تاریخ انتشار خبر: 29 مرداد 1392 - ساعت 21:58:21
حضرت عبدالعظیم حسنی

حضرت عبدالعظیم حسنی

چهار کتاب خواندنی درباره حضرت عبدالعظیم حسنی در این بسته معرفی می‌شود.

1

مروارید ری

ابراهیم حسن بیگی

نشر مدرسه

داستان نویسی مذهبی نوعی از داستان نویسی است که در سال های بعد از انقلاب نمود پیدا کرد . در سال های قبل از انقلاب نویسندگانی مثل محمود حکیمی بودند که به تنهایی می خواستند این عرصه را فعال کنند . اما بعد از انقلاب گرایش شدید مردم به مذهب باعث بروز نویسندگانی شد که محصول انقلاب بودند و گرایش های مذهبی داشتند و تنها شروع کردند به نوشتن داستان هایی در حوزه مسایل مذهبی، البته عمده این نوع گرایش ها به بازآفرینی وقایع تاریخ اسلام و شخصیت های اسلامی و مفاهیم اسلامی مثل نماز، روزه، جهاد و شهادت مربوط می شود . این کتاب داستاني بر اساس زندگي حضرت عبدالعظيم حسني عليه السلام است.

2

سال شمار وقایع دوران حیات پر برکت حضرت عبدالعظیم حسنی

علی وطن پرست

نشر محیی

ابوالقاسم عبدالعظیم بن عبدالله حسنی(ع) سال 173 هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمدند. پدر ایشان «عبدالله» و مادرشان «فاطمه» دختر «عقبة بن قیس» بودند. نسبت ایشان با چهار واسطه به امام حسن مجتبی(ع) می رسد. به همین علت به نام حسنی شهرت یافتند. تمامی تحولات زندگی در دوران حضرت عبدالعظیم (ع) در این سال شمار آمده است.

3

نگین ری

جواد محدثی

نشر دارالحدیث

آشنایی با فضایل بزرگان و چهره درخشان انسانهای وارسته از عوامل موثر در پیشرفت مادی و تعالی روحی و تزکیه نفس بشر است. زیرا پاکیزگی عمل از گفتار در تربیت موثرتر می باشد. از این رو گفته اند:«دو صد گفته چون نیم کردار نیست.». حضرت عبدالعظیم حسنی محضر «امام موسي كاظم(ع)»، «امام علي‌النقي(ع)» و «امام محمدتقي(ع)» را درك و از «امام رضا(ع)»، «امام هادي(ع)» و «امام محمدتقي(ع)» روايات و احاديث بسياري نقل كرده‌اند. اين بزرگوار در نظر ائمه معصومين و علماي شيعه به عنوان فردي دانشمند، راوي حديث، مورد اعتماد(ثقه)، آگاه در مسايل ديني، آشنا به احكام قرآني، داراي اعتقادات نيكو و صفاي باطن شناخته مي‌شدند. کتابچه نگین ری شامل شرح مختصری از زندگی و شخصیت حضرت عبدالعظیم است که درباره هجرت و اقامت وی در ری، همراه با زیارت‌نامه حضرت عبدالعظیم و ترجمه آن، به چاپ رسیده است .

4

عبدالعظیم حسنی حیاته و مسنده

عزیزاله عطاردی قوچانی

نشر عطارد

حديث مسند آن است كه سلسله سند حديث به پيامبر يا امامان معصوم (ع) برسد. اين مجموعه كه با عنوان مسند عبد العظيم حسني تدوين شده، شامل 120 حديث است كه با تفحص در مصادر اوليه حديثي گردآوري شده و ترجمه فارسي هر روايت مقابل آن آمده است. در ابتداي كتاب، شرح حال عبد العظيم حسني و چهل تن از مشايخ حديث او آمده و در پايان نيز فهارس فني از جمله فهرست موضوعي براي مطالب تهيه شده است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]