تاریخ انتشار خبر: 21 خرداد 1392 - ساعت 07:18:17
ادیان در خدمت انسان

ادیان در خدمت انسان

ادیان در خدمت انسان حاوی برخی سخنرانی‌ها، پیام‌ها و مصاحبه‌های امام موسی صدر است که در آنها به موضوعات گوناگونی پرداخته شده است. هم از آزادی مطبوعات در این مجموعه سخن رفته است و هم از نقش و جایگاه دین در دنیای امروز؛ هم از تمدن درخشان اسلامی صحبت شده است و هم از عدالت در اسلام…

«نام این کتاب «ادیان در خدمت انسان» از موضوع سخنرانی تاریخی امام موسی صدر در کلیسای کبوشیین بیروت اقتباس شده است. امام موسی صدر برای موعظه آغاز روزه به این کلیسا دعوت شده بود. این رویداد بی‌نظیر، که نخستین بار شکل می‌گرفت، از جامعیت و جایگاه خطیب موعظه یعنی امام موسی صدر و احترام و مقبولیت او نزد مسیحیان حکایت داشت و نشانه آن بود که این روحانی شیعه با عملکرد خود در بیان حقایق آسمانی و معنویت مشترک میان ادیان، در مقام منادی معرفت و معنویت، جایگاه ویژه‌ای دارد».

 

 

دلداگان مسیح غایب لبنان و امام اسیر شیعیان کم نیستند؛ کسانی که وقتی عکس او را دیده‌اند عاشقش شده‌اند یا آنگاه که شرح حضورش در لبنان و قصه زنده کردن پیکره بی‌جان انسانیت آن سامان به نفس مسیحایی او را شنیده‌اند دل به او سپرده‌اند. این‌ها کم نیستند و شوق شنیدن از او و حسرت نشنیدن حرف‌های او هم بر دلشان اندک نیست. این است که برای عده‌ای از این دست هر کلمه که از او است ارزشی بی‌مانند دارد که موسی صدر نه یک سید روحانی که یک امام‌زاده، یک اندیشمند روشن‌ضمیرِ روشن‌بین، یک احیاگر بی‌نظیر، یک رهبر پیشرو، یک الگو و به حق یک اسوه است.

 

 

و «ادیان در خدمت انسان حاوی برخی سخنرانی‌ها، پیام‌ها و مصاحبه‌های امام موسی صدر است که در آنها به موضوعات گوناگونی پرداخته شده است. هم از آزادی مطبوعات در این مجموعه سخن رفته است و هم از نقش و جایگاه دین در دنیای امروز؛ هم از تمدن درخشان اسلامی صحبت شده است و هم از عدالت در اسلام…» و این تنوع می‌تواند زوایای گوناگون اندیشه او را به خواننده بنماید و سر دلسپردگی بی‌شمارانی را برملا کند.

 

 

این کتاب که برگردان آن توسط گروهی از مترجمین و با دقت و زیبایی در خور ستایشی انجام شده است، در پایان به مجموعه‌ای از عکس‌های گوناگون امام موسی صدر نیز آراسته شده تا آن نیز گواه تلاش‌ها و مجاهدت‌های خستگی ناپذیر او باشد و نشان رنجوریش از رنج‌های انسان؛ انسانی که به قول خود او: «ادیان برای او آمده‌اند».

 

 

یادداشت از سیدامید موذنی

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]