تاریخ انتشار خبر: 02 تير 1392 - ساعت 07:27:28
معرفی کتاب رازهای دهه شصت

معرفی کتاب رازهای دهه شصت

کتاب ارزشمند «رازهای دهه شصت»، کوششی است روشنگرانه در تبیین رخدادهای مهم و سرنوشت‌ساز دهه شصت. و «مرتضی صفارهرندی» تمام همت خویش را بکار گرفته تا بتواند در نهایت تحلیلی درست و منصفانه از مجموعه حوادث تاریخی بین سال‌های 1357 تا 1368 ارائه دهد.

 

دهه‌ای پر از رمز و راز
دهه شصت بی‌شک برای انقلاب اسلامی، دهه عبور از بحران و تثبیت انقلاب اسلامی بود. دهه‌ای پر از رخدادهای مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و مقاومتی! که تمام این رخدادها و اتفاقات همراه با تحول شکوهمندی بنام انقلاب اسلامی که پیش از آن رخ داده بود هویت انقلابی ملت ایران را شکل داد. هویتی برگرفته از روح مبارزه و اسلام‌خواهی، مقاومت در برابر سختی‌ها و امیدواری برای توسعه و پیشرفت همه‌جانبه.

کتاب ارزشمند «رازهای دهه شصت»، کوششی است روشنگرانه در تبیین رخدادهای مهم و سرنوشت‌ساز دهه شصت. و «مرتضی صفارهرندی» تمام همت خویش را بکار گرفته تا بتواند در نهایت تحلیلی درست و منصفانه از مجموعه حوادث تاریخی بین سال‌های 1357 تا 1368 ارائه دهد. و بی‌شک انبوه رخدادهای سیاسی و اجتماعی که به نوعی شکل‌دهنده تصویر و هویت جمهوری اسلامی ایران بودند، عاملی خواهند بود که شناخت صحیح و صریح از واقعیت آنها به ما در داشتن تحلیلی درست از وقایع زمانه خویش یاری خواهد رساند.

در فصل اول این کتاب، توجه خواننده به مفهوم نفوذی‌ها معطوف خواهد شد. به جریان های ناسازگاری که در ابتدا با جریان انقلابی و اسلامی مردم خویشتن را همراه نشان دادند و علاوه بر رسوخ به بسیاری از مناصب انقلابی، توانستند در انتخابات نخست ریاست جمهوری به بالاترین رده اجرایی کشور نفوذ کرده و بخش مهمی از بدنه اجرایی دولت را در اختیار بگیرند. این فصل در واقع به سال‌های بحران بازمی‌گردد. به شروع بی‌قانونی‌ها و مخالفت های جریان لیبرال و نفوذی در مقابل آرمان‌های انقلاب اسلامی و جریان پیروان خط امام (ره). در واقع روشنگرانه سنگ‌اندازی‌ها و مخالفت های این جریان را در مقابل تصویب قوانین اسلامی (از جمله غائله پیش‌آمده در جریان تصویب قانون قصاص) و همراهی آنها با بیگانگان و حتی همکاری ایشان با سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و غرب را تبیین می‌نماید؛ و به خوبی نقش جریان‌های مخالف خواست مردم همچون جبهه ملی، نهضت آزادی و سازمان مجاهدین خلق را می‌نمایاند.

در فصل دوم کتاب به مقوله حزب‌گرایی پرداخته شده است. در ابتدای انقلاب، نظام نوپای اسلامی هنوز تجربه‌ای در زمینه حزب اسلامی نداشت و در این میان احزاب برآمده از متن انقلاب حزب جمهوری اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود که به‌تازگی در فضای سیاسی کشور نقش‌آفرینی و به گونه‌ای کسب تجربه می‌کردند. ما در کتاب علاوه بر تجربیات نوپای حزب اسلامی با احزاب و گروه‌های مختلفی که در مقابل ایدئولوژی جمهوری اسلامی ایستاده بودند هم آشنا می‌شویم. حزب خلق مسلمان آذربایجان، سازمان مجاهدین خلق، توحیدی بدر، توحیدی صف و شخصیت های تأثیرگذار در احزاب همچون شهید حسن آیت (حزب جمهوری اسلامی) بهزاد نبوی (سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی) و آیت‌الله‌العظمی سید کاظم شریعتمداری (مقتدای حزب خلق مسلمان) از جمله احزاب و گروه‌ها و شخصیت‌هایی هستند که در این کتاب با آنها مواجه می‌شویم.

در فصل سوم کتاب، به نقش جنبش دانشجویی بر می‌خوریم و رخدادهایی که با حضور جریان دانشجویی و انقلابی کشور به تاریخ پیوستند. بزرگ‌ترین حادثه‌ای که در این نقش‌آفرینی جنبش دانشجویی مطالعه می‌کنیم ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکاست؛ اما این بار علاوه بر پرداختن به اصل ماجرا و رخدادهای پیرامون، سوابق طراحان و مجریان این اقدام انقلابی مورد مطالعه قرار می‌گیرد؛ و همچنین مرتضی صفارهرندی نگاهی داشته است به عملکردها و نظرات همین طراحان و مجریان بعد از ماجرای سفارت و روزهای سرنوشت‌ساز دهه‌های بعد. همچنین در ماجرای لانه جاسوسی آمریکا مواضع گروه‌ها و شخصیت های مختلف بازخوانی می‌شود. نوع مقابله و برخورد دولت موقت و شخص آقای نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه، لیبرال‌ها و جبهه ملی و گروه‌های دیگر.

فصل چهارم بازخوانی بحران و عبور از بحران است. در واقع نویسنده بررسی خوبی داشته در این مورد که اصولاً چه اتفاقاتی زمینه‌ساز انتخاب سید ابوالحسن بنی‌صدر به ریاست جمهوری شد و او بعد از این انتخاب چگونه عمل کرد. رئیس‌جمهور که طبق قانون اساسی می‌بایست وحدت‌بخش قوای سه‌گانه می‌بود خود عامل بروز بحران و درگیری در کشور و در حکومت شد. همچنین در این فصل زمینه‌های بروز تنش توسط سازمان مجاهدین خلق نیز مورد بررسی قرارگرفته و اینکه چگونه این سازمان علیه جمهوری اسلامی اعلام مبارزه مسلحانه کرد و مردم عادی کوچه و خیابان را به خاک و خون کشید تا آنکه مردم آنها را منافقین خطاب کردند.

در فصل آخر کتاب نیز رخدادهایی مهم مورد بررسی قرارگرفته‌اند. ماجرای ترور شهیدان رجایی و باهنر و داستان سربه‌مهر مرگ جعلی کشمیری و فرار ساده و آسوده او به خارج از کشور که هیچ‌گاه رمزگشایی نشد، بررسی عملکرد دولت میرحسین موسوی و ماجرای قائم‌مقام رهبری و عزل آقای منتظری و...از خواندنی‌ترین رخدادهای کتاب در فصل پنجم هستند.

کتاب «رازهای دهه شصت»، حاصل ۶ سال مطالعه و تحقیق مرتضی صفارهرندی، در واقع جلد چهل و دو از مجموعه نیمه پنهان است که توسط انتشارات کیهان و در ۳۶۰ صفحه همراه با آلبوم تصاویر و نمایه باقیمت ۷۵۰۰ تومان منتشر شده است.

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]