تاریخ انتشار خبر: 20 خرداد 1392 - ساعت 00:57:00
تاریخ تحولات سیاسی ایران

تاریخ تحولات سیاسی ایران

کتاب تاریخ تحولات در 20 فصل و 650 صفحه تدوین شده است. ابتدای کتاب تاریخ تحولات ایران در دوره صفویه را مورد دقت قرار می دهد و با سرعت زیادی به اوایل قاجاریه می رسد. بخش اصلی کتاب از ابتدای قاجاریه آغاز می شود و به بازخوانی تحولات سیاسی ایران در این سلسله می پردازد.

کتاب «تاریخ تحولات سیاسی ایران، بررسي مولفه هاي دين - حاكميت - مدنيت و تكوين دولت - ملت در گستره هويت  ملی ایران» نوشته موسی نجفی و موسی حقانی است. این کتاب در سال 1381 برای اولین بار توسط موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در تهران منتشر شد و تا کنون بیش از 7 بار تجدید چاپ شده است. تاریخ تحولات مورد اقبال دانشجویان تاریخ و سایر علاقمندان تاریخ قرار گرفته است تا جایی که کتاب درسی بعضی از دانشگاه های کشور قرار گرفته و به تازگی خلاصه ای از این کتاب در قطع کوچک با عنوان «تاریخ معاصر ایران» در 372 صفحه توسط نشر آرما منتشر شده است. این کتابچه در در همایش خادمان فرهنگ مکتوب در سال 1391 در حوزه تاریخ رتبه برتر را کسب کرد.

موسی حقانی از نویسندگان سرشناسی است که مسئول پژوهش موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران است و در امر پژوهش در تاریخ معاصر به خصوص تاریخ مشروطه معروف است و در این زمینه مقالات متعددی نگاشته است. موسی نجفی نیز دیگر نویسنده این کتاب، کتاب هایی در عرصه تاریخ معاصر دارد که کتابی درباره حاج آقا نورالله اصفهانی و آقا نجفی اصفهانی از معروف ترین این کتاب هاست. هر دو نویسنده از علاقمندان به تاریخ انقلاب اسلامی هستند و در این زمینه صاحب دغدغه اند و با نگاهی اسلامی به وقایع مشروطه نگریسته و اند.

کتاب تاریخ تحولات در 20 فصل و 650 صفحه تدوین شده است. ابتدای کتاب تاریخ تحولات ایران در دوره صفویه را مورد دقت قرار می دهد و با سرعت زیادی به اوایل قاجاریه می رسد. بخش اصلی کتاب از ابتدای قاجاریه آغاز می شود و به بازخوانی تحولات سیاسی ایران در این سلسله می پردازد.

از فرازهای کتاب، فصل هفتم است که به نهضت تحریم تنباکو اختصاص یافته و رهبری میرزای شیرازی را در این قضایا به خوبی تشریح می کند.

از فصل هشتم مطالب به طور مفصل تری به زمینه های جنبش مشروطه و وقایع بعد از آن پرداخته است. آنچه در این کتاب پیرامون نقش روشنفکران سکولار در به انحراف کشاندن مشروطه بیان شده شاید برای اولین بار باشد که با چنین صراحتی بیان می شود و به خوبی از خیانت های آنها پرده برمی دارد.

آخرین پرده از وقایع مشروطه مربوط به شهادت شیخ فضل الله نوری است که در فصل دوازدهم به آن پرداخته است. بعد از آن به نهضت دیگری چون قیام میرزاکوچک جنگلی و شیخ محمد خیابانی می رسد و پادشاهی نافرجام احمدشاه را مورد مطالعه قرار می دهد.

فصل هفدهم کتاب مربوط به پادشاهی یک قزاق است که از کودتای 3 اسفند 1299 تا شهریور 1320 را با سرعت پی گرفته است. در فصل های پایانی هم با سرعت، نگاهی اجمالی به سلطنت محمدرضا پهلوی، فدائیان اسلام، نهضت ملی شدن نفت و در نهایت به انقلاب اسلامی می اندازند.

عنوان فصل نوزدهم کتاب که مفصل ترین فصل کتاب است «نگاهی به تکاپوی سیاسی- فرهنگی فراماسونری در ایران» است که از ابتدای تاریخچه فراماسونری در ایران را بازخوانی کرده و به فعالیت های آنها در این دوره 100 ساله می پردازد.

این کتاب نقش استعمارگران روسیه و انگلیس را در استعمار ملت ایران به خوبی ترسیم کرده و در مقابل نقش روحانیت بیدار که در مقابله با استعمارگان، ایران را حفظ کردند به خوبی ترسیم کرده است. همچنین نقش روشنفکرانی که برای استیلای غرب و شرق بر ایران تمام تلاش خود را می کردند به خوبی بیان شده است. نویسندگان این کتاب با نگاهی اسلامی به وقایع تاریخ معاصر نگریسته و همین مسئله باعث شده تا این کتاب مورد اقبال علاقمندان به تاریخ قرا گیرد.

نویسندگان کتاب از حیث استفاده از عکس ها و اسناد متنوعی که در لابلای متون، آنها را به کار گرفته اند کتاب جذابی را برای مخاطب به همراه آورده اند علاوه بر اینکه بسیاری از این اسناد و عکسها برای اولین بار منتشر شده است.  دسترسی نویسندگان کتاب به منابع متعدد باعث شده تا کتاب از حیث علمی و میزان استناد، دارای غنای بالایی باشد.

از دیگر وجوه تمایز کتاب آن است که فقط به نقل وقایع بسنده نکرده بلکه به جریان شناسی هم پرداخته و با تحلیل هایی که مستند بر اسناد و کتب معتبر است، به نتایج خوبی رسیده است.

 یادداشت از میثم عبداللهی

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]