تاریخ انتشار خبر: 31 مرداد 1392 - ساعت 02:21:27
معرفی کتاب «مشروعیت دولت در نظام اسلامی»

معرفی کتاب «مشروعیت دولت در نظام اسلامی»

فصل سوم کتاب به بررسی همه جانبه ولایت فقیه مهمترین رکن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و دیدگاه های بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) می پردازد.

«مکتب بدون مردم متصوّر نیست؛چون مکتب ما مکتبی نیست که از مردم جدا بشود.اصلا این یک فریب است که ما بیاییم اسلام رو از نفع و خیر جدا کنیم و بگوییم مردم و سرنوشت آنها را رها کنید و به دین و خدا و اسلام بچسبید!

 

این همان اسلام تحریف شده است.این همان چیزی است که امام(ره) از اول شروع مبارزه با آن جنگید. تفکر اسلامی از خیل مردم و برای مردم بودن جدا نیست.»- مقام معظم رهبری-

 

کتاب «مشروعیت دولت در نظام اسلامی» نوشته مهدی اژه ای است که نشر آرما آن را منتشر کرده است،این کتاب در 3فصل تهیه وتنظیم شده است که شرح آن بدین گونه است:

 

فصل اول:ابتدا به تعریف واضح و روشنی از سیاست و بیان نظریات برخی اندیشمندان، پرداخته شده است و ضمن تعریف دولت و حکومت ویژگی ها و عناصر مهم تشکیل دهنده دولت مورد بحث قرار گرفته است. در تببین مفاهیم سیاست و دولت و بررسی نظریات مهم مرتبط به خواستگاه دولت،ارزیابی و نقد مختصری صورت گرفته است:منتها در ارائه نظریات – به خصوص نظریات الهی – رعایت ترتیب تاریخی نشده است تا در ادامه بحث به دیدگاه یهودیت ،مسیحیت و اسلام و فرق اسلامی پرداخته است.

 

فصل دوم:درباره حکومت و سیاست که بحث اصلی کتاب است می پردازد،همچنین به بررسی دیدگاه های اهل تسنن و تشیع و مقایسه آنها و نظریات برخی علمای اسلامی اهتمام دارد.

 

فصل سوم:به بررسی همه جانبه ولایت فقیه مهمترین رکن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و دیدگاه های بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) می پردازد.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]