تاریخ انتشار خبر: 20 مرداد 1392 - ساعت 01:54:17
گردان قاطرچی‌ها

گردان قاطرچی‌ها

نوشته های داوود امیریان در این کتاب که دنیای واقعی برای نوجوانان تر سیم می کند. به خوبی فضای دوستانه ای را تصویر می کند که علت شکل گیری این فضای دوستانه مسئولیت جدیدی است که بچه های گردان به عهده گرفته‌اند.

 

معرفی کتاب گردان قاطرچی‌ها نوشته داوود امیریان

 

یوسف در جبهه مجروح می می شود و بعد از برگشن از دوره ی درمان مجروحیتش قرار می شود که مسولیت نگهداری وآموزش چند قاطر جهت حمل آذوقه  ومهمات به مناطق صعب العبور برای رزمندگان به او سپرده شود. یوسف گردان جدید را که متشکل از چند نوجوان جسور و بازیگوش است تشکیل می‌دهد و..

 

نوشته های داوود امیریان در این کتاب که دنیای واقعی برای نوجوانان تر سیم می کند. به خوبی فضای دوستانه ای را تصویر می کند که علت شکل گیری این فضای دوستانه مسئولیت جدیدی است که  بچه های گردان به عهده گرفته‌اند. علی رغم آنکه شخصیت های این داستان در جبهه هستند و در خوف و رجای جنگ و پیروزی قرار دارند  اما فضا سازی خوب نویسنده باعث شده است این داستان سرشار اتفاقات دلنشین باشد او حتی از شوخی ها و تکیه کلام های رفاقتی هم چشم نپوشیده چه برسد به نقشه های ماجراجویانه و نتایج این ماجرا جویی ها.

 

جذابیت ها و شخصیت طنزی که یوسف دارد و همچنین شخصیت های فرعی این داستان یعنی سیاوش و اکبر به خوبی به تصویر کشیده شده ات. او به نوعی این تصویر را ارائه کرده که نوجوان به راحتی بتواند با آن ارتباط بر قرار کند و این همان تلاش امیریان برای برقرای الفت بین نوجوانان و دفاع مقدس است که در کتاب " رفاقت به سبک تانک " هم به خوبی دیده می شود. علی رغم آنکه شخصیت های این داستان در جبهه هستند و در خوف و رجای جنگ و پیروزی قرار دارند  اما فضا سازی خوب نویسنده باعث شده است این داستان سرشار اتفاقات دلنشین باشد او حتی از شوخی ها و تکیه کلام های رفاقتی هم چشم نپوشیده چه برسد به نقشه های ماجراجویانه و نتایج این ماجرا جویی ها. با به کار بردن واژه های ساده و ملموس داستان را تاثیرگذار نموده و به طوری که خواننده همه اتفاقات را می تواند احساس کند و خود را به جای شخصیت داستان جای بدهد.

 

اتفاقات بسیار طبیعی و باورکردنی است خصوصا با توضیحات دقیقی که از زمان و مکان همچنین توصیفات و توضیحات ریز و دقیقی که نویسنده از وقایع ارائه می کند . با توصیف شخصیت های فرعی داستان از جمله  سیاوش و یوسف و رویدادهایی که در جنگ اتفاق افتاده و ماجراهای جذاب و خنده دار مربوط به قهرمان داستان خواننده را به ادامه و پی گیری جریان علاقه مند می کند. این داستان با زمینه دفاع مقدس می خواهد مفاهیمی چون شجاعت، شهادت و وطن دوستی را بیان می کند.

 

با  صحنه پردازی نویسنده این داستان پایان دلهره آوری دارد که خواننده را هر لحظه منتظرشکست یا پیروزی می گذارد و  پایان  آن خواننده را به خوبی  غافلگیر می کند .

 

تکتم درکی

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]