تاریخ انتشار خبر: 15 خرداد 1392 - ساعت 23:03:11
چارلز دیکنز

چارلز دیکنز

آثار دیکنز بیشتر متأثر از خاطرات دوران کودکیست، این نوشته ها به قدری ساده و روان و زنده نوشته شده است که با زندگی واقعی کاملاً تطبیق می کند و از این حیث ديكنز رئالیستی ترین نویسنده قرن نوزدهم انگلستان باشد. آثار دیکنز فوق العاده زیاد است رمانهای برجسته دیکنز عبارتند از...

ديكنز رمان نویس معروف انگلیسی در 1812 در لندپرت از توابع پرتسموت دیده به جهان گشود. پدرش جان دیکنز کارمند حقیر اداره کارپردازی نیروی دریایی بود و مدتی بر اثر شکایت طلبکاران به زندان افتاد.  دیکنز به علت فقر خانواده اش تحصیلات مرتبی نداشت و مجبور شد برای تأمین زندگی خود و خانواده اش در یک کارخانه واکس سازی کار کند.
 


وقتی پدرش از زندان آزاد شد، زندگی رقت بار آنان ادامه یافت و این وضع تا 1827 که دیکنز شاگرد دفتر اسناد رسمی گردید، باقی بود. پس از مدتی به مطالعه زیاد در کتابخانه پرداخت و به آموختن شیوه کوتاه نویسی انگلیسی موفق شد و نخستین بار مخبر پارلمانی و تندنویس مجله مورنینگ هرالد شد.  دیکنز کم کم به نوشتن کتاب و روزنامه پرداخت و در 1835 نخستین اثر خود را در دو جلد به نام "طرح بز" منتشر ساخت. سال بعد با دختری به نام کاترین هگارت ازدواج کرد و به انتشار کتاب های دیگری به نام "الیورتویست" و "ماجرای نیکلا نیکل بی" همت گماشت که با استقبال زیادی مواجه گردید. در بین سال های 1841-1840 مسافرتی به ایالات متحده آمریکا کرد و مشاهده بردگی و سرقت و جنایت سخت دل او را آزرد و شرح این مسافرت را در کتابی به نام "یادداشت های آمریکایی" نگاشته است. در 1845 سفری به ایتالیا کرد و در مراجعت روزنامه دیلی نیوز را تأسیس و منتشر ساخت.

 

آثار دیکنز بیشتر متأثر از خاطرات دوران کودکیست، این نوشته ها به قدری ساده و روان و زنده نوشته شده است که با زندگی واقعی کاملاً تطبیق می کند و از این حیث ديكنز رئالیستی ترین نویسنده قرن نوزدهم انگلستان باشد. آثار دیکنز فوق العاده زیاد است رمانهای برجسته دیکنز عبارتند از :آقای پیکویک (۱۸۳۷)The Pickwick Papers، الیور تویست (۱۸۳۸) The Adventures of Oliver Twist ، نیکلاس نیکلبی (۱۸۳۹) The Life and Adventures of Nicholas Nickleby، دکان کهنه شگفت (۱۸۴۰)The Old Curiosity Shop، بارنابی روج (۱۸۴۱) Barnaby Rudge، سرود کریسمس (۱۸۴۳) A Christmas Carol، مارتین چوزلویت (۱۸۴۴)The Life and Adventures of Martin Chuzzlewit، دامبی و پسر (۱۸۴۸) Dombey and Son، دیوید کاپرفیلد (۱۸۵۳) David Copperfield، خانه غمزده (۱۸۵۳) Bleak House، دوران مشقت (۱۸۵۴) Hard Times: For These Times ، دوریت کوچک (۱۸۵۷) Little Dorrit، داستان دو شهر(۱۸۵۹)  A Tale of Two Cities، آرزوهای بزرگ (۱۸۶۱) Great Expectations ، دوست مشترکمان (۱۸۶۵)Our Mutual Friend ، عبور ممنوع (۱۸۶۷)No Thoroughfare، اسرار ادوین درود (۱۸۷۰) The Mystery of Edwin Drood در نويسندگي ديكنز سهل انگاري فراواني نسبت به اصول و قواعد ادب و زبان ديده مي شود كه آن را با قدرت استاديش در ظرافت و بذله گويي برطرف نموده است. ديكنز در نهم ژوئن سال 1880 درگذشت و جسدش در صومعه وست مينستر به خاك سپرده شد.

 

دیکنز پر خواننده‌ترین نویسنده جهان تا زمان خودش بوده و او را بزرگ‌ترین نویسنده انگلیسی زبان در تمام دوران‌ها یا دست کم تا قرن بیستم می‌دانند. داستایوفسکی، توماس ‌هاردی، ادگار آن پو،‌هانس کریستین اندرسون و جورج اورول از جمله نویسندگان معروف معترف به تأثیرپذیری از دیکنز هستند. يكي از شاهكارهاي وي "ديويد كاپرفيلد" است كه در 1849 منتشر شد. اين داستان مورد علاقه خود ديكنز و به عقيده عامه مردم نيز اين اثر شاهكار ديكنز است و خیلی به زندگی خود دیکنز نزدیک است. داستان كوتاه "سرود كريسمس"، داستان شخصي‍ّت ‌محور و مبتني بر تغيير و تحو‌ّل دروني پيرمرد خسيسي به نام اسكروج است و بر اساس يك مكاشفه دروني، يا حوادثي خارق‌العاده و غيرمعمول شكل مي‌گيرد.

 

 دیکنز معروف‌ترین پاورقی‌نویس دنیاست. او همه رمان‌هایش را به صورت پاورقی‌های سریالی در مجلات چاپ کرده (ده رمانش را به صورت پاورقی ماهانه و پنج رمانش را به صورت پاورقی هفتگی) و این توانایی را داشته که گاهی در دو مجله مختلف دو داستان متفاوت را همزمان پیش ببرد. در عصر ما قبل از هری پاتر، کتاب "عتیقه فروشی قدیمی" یا همان "دختری به نام نل" دیکنز رکورد بیشترین و پیگیرترین تعداد هواداران را به خودش اختصاص داده بود. در 1841 در انتظار رسیدن قسمت هفتاد و یکم این قصه، شش هزار نفر در اسکله نیوروک و چهار هزار نفر در اسکله بوستون جمع شده بودند تا از اولین کشتی‌های انگلیسی ممکن بپرسند که بالأخره نل کوچولو مرد یا نه! جنبه دیگری که به دیکنز اهمیت ویژه بخشید، فعالیت‌های اجتماعی گسترده او ضد برده‌برداری، کار کودکان، قانون بین‌المللی کپی رایت و حقوق یتیمان و کارگردان مشاغل سخت بوده است. البته دیکنز منتقدان سرسختی مثل هنری جیمز و ویرجینا وولف هم داشته که به او سه ایراد اصلی می‌گرفته‌اند: در احساساتی‌گری اغراق می‌کند، کاراکترهایش زیادی اغراق شده‌اند و حوادث رمان‌هایش ساختگی و غیر قابل باور هستند.

 

شاید عمده شهرت دیکنز به خاطر شخصیت‌هایی باشد که خلق کرده. او به عنوان رکورددار خلق کاراکترهای منحصر به فرد و عجیب و غریب، در رمان‌هایش حدود هزار شخصیت جدید ساخته و پرداخته که به گفته بیوگرافی‌نویسان تقریبا ً همه آنها را از آدم‌های دور و بر خودش در زندگی واقعی گرفته و فقط جنبه‌های خاصی از آنها را اغراق و کاریکاتوریزه کرده است؛ مثلا ً می‌گویند که آقا و خانم میکابر در دیوید کاپرفیلد شخصیت‌هایی هستند کپی شده از والدین خود دیکنزند.

 

"اولیور تویست" در حقیقت ادعا نامه ای است که چارلز دیکنز علیه جامعه فاسد آنروز انگلستان نوشت. در این کتاب نویسنده چیره دست با قلمی شیوا و دلنشین تلخی ها و حقایق نکبت بار زندگی را به وضوح و قدرت عجیبی توصیف کرده بوده و به این ترتیب الیور تویست معروف شد و چارلز دیکنز بنیان گذار بزرگ آن مرتبه ای بسیار پرارج و ارزنده در میان مردم پیدا کرد. چارلز دیکنز در این کتاب به زیبایی ناهنجاری های اجتماعی و اقتصادی برخواسته از انقلاب صنعتی و نظام سرمایه داری در انگستان را به نمایش می کشد. یکی از عمده این ناهنجاری ها سوءاستفاده از کودکان و زنان به منظور افزایش تولید در مقابل دستمزدهای پایین تر بود چرا که به نوشته ویل دورانت: در شرایطی که در جامعه صنعتی شده انگلستان کار برای مردان کمیاب بود، کارخانه داران از مردان می خواستند که زنان و کودکانشان را به کارخانه بفرستند. زنان کارگران ارزانقیمت تری بودند و کارخانه داران آنان را بر مردان سرکش و سنگین قیمت ترجیح می دادند.

 منابع براي مطالعه بيشتر:  
  1. غلامرضا طباطبايي مجد، دايره المعارف مصور زرين، تهران: زرين، 1374، ص 193.
  2. چارلز ديكنز، هشدار، ترجمه‌ی رضا نجف، سايت ادبي فيروزه (20 آذر 1386).
  3. چارلز ديكنز، وعده‌گاه، شب كريسمس، ادبیات داستانی، ش 106.
  4. معروف‌ترین پاورقی نویس دنیا، هفته نامه همشهری جوان، ش 214.
نظرات شما
[کد امنیتی جدید]