تاریخ انتشار خبر: 08 شهريور 1392 - ساعت 00:34:37
خواب ارغوانی

خواب ارغوانی

اشعار مجموعه «خواب ارغوانی» در قالب‌های غزل، مثنوی، قطعه، چکامه، نیمایی و شعر سپید سروده شده‌اند.شعرهای این مجموعه چنانچه خود نویسنده در مقدمه به آن اشاره کرده است شامل 3 بخش می شود:...

اشعار مجموعه «خواب ارغوانی» در قالب‌های غزل، مثنوی، قطعه، چکامه، نیمایی و شعر سپید سروده شده‌اند.شعرهای این مجموعه چنانچه خود نویسنده در مقدمه به آن اشاره کرده است شامل 3 بخش می شود: بخش اول، گزیده ای از شعرهای پیش از انقلاب است که در ایام مبارزه با رژیم (چه پیش از زندان ساواک و چه در زندان و چه در دوران شکل گیری انقلاب) سروده شده اند و اغلب از تاریخ سرایش پی به زمان آنها می توان برد.

 

بخش دوم، شعرهای مربوط به شهداست. خواه شهدای دوران شکل گیری انقلاب یا شهدای بعد از انقلاب و خواه شهدای دفاع مقدس یا شهدای محراب و امثال آنها. و بخش سوم شعرهایی است که به خود جنگ و دفاع مقدس مستقیم تر پرداخته اند و البته هرسه نوع، شعر دفاع مقدس است.

 

شعرهای این مجموعه براساس نوع قالب تنظیم شده تا هربخش اشعار متناسب با قالب خود را داشته باشد.

 

«باغ رنگ، تیرنگ پرطلایی گلبیشه های نور، دشت شهیدان، صدای کبک دری، خواب ارغوانی، غزه، از شهاب با کهکشان، آن سیاووشان، آن جان آبی و سوز و آواز قناری» از جمله اشعاری هستند که در قالب غزل سروده شده اند و بخش نخست این دفتر را تشکیل می دهند.

 

شاعر در «خواب ارغوانی» و در سوگ شهید باقر اسدی گرمارودی سروده است.

 

بهار، دیگر از آن گونه یی که دانی نیست

 

ز روی سبز، خطی شادمان که خوانی نیست

 

کجایی ای گل خورشید باغسار وطن

 

که بی تو، طرف چمن جای زندگانی نیست

 

بجز تو با کفن سرخ و سینه سوزان

 

شقایقی به چمن رسته ارغوانی نیست...

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]