تاریخ انتشار خبر: 26 مرداد 1392 - ساعت 06:49:23
ریچارد باخ

ریچارد باخ

اشتیاق او به نوشتن و پرواز از دوران دبیرستان شکل گرفت و بالاخره از او یک خلبان و سپس یک نویسنده ساخت. تقریباً در تمام آثار باخ، هواپیما حضوری فعال برای انتقال پیام داستان هایش دارد.

باخ در سال 1936 در اوک پارک ایالت ایلی نویزOak Park Illinois آمریکا متولد شد. او فرزند رولند هربرت و روث هلن - شاو - باخ است. نسب او به یوهان سباستیان باخ آهنگساز سرشناس آلمانی می رسد. اشتیاق او به نوشتن و پرواز از دوران دبیرستان شکل گرفت و بالاخره از او یک خلبان و سپس یک نویسنده ساخت. تقریباً در تمام آثار باخ، هواپیما حضوری فعال برای انتقال پیام داستان هایش دارد. باخ با هواپيمای آنتيك خود مسافران علاقمند آمريكايی را براي سه دلار بر فراز مزارع و سواحل امريكا به گردش در آورد و سوژه های داستان خود را از اين سفرهای كوتاه به دل داستانهای خود وارد می ساخت.

 

 

باخ از همسر اول خود بتی شش فرزند دارد. بتي بيشتر نوشته های باخ را تايپ و ويرايش كرده است. آنان در سال 1970 از يكديگر جا شدند چرا كه ريچارد باوري به ازدواج نداشت. كوچكترين دختر آنان به نام بتاني در سن 15 سالگي در يك حادثه تصادف رانندگي در سال 1985 كشته شد. جاناتان يكی از پسرهای خانواده مهندس نرم افزار كامپيوتر و روزنامه نگار است. او كسي است كه كتاب "بالای ابرها" را نوشت. روبرت خلبان خطوط هوايي تجاري و كريستل و جيمز از ديگر فرزندان آنان متخصص كامپيوتر و نويسنده هستند. در سال 1977 باخ در ازدواج دومش با لسلي پاريش ازدواج كرد. با او در زمان ساخت فيلم جاناتان ليوينگستون آشنا شد. اين زن عامل عمده در نگارش دو داستان ديگر باخ به نام هاي "جاودانگی" و "یگانه" بود. باخ در سال 1999 از وي نيز جدا شد و با زن سوم خود صبرينا نلسون ازدواج نمود.

 

 

باخ در ابتدای كتاب "پندار" يا "اوهام" گفته است: "من از نوشتن لذتي نمی برم بلكه نوشتن كاري سختي است كه وقت انسان را تا مدتها و پاسي از شب به خود مشغول می دارد." اما عاملي كه او را مجبور به نوشتن داستان های متعدد و موفقي نموده است، فشار سوژه های است كه تا آن را بر روی كاغذ نياورد، دست از سر او بر نمی دارد. او می گويد: "هرچه را كه ما در ذهن خود نگه می داريم، در زندگی خود وارد می كنيم". باخ در اوهام خود به دنبال مرد كاملی می گردد تا سئوالات خود را با در ميان نهد و به رفع مسائل خود بپردازد.

 

 

کتاب های ریچارد باخ عبارتند از: "بیگانه در زمین" (1963) Stranger to the Ground ، "هواپیمای زنده" (1966)Biplane ، "هیچ چیز اتفاقی نیست" (1969) Nothing by Chance ، "جاناتان لیوینگستون" (1970) Jonathan Livingston Seagull ، "مرغ دریایی" (1970)، "موهبت پرواز" (1974) A Gift of Wings ، "دور و بس نزدیک" (1976)، "پندار" (1977)، "پلی به سوی جاودانگی" (1984)The Bridge Across Forever: A Love Story ، "یگانه" (1988) One ، "گریز از آسودگی" (1994)Running from Safety ، "تأملات من" (1999) Out of My Mind و "آخرين جنگ" (2003) TheLast War.

 

 

در داستان "فراسوی ذهنم" ريچارد باخ برای تعميرهواپيمای كوچك يك موتوره خود (پايپر كاب Piper Cub) به پرواز در آمده و در اين گشت و گذار از سرزمينی اسرار آميز (ساندرزويسكن) سر در مي آورد، جايی كه همه مردم آن خلبان و تعمير كار هواپيما هستند. در اين داستان روح خواننده با داستان به رويا پردازی پرداخته و به اوج مي رسد. "پندار" يكي ديگر از رمان های ریچارد باخ است. داستان این کتاب در مورد منجی به نام شیمودا می‌باشد که راوی داستان در سفری که با هواپیمای کوچک خود می‌کرده است به صورت اتفاقی با وي آشنا می‌شود. ریچارد راوی داستان بعد از آشنای شیمودا اصول مهمی را از او یاد می‌گیرد. این کتاب توسط لادن جهانسوز به فارسی ترجمه شده است. نام این کتاب در برخی از ترجمه‌ها، "اوهام" برگردانده شده است.

 

 

منابع براي مطالعه بيشتر:

 

 

ریچارد باخ، پرنده به نام آذرباد، ترجمه سودابه پرتوی، تهران: امير كبير، 1354. صص 7- 89.
ریچارد باخ، جوناتان، در كتاب مرغ دريايی، ترجمه فرشته مولوی و هرمز رياحی، تهران: جيبی، 1357. صص 11- 97.
ریچارد باخ، فراسوی ذهنم، ترجمه مهتاب اسكندری، تهران: نشر دريا نوش، 1382.
ریچارد باخ، پندار، ترجمه لادن جهانسوز، تهران: نشر بهجت، 1379.
ریچارد باخ، پلی به سوی جاودانگی، فهيمه سارخانی، تهران: نشر باغ نو، 1379.

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]