است. چند صد نکتة ناب از سیرة رهبر کبیر انقلاب (ره) مربوط به مبارزات ايشان با نظام شاهنشاهي در این مجموعه گردآوری شده است. همچنین تصاویر اين كتاب بر جذابیت آن می‌افزاید.

6

در سایه آفتاب

محمدحسین رحیمیان

نشر شاهد

اين صحیفه گفته‌های مردی است که 25 سال از عمر خود را در پرتو حضور بزرگ‌مرد تاریخ اسلام، حضرت امام خمینی، رحمت الله علیه، بالیده و دریغش آمده است كه مشاهدات خود را چون جرعه‌ای زلال در کام مشتاقان علم و اخلاق و عرفان نریزد. نویسندة فاضل اين اثر از نزدیکان دوران آغازین مبارزه و همچنین ایام تدریس امام خمینی، رضوان الله علیه، در نجف است که تا پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با ایشان همراه بوده است. این همراهی به‌خودی‌خود مجموعه‌ای گران‌بهاست. لذا ایشان خاطرات و مشاهدات خود را از زندگاني، ويژگي‌هاي شخصيتي و سجاياي اخلاقي آن حضرت به نگارش درآورده است.

7

روزشمار زندگي امام خميني، رضوان الله علیه

علی اکبر رنجبر کرمانی

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

این کتاب به حکایت‌هايي دربارة زندگی روزانة حضرت امام خميني، رضوان الله علیه، مي‌پردازد و همچنين سیر کلی حیات پربرکت ایشان را به چهار دوره تقسیم مي‌کند: دورة اول که ايشان فردی عادی بودند و حوادث زندگی‌شان هم عادی و شبیه به زندگی میلیون‌ها انسان دیگر بوده است، اما توانسته‌اند مدارج علمی و اخلاق عملی را طی کنند و به چهره‌ای شاخص تبدیل شوند. دورة دوم که دورة آغاز مبارزات امام خمینی (ره) علیه استبداد و استعمار است. اين دوره سال‌های 1340 تا مهاجرت به پاریس را شامل می‌شود. ایشان در دورة سوم مقیم پاریس هستند و رهبری بلامنازع انقلاب اسلامی را در دست دارند. دورة چهارم از 22 بهمن ماه 1357 تا رحلت ايشان ادامه می‌یابد که دوران 10سالۀ رهبری جمهوری اسلامی را شامل می‌شود.

8

سه ديدار با مردي كه از فراسوي باور ما مي‌آمد: رجعت به ريشه‌ها

نادر ابراهيمي

انتشارات سورة مهر

استفاده از قالب داستانی برای تبیین و انتقال بسیاری از حقايق تاریخی شیوه‌ای بسیار مطلوب و در عین حال کمتر توجه‌شده در این زمینه است. اهمیت کار نویسندة مرحوم اینجا مشخص می‌شود که توانسته است از دوران کودکی آن بزرگ‌مرد تاریخ، حضرت امام خمینی، قدس سرّه الشریف، به همراه تمام مشکلات و شیرینی‌های آن دوران و سپس جریانات آشنايی با خانوادة همسر و ازدواج را با بیان داستانی شیوا و دلنشین به تصویر بکشد. نویسنده در دیدار دوم (جلد دوم این مجموعه) موضوعات مهم و جذابِ کمتر شنیده‌شده از حیات پربرکت ایشان را به تصویر کشیده است. یکی از نکات قابل توجه دربارة این مجموعه این است که جلد سوم آن دچار سرنوشت نامعلومی شده است و آنان که این دو جلد را مطالعه کرده‌اند در حسرت جلد سوم آن مانده‌اند.

9

عصر امام خمینی، رضوان الله علیه

احمدرضا حاجتي

 مؤسسة ‌بوستان‌ كتاب ‌قم

تحولات مهم جامعة بشری پس از عهد رنسانس و رشد سريع تفکرات الحادی و گرايش برخي کشورهاي جهان به نظام فکری‌ـ‌سياسي مارکسيستی بسياري از صاحب‌نظران را به اين باور رساند که انزوا و اضمحلال کامل سرنوشت حتمی اديان الهي است.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران پیام‌های الهی و معنوی امام خمینی (ره) در سراسر جهان طنین افکند. ایشان با تأسی به آموزه‌های اسلام ناب بسیاری از مناسبات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان معاصر را عمیقاً متحول ساخت، نظام‌های مادی و الحادی را به چالش کشاند، الگوی تازه‌ای به جهانیان معرفی کرد و عصر جدیدی را آغاز نمود؛ عصری که ولی امر مسلمین جهان آن را «عصر امام خمینی (ره)» نامید.

این کتاب دربارة «حال» سخن می‌گوید که این انقلاب بزرگ تاریخی چگونه توانست «حال» را تسخیر کند و مسلماً برای این مهم باید قبلاً ماهیت و چیستی این انقلاب و رهبر آن نیز روشن شده باشد که در این کتاب مفصلاً به آن پرداخته شده است.

10

الگوی رهبری امام خمینی   

پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

عباس شفیعی 

رهبری الهی و معنوی امام خمینی(ره) در عصر حاضر پدیده ای منحصر به فرد است که نظریه پردازان جهان معاصر را مسحور و متعجب ساخته است. تدوین و بررسی الگوی رهبری آن مرد فرزانه می تواند سرمشقی نیکو برای رهبران و مدیران اسلامی در سطح کلان و خرد باشد. این الگو با مدل حاکمیت و مدیریت رسول خدا(ص) بر قلوب در صدر اسلام، قرابت و شباهت بسیاری دارد و از این جهت می تواند مدلی کارساز برای دولتمردان و رهبران کشورهای اسلامی باشد.

الگوی مدیریت بر قلوب به عنوان الگوی رهبری امام راحل شناخته شده که دارای عناصری همچون «انگیزه الهی»، « تکلیف مداری» و « مردم داری» است.

11

کلمات قصار: پندها و حکمت‌ها

موسسه تنظیم ونشر آثار امام خمینی(ره)              

امام خمینی(ره)

کتاب «کلمات قصار: پندها و حکمت‌ها» شامل بیانات امام خمینی(ره) در موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، تربیتی و اعتقادی می‌باشد.
کتاب «کلمات قصار: پندها و حکمت‌ها» که تاکنون به بیش از 15 زبان زنده دنیا ترجمه شده، شامل فرازهای منتخب و برگرفته از متن بیانات، پیام‌ها و تالیفات امام خمینی(ره) در موضوعات مختلف اعتقادی، تربیتی، سیاسی، اجتماعی و... است.

جالب توجه اینکه به تازگی ترجمه این کتاب به زبان کروات توسط دکتر «سعاد کانسو» صورت گرفته و به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در زاگرب (پایتخت کرواسی) با مشارکت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) منتشر شده است.

12

جهاداکبر یا مبارزه با نفس

موسسه تنظیم ونشر آثار امام خمینی(ره)

امام خمینی(ره)

حزب الله باشید؛ از زرق و برق زندگی و جلوه های ساختگی آن بپرهیزید

جز به خالق یکتا به احدی توجه نداشته باشید

توجه به غیر خدا انسان را به حجابهای ظلمانی و نورانی محجوب می نماید

با حب نفس و حب جاه و کبر و غرور نمی توان مقاومت کرد

این مطالب ،‌ هشدارهای دردمندانه و رهنمودهای اخلاقی امام خمینی (‌ره) در آستانه ماه مبارک رمضان در خطاب به حوزه‌های علمیه است. ابتدای این کتاب با سفارش به طلاب حوزه‌های علمیه آغاز می‌شود و در ادامه به اهمیت تهذیب و تزکیه نفس می‌پردازد . در قسمتهایی از کتاب جهاد اکبر یا مبارزه با نفس ، ‌امام خمینی ( ره) به روحانیون هشدار می‌دهند که فریب تبلیغات سوء و سم‌پاشی‌های برخی از افراد را که معتقدند پند و موعظه روحانیون با کار علمی مغایرت دارد نخورند. در بخشی دیگر از کتاب به نکاتی از مناجات شعبانیه اشاره شده است. در پایان نیز‌ فرازهایی از سخنان امام خمینی (ره) به صورت کلمات قصار آورده شده است.

13

مدح خورشید

مرکزنشر انقلاب اسلامی

در بخشی از این كتاب و در خاطره‌ای با عنوان «اعتقاد به پیروزی خون بر شمشیر» كه بر گرفته از سخنرانی معظم له در حزب جمهوری اسلامی به تاریخ بهار 1358 آمده است:

«تمام شیوه‌هایي كه ایشان در طول این مدّتِ مبارزه به كار زدند ابتكاري بود و ابتكاراتي بود كه دیگراني كه ناظر بودند همه رد می‌كردند، حتّی دوستان ایشان، حتّی دوستان ایشان! شما ببینید در ظرف این یك سالِ اخیر چه شیوه‌هایي را ایشان به كار زدند و به كار بردند! همه‌اش مبتكرانه و همه مثل تیرهایي كه درست به هدف می‌خورد؛ یك دانه‌اش خطا نكرد؛ یك دانه‌اش اشتباه از آب در نیامد؛ در حالي كه اغلب خدشه می‌كردند، تخطئه می‌كردند.

آن روزي كه اعلامیه‌ي خون بر شمشیر پیروز {است}، آمد، دوستانِ نزدیك ایشان در تهران، در قم دچار تردید شدند كه آیا این مصلحت است؟ این جایز است؟ این اعلامیه خوب بود؟ درست است؟ قرص، مثل كوه ایستاد و دیدید كه خون بر شمشیر پیروز شد. آن روزي كه ایشان رفتند به فرانسه، براي همه شگفت‌آور بود و هیچ كس به ذهنش نمی‌آمد. آن روزي كه ایشان تصمیم گرفتند برگردند ایران، همه دچار دلهره شدند... و ندیدم كسي را كه غیر از این قضاوت داشته باشد. با هر كس برخورد كردیم دیدیم همینجور است.

خب تمام این تاكتیك‌ها، تمام این شیوه‌هاي گوناگوني كه این ضرباتي كه در مواقع حسّاس این مرد بزرگ، این رهبر بزرگ وارد آورده، تمام ضربات بجایي بوده و این را سرنوشت مبارزه و گذشت كار و گردش كار به ما ثابت كرد.»

14
خمینی نامه محمدتقی بهلول

نشر آرما

احمد مقیمی

«برخی افراد جاهل و منافق که می خواستند بین من و اما دشمنی بیفکنند، حرف مرا تحریف نمودند و شایع کردند، که بهلول می گوید؛ انقلاب حق من بود و من بایستی انقلاب را رهبری می کردم  نه امام خمینی! بنده ارادت خود را نسبت به امام و انقلاب در منظوه ای تنظیم نمودم و آن را «خمینی نامه» نام گذاشتم تا همه از محبت و علاقه ی من به امام و انقلاب آگاه شوند... من سرباز و فدایی امام خمینی هستم»

15

مهربان تر ازنسیم

نشر ذکر                              

محمدرضا بایرامی

«کتاب «مهربان‌تر از نسیم» 99 قصه از زندگی امام‌خمینی(ره) است که با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با زندگی ایشان منتشر شد. گروه نویسندگان انتشارات ذکر تلاش کردند با استفاده از ادبیاتی قوی و حرفه‌ای، نسل جوان را با زندگی رهبر انقلاب آشنا کنند.»

16

سیری در ساحل

موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

محمدتقی مصباح یزدی

این کتاب بیان و شرح بینش و منش حضرت امام خمینی(ره) از نگاه حضرت آیت‌الله مصباح یزدی است. حضرت استاد در این نوشتار، ابتدا ضمن بررسی ابعاد شخصیتی امام در چهار بعد علمی، عرفانی ـ اخلاقی، سیاسی ـ اجتماعی، و نیز بعد مدیریت و رهبری؛ ابتکارات آن رهبر بزرگ و مرجع عالیقدر را در مباحث فقه، اصول، فلسفه و عرفان بر می‌شمارد و با اشاره به ویژگی عبودیت به‌عنوان جوهره شخصیت وجودی آن عزیز، از پیوند او با کانون بی‌نهایت عظمت و سرچشمه نور سخن می‌راند.

این سیر ژرف‌نگرانه در ویژگی‌های والای حضرت امام، آرای تربیتی ایشان را تحلیل و برتری آرای تربیتی امام بر نظر بسیاری دیگر از مصلحان و مربیان جهان را بیان می‌کند. نقش آن اسلام‌شناس گران‌قدر در احیای ابعاد فراموش شده اسلام به‌ویژه مسایل تربیتی، و بیان علت فراموش‌شدن آن‌ها بخش دیگری از این مطالعه را تشکیل می‌دهد. امام و جلوه‌بخش مذهب جعفری، امام و کشف هویت متدینان و ... از جمله مباحث این فصل از نوشتار مزبور است.
در بُعدی دیگر، استراتژی و راهبرد حضرت امام در دفاع از ارزش‌ها بیان می‌شود و ضمن معرفی راهبرد قرآنی به‌عنوان راهبرد امام امت، به چند نمونه از برخوردهای آن حضرت در دفاع از ارزش‌ها اشاره می‌شود. در انتها، اهداف و آرمان‌های بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران که همانا اهداف و آرمان‌های اسلام ناب است، شرح و توضیح داده شده، تشکیل حکومت اسلامی، حمایت از محرومان، حفظ وحدت میان اقشار جامعه و ایجاد همبستگی و اتحاد میان مسلمانان و مبارزه با طاغوت از جمله این اهداف بر شمرده شده‌اند.

 (تهیه شده در گروه علمی پایگاه اینترنتی کتابستان)

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]