تاریخ انتشار خبر: 26 تير 1392 - ساعت 03:20:34
آگاتا کریستی

آگاتا کریستی

آگاتا از كودكی علاقه شدیدی به خواندن كتابهای جین استین، چارلز دیكنز و سر آرتور كانن دویل، آفریننده شخصیت شرلوك هولمز داشت. از این رو شروع به نگارش داستان های جنایی كرد.

لیدی مالوُوان آگاتا ماری کلاریسا،  Agatha Mary Clarissa, Lady Mallowanمتولد ۱۵ سپتامبر ۱۸۹۰ مشهور به  بانو آگاتا کریستی و با نام مستعار ماری وستماکوت Mary   Westmacott  داستان‌های جنايي- پليسي و عاشقانه و رومانتیک نیز نوشته است، ولی شهرت اصلی او بخاطر ۶۶ رمان جنایی اوست. او ملقب به ملکه جنایت، مشهورترین نویسنده در زمینه جنایی ‌ـ‌ پلیسی است که تأثیر بسیاری بر نویسندگان عصر طلایی ادبیات جنایی و نویسندگان بعد از خود گذاشت .آگاتا کریستی در تورکوای از توابع دِووُن در انگلستان به دنیا آمد و کوچکترین فرزند خانواده‌ بود. او پدر و برادرش را در کودکی از دست داد و بدون آنکه به مدرسه برود، در خانه و تحت نظر مادرش، تحصیلات خود را به پایان رساند و به یادگیری موسیقی پرداخت. وی در سال 1914، با كلنل آرشیبالد كريستی، یك شاهزاده و اشراف زاده انگلیسی ازدواج کرد و  پنج سال بعد، صاحب یك فرزند دختر شد. كریستی طی جنگ جهانی اول به عنوان پرستار به جبهه جنگ رفت و دانستنیهای بسیاری در مورد پزشکی کسب کرد که بعدها در رمان‌هایش از آنها بهره برد. آگاتا كریستی در سال 1930 با "سر ماكس مالون" زمین شناس و استاد دانشگاه آكسفورد ازدواج كرد. وی در ازدواج اول خود، تجربه های زیادی را از محیط اشرافی انگلستان به دست آورد و در زندگی با همسر دوم خود – كه باستان شناس بود و آگاتا با وی سفرهای زیادی به مشرق زمین كرد - با آداب و رسوم زندگی مردم در این مناطق آشنا شد. همه اين آموخته ها و تجارب به كمك او امد تا داستانهاي هيجان انگيز بنويسد.

 آگاتا از كودكی علاقه شدیدی به خواندن كتابهای جین استین، چارلز دیكنز و سر آرتور كانن دویل، آفریننده شخصیت شرلوك هولمز داشت. از این رو شروع به نگارش داستان های جنایی كرد. در حقیقت، كریستی دنباله رو كارهای پلیسی كانن دویل بود، ولی روش تازه و پیشرفته تری را نسبت به او در پیش گرفت. كريستي با بيش از 200 عنوان كتاب تاليفي شامل داستان و نمايشنامه جنايي و آثار رمانتيك و غيره دارد كه به شيوه اي مخصوص به خود مي نوشت. قهرمانان اصلی داستانهای آگاتا، پیرزن انگلیسی به نام جین مارپل و یك كارآگاه بلژیكی به نام هركول پوارو بودند. نزدیک به یک میلیارد نسخه از کتابهای آگاتا کریستی در بریتانیا و یک میلیارد نسخه از آن در سرتاسر جهان به فروش رفته‌ است. کریستی در سال 1955، نخستین کسی بود که جایزه‌ استاد اعظم را از مجمع معما‌نویسان امریکا دریافت کرد. در سال 1967، مدرک افتخاری دانشگاه اکستر انگلیس به او داده شد و در سال 1967 به ریاست باشگاه کارآگاهی بریتانیا رسید. وی در سال 1971 نیز بالاترین نشان افتخار خود، یعنی لقب دیم (بانو) (معادل لقب افتخاری سر) را دریافت کرد. کتابهای او بارها و بارها به صورت فیلم، داستانهای زنجیره ای و نمایشنامه درآمده‌ و از جمله محبوب‌ترین کارها بوده اند. برای نمونه می‌توان به نمایشنامه‌ او با نام "تله‌موش" اشاره کرد که مقام طولانی‌ترین اجرا را در شهر لندن دارد. این نمایشنامه از سال 1955 تا به حال، بیش از 000/20 بار در سالن تئاتر سفراي شهر لندن به روی صحنه رفته است.  برخی از مشهورترین آثار او عبارتند از : "راز قطار آبی" (1928) The Mystery of the Blue Train ، "قتل در بین‌النهرین" (1936) Murder in Mesopotamia ، "پنج خوک کوچک" (1924) Five Little Pigs، "فیلها به یاد می‌آورند" (1972) Elephants Can Remember ، "پرده" (1975) Curtain، "جسدی در کتابخانه" (1942)TheBodyintheLibrary ، "نمسیس"(1971)  Nemesis و "قتل در قطار سریع‌السیر شرق"  Murder on the Orient Express، "انگشت متحرك"، "گربه اي ميان كبوتران"، "حمايت مرده"، "بطرف صفر"، "مرگ در رود نيل"، "آنها وارد بغداد شدند"، "سرودهاي غم انگيز".

آگاتا كریستی در چهل و چهار سالگی، یكی از زیباترین داستانهای خود را با نام "قتل در قطار سریع السیر" به چاپ رساند. سرانجام، آگاتا كریستی (ملكه جنایت)، در سال ۱۲ ژانویه ۱۹۷۶ و در سن هشتاد و شش سالگی درگذشت. کریستی در کتاب رکورد های گینس مقام اول در میان پرفروش ترین نویسندگان کتاب در تمام دوران ها و مقام دوم (بعد از ویلیام شکسپیر) در میان پرفروش ترین نویسندگان در هر زمینه ای را به خود اختصاص داده است. تخمین زده شده است که یک میلیارد از کتابهای او به زبان اصلی (انگلیسی) و یک میلیارد دیگر در ترجمه های گوناگون به ۱۰۳ زبان دنیا به فروش رسیده است. محبوبیت جهانی کریستی به آن درجه است که بطور مثال در کشوری چون فرانسه تعداد کتابهایی که از او تا سال ۲۰۰۳ به فروش رسیده بالغ بر۴۰ میلیون جلد یعنی نزدیک به دو برابر کتابهای فروش رفته نویسنده بزرگ فرانسوی امیل زولا (۲۲ میلیون جلد) بوده است. در سال ۱۹۵۵ نمایشنامه او بنام "شاهد پرونده"Witnessfor theProsecution به ‌عنوان بهترین نمایشنامه برندهٔ جایزه ادگار گردید. بیشتر کتابها و داستان های کوتاه او، و بعضی ها از آنها برای چندین بار، به فیلم درآمده اند که از آن میان می توان بطور مثال به فیلم های قتل در قطار سریع السیر اورینت ، مرگ در رودخانه نیل و قطار چهار و پنجاه دقیقه از پدینگتون اشاره نمود. بسیاری از نوشته های آگاتا کریستی بطور مکرر برای تهیه برنامه های رادیویی و تلویزیونی نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

منابع برای مطالعه بيشتر:
    عبدالحسين سعيديان، دايره المعارف ادبی، تهران: اميركبير، 1369، ص 158.
    ‌آگاتا کريستی، مرگ‌ ر‌اجر ‌آکرويد و نقد بررسي‌ رمان‌ پليسي‌ بو‌آلونار شر‌اک‌، ترجمه‌ خسرو سميعی، تهر‌ان‌: نشر قطره‌، ۱۳۷۲،۴۵۲ ص‌.
    ‌آگاتا کريستی، خانه‌ كج، ‌مترجم صديقه‌ (فخار) ابراهيمي‌، نشر دستان‌، 260 ص.
    ‌آگاتا کريستی، جنايت‌ مرموز،مترجم قيطاس‌ مردانی‌راد، نشر پيام‌ عدالت‌، 208 ص.
    ‌آگاتا کريستي‌، جعبه‌ شكلات‌،مترجم گيسو ناصری، نشر مژگان‌، 212 ص.
    ‌آگاتا کريستي‌، اولين‌ پرونده‌هاي‌ پوارو،مترجم محمدرضا عمادی، نشر هرم‌، 384 ص.

به نقل از بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]