تاریخ انتشار خبر: 26 مرداد 1392 - ساعت 00:32:44
جوان در چشم و دل پیامبر

جوان در چشم و دل پیامبر

آنچه که در این کتاب می‌خوانید گوشه‌ای از سیره آن حضرت در برخورد با جوانان می‌باشد که می‌تواند الگویی برای همه خانواده‌های ایرانی الخصوص جوانان باشد.


پیامبر اسلام، الگویی به تمام معنا برای هر یک از مسلمان‌ها می باشد. توجه به ابعاد شخصیتی ایشان در برخورد با صنف‌های مختلف جامعه به عنوان اسوه‌ی حسنه می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات جوامع امروزی به شمار آید. جوانی زیباترین و به یاد‌ماندنی‌ترین فراز زندگی است که همانند آن را نمی‌توان یافت. ارتباط پیامبر و جوانان حکایتی ماندگار و جاوادنه است. حضرت رسول در صدر اسلام با دمیدن روحی تازه در جوانان در نیل آن‌ها به سوی کمال و سعادت دنیوی و اخروی نقش بی‌بدیلی را ایفا کرد. آنچه که در این کتاب می‌خوانید گوشه‌ای از سیره آن حضرت در برخورد با جوانان می‌باشد که می‌تواند الگویی برای همه خانواده‌های ایرانی الخصوص جوانان باشد.

کتاب دارای چهار بخش می‌باشد. بخش اول  با روایت کودکی و نوجوانی و جوانی محمد امین، رسول خدا آغاز شده  و پیرامون ازدواج رسول خدا با حضرت خدیجه(س)، یاران آن حضرت از جمله حضرت علی(ع)، جابربن عبدالله انصاری، جعفر بن ابی طالب و... مطالبی ذکر می‌شود. در ادامه با داستان‌ها و حکایت‌هایی از برخورد پیامبر با جوانان و کارآمدی مدیریت جوانان در عرصه‌های مختلف به پایان می رسد. نویسنده در بخش دوم کتاب که با عنوان جاودان بهار نامگذاری شده است به سه موضوع کیمیای جوانی، انس با خدا، گریز از گناه می‌پردازد. حجت الاسلام پورامینی در بخش سوم کتاب به مولفه‌های مهمی همچون انتخاب دوست، مرز رفاقت،همسرگزینی، نشاط و شادمانی در دوران جوانی می پردازد. در بخشی از این فصل می‌خوانیم:« دوست آینه تمام نمای دوست است و دقت در گزینش پاکان و دوری از دوستان ناپاک به حدی مهم است که دغدغه و نگرانی پیرامون چگونگی انتخاب یار خوب و یکدل، برای جوان یک کمال و ارزش است»

 بیان شیرین و سخن دلنشین رسول خدا شفا بخش‌ترین دوای دل‌های خسته است و پندهای ایشان مانند بهار  دل و جان جوان را با سبزی سعادت پیوند می‌دهد. در پایان کتاب گوشه‌ای از پندهای ارزشمند پیامبر به حضرت علی(ع)، ابن مسعود و ابن عباس ذکر شده است.

لازم به ذکر است رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو و انتشارات بین المللی الهدی با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به منظور آشنایی هر چه بیشتر جوانان با خصائص حضرت محمد(ص) این کتاب را به  زبان بوسنیایی ترجمه کرده است مترجم این اثر در زبان بوسنیایی رامز لالیچ می باشد.

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]