تاریخ انتشار خبر: 04 تير 1392 - ساعت 00:01:00
معرفی کتاب قصه های خوب برای بچه های خوب

معرفی کتاب قصه های خوب برای بچه های خوب

خالق هيچ كدام از داستان‌هاي این مجموعه خود آقاي آذريزدي نيست. اين داستان‌ها، برگزيده‌اي است از داستان‌هاي زيباي ادبيات قديم ايران و زبان فارسي كه آقاي آذريزدي آن‌ها را با زبان ساده براي نوجوانان كشورش روايت كرده است.

اين كتاب‌ها را نويسندگان و بزرگان زيادي تاييد كرده‌اند. همه تعريفش كرده‌اند و به نوجوانان سفارش كرده‌اند كه آن را بخوانند. شايد اگر بخواهم بخش كوچكي از آن تعريف‌ها را در اين‌جا بياورم، ديگر فرصت پرداختن به خود كتاب و داستان‌هايي كه دارد، باقي نمي‌ماند. و از طرفي هم، مهم‌تر اين‌كه حرف‌هايي كه خودم دربارۀ اين كتاب دارم، در دلم مي‌ماند. نويسندۀ اين كتاب‌ها آقاي «مهدي آذريزدي» هيچ‌وقت نتوانست به مدرسه برود؛ پدرش بهش اجازه نداد. خودش مي‌گويد براي اولين بار در سن 52 يا 53 سالگي پا به يك كلاس درس گذاشت و درست همان‌جا هم گريه‌اش گرفت!

 

نكتۀ مهم دربارۀ جناب آذريزدي اين است كه ايشان اولين نويسنده‌اي است كه در ايران به فكر نوشتن داستان براي كودكان و نوجوانان افتاد. به همين دليل است كه عنوان «پدر ادبيات كودك و نوجوان ايران» را به او داده‌اند. آقاي نويسنده اولين كتاب از مجموعۀ 8 جلدي «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» را در سال 1336 براي نوجوانان ايران منتشر كرد؛ يعني 55 سال قبل! و بعد نوشتن جلدهاي ديگر را پي گرفت تا اين‌كه در سال 1362 كتاب هشتم را هم به چاپ رساند. حدود 27 سال طول كشيد تا او اين 8 جلد كتاب را نوشت.

 

نكتۀ مهم دربارۀ اين مجموعه اين است كه خالق هيچ كدام از داستان‌هاي آن‌ها خود آقاي آذريزدي نيست. اين داستان‌ها، برگزيده‌اي است از داستان‌هاي زيباي ادبيات قديم ايران و زبان فارسي كه آقاي آذريزدي آن‌ها را با زبان ساده براي نوجوانان كشورش روايت كرده است. به نظر من اگر كسي در نوجواني يك بار اين كتاب‌ها را بخواند، با بيشتر داستان‌هاي مهم ادبيات قديم ما آشنا شده است. چون كتاب‌هايي كه آقاي آذريزدي قصه‌هاي آن‌ها را بازنويسي كرده است، جزو كتاب‌هاي خيلي مهم در ادبيات ايران و جهان هستند. كتاب‌هايي كه خواندن هر يك از آن‌ها مي‌تواند ما را در دنيايي از قصه‌ها و داستان‌هاي نغز و پرمغز غرق كند. در اين مجموعه مي‌خوانيم:

 

جلد 1: قصه‌های کلیله و دمنه

 

در اين كتاب بيست و پنج قصه از قصه‌هاي زيباي كتاب «كليله و دِمنه» انتخاب و به زبان ساده نوشته شده است. از داستان‌هايي معروفي كه در اين كتاب بازنويسي شده‌اند مي‌توان به «خرگوش باهوش»، «موش آهن خور»،‌ »خرچنگ و مرغ ماهي‌خوار»، «شتر خوش‌ باور» و داستان خيلي زيبا و مشهور «سنگ‌پشت پرحرف» اشاره كرد.  

 

جلد 2: قصه های مرزبان نامه

 

بيست و يك قصه از قصه‌هاي خيلي خوب اين كتاب انتخاب و بازنويسي شده‌اند كه از ميان آن‌ها مي‌توان به چند تا از بهترين‌هاش اشاره كرد: «آواز بزغاله»،‌ »پياده و سوار»، «شغال خرسوار»، «مرغ آتش‌خوار»، «روباه و خروس» و «الاغ سواددار».

 

جلد 3: قصه های برگزیده از سند باد نامه و قابوسنامه

 

از بهترين داستان‌هاي اين كتاب نيز مي‌توان به داستان‌هاي «بزرگي شتر»، «خياط و كوزه»، «گواهي درخت»، «نان و حلوا» و «تو نيكي مي‌كن و در دجله انداز» اشاره كرد. از اين ميان،‌داستان‌هايي نظير «خياط و كوزه» آن‌قدر مشهور هستند كه در ميان مردم ما تبديل به ضرب‌المثل شده‌اند: «خياط هم در كوزه افتاد!»

 

جلد 4: قصه های مثنوی مولوی

 

كتاب «مثنوي معنوي» مولوي در امروزه در تمام جهان كتابي شناخته شده و مهم محسوب مي‌شود. مولوي در اين كتاب داستان‌هاي زيادي را در قالب شعر بيان كرده است. مولوي معتقد است كه تمام داستان‌هايش داراي پيام و معني هستند و از خوانندۀ كتابش مي‌خواهد كه به معني و پيام اين داستان‌ها توجه ويژه كند. آقاي آذريزدي داستان‌هاي خيلي زيبايي را از اين كتاب بازنويسي كرده است، از جمله:‌ «خر برفت و خر برفت»، «بقال و طوطي»،‌ »موسي و شبان»، «اختلاف انگوري»، «فيل در تاريكي» و «سلمان كر و شعبان كرد».

 

جلد 5: قصه های قرآن

 

در این کتاب 18 قصۀ قرآنی که بیشتر آن‌ها قصه‏های پیامبران است، بازنويسي شده است. داستان‌هايي مانند «حضرت آدم»، «حضرت ايّوب»، «قارون»، «بهشت شداد»، ‌«اصحاب كهف»،‌ »لقمان حكيم» و «اصحاب فيل» در اين كتاب به زباني ساده و روان براي بچه‌ها به نگارش درآمده‌اند.

 

جلد 6: قصه های شیخ عطار

 

در این کتاب، 21 داستان از داستان‌هايي كه «عطار» در كتاب‌هايش آورده است،  به زبان ساده و قابل فهم برای نوجوانان نوشته شده است. برخي از داستان‌هاي خوبي كه آقاي آذريزدي از كتاب‌هاي عطار انتخاب كرده، از اين قرارند: «كودك ماهي‌گير»، «حماسۀ گنجشكي»، «پير چنگي»، «كودك دانا» و «ديوانۀ ني‌سوار».

 

جلد 7: قصه های گلستان و ملستان

 

این جلد شامل قصه‌هايي از «گلستان» سعدي و كتاب‌هاي ديگري كه به شيوۀ «گلستان» نوشته‌ شده‌اند، است. آقاي آذريزدي نام مجموعه كتاب‌هايي را كه بعد از سعدي به شيوۀ «گلستان» نوشته شده‌اند را «مُلستان»‌ گذاشته است. از داستان‌هاي زيباي و دلنشين اين مجموعه مي‌توان به اين داستان‌ها اشاره كرد: «شمردن موي ريش»، «مردي كه يكي را دو تا مي‌ديد»، «سيخ كبريت» و «پسر سبزي فروش».

 

جلد 8: قصه های چهارده معصوم

 

اين كتاب كه آخرين جلد از اين مجموعۀ ماندگار نيز هست، داستان‌هايي از زندگي چهارده معصوم (ع) را نقل مي‌كند كه ماها تا كنون اين همه داستان ريز و درشت از زندگي امامان را يك‌جا نديده‌ايم.

 

یادداشت از علی‌اصغر عزتی پاک

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]