تاریخ انتشار خبر: 09 شهريور 1392 - ساعت 15:54:19
شناخت امام صادق (ع)

شناخت امام صادق (ع)

کتابهایی برای شناخت امام محقق ناطق،جعفربن محمد الصادق برای مخاطبان در این بسته معرفی شده است.

1

پیشوای صادق

مقام معظم رهبری

دفترنشر فرهنگ اسلامی

این کتاب نوشتاری از مقام معظم رهبری می‌باشد که پیرامون فلسفه امامت امام صادق(ع)، فراز و نشیبهای دوره‌ی امام صادق(ع)-وجود تشکیلات پنهانی سیاسی- ایدئولوژیک امامان(ع) به نگارش درآمده است.

پيشواى ششم شيعيان، حضرت ابوعبدالله جعفر بن‏محمد صادق عليه السلام، در سپيده دم روز دوشنبه،17 ربيع‏الاول سال‏83 ق در مدينة الرسول از دامان پاك - ام فروه - بانوى بزرگ از خاندانى شرافتمند، دختر قاسم بن‏محمد بن‏ابى‏بكر از فقهاى هفتگانه مدينه، پا به عرصه وجود نهاد.

معروفترين لقب آن بزرگوار «صادق‏» است كه به علت متمايز شدن از جعفر كذاب - برادر امام حسن عسكرى عليه السلام - انتخاب شده است. صدوق المحدثين ابن‏بابويه قمى در اين باره به سند خويش از پيامبر اكرم روايت كرده است كه: «هنگامى كه فرزندم جعفر بن‏محمد بن على بن‏الحسين به دنيا آمد، او را «صادق‏» بناميد. زيرا در نسل او همنامش به وجود خواهد آمد كه بدون حق ادعاى امامت‏خواهد كرد و او نزد خدا، جعفر كذاب است.»

امام سجاد عليه السلام پس از نقل اين گفتار پيامبر گريست و فرمود:

گويا مى‏بينم جعفر كذاب را كه خليفه بناحق زمان خويش را بر جستجوى امام پنهان و بر حق (امام مهدى عليه السلام) برانگيخته است.

پيشواى صادق عليه السلام گزارشى است از زندگى، سيره و ديدگاه ‏هاى امام صادق(ع) .

2

پرتوی از زندگانی امام صادق

نورالله علیدوست خراسانی

دفتر نشر  فرهنگ اسلامی

 «پرتوی از زندگانی امام صادق(ع)» اثری است که به طور جامع به زندگی امام صادق(ع) از تولد تا شهادت این امام بزرگوار پرداخته و به همین دلیل  مطالعه آن به محققان، دانشجویان و طلاب حوزه مطالعات دینی پیشنهاد می‌شود.

اين كتاب در دو فصل تنظيم شده است؛ كه نگارنده در فصل اول با عنوان «امام صادق(ع) و بنی‌اميه» پيرامون خلفای اموی عصر امامت امام صادق(ع) و علل انقراض و نابودی سلسله اموی بحث كرده و در فصل دوم با عنوان «امام صادق(ع) و بنی‌عباس» درباره انقراض حكومت بنی‌اميه و ابتدای حكومت بنی‌عباس به بحث پرداخته است.

زندگی امام صادق(ع) ابعاد گوناگونی دارد‌ و جدای از بعد علمی و تربیتی آن حضرت، بعد سیاسی شخصیت ایشان و راه و روشی که در واژگون ساختن حکومت امویان در پیش گرفت نیز اهمیت خاصی دارد. دورنمايی از اوضاع سياسی و اجتماعی عصر امام صادق(ع)، شخصيت علمی امام صادق(ع)، برخی از شاگردان امام صادق(ع)، مناظرات امام صادق(ع)، امام صادق(ع) و منصور خليفه عباسی، شيعه در عصر امام صادق(ع)، امام صادق(ع) و ارتباط با عالم غيب، گوشه‌هايی از سيره امام صادق(ع)، شهادت امام صادق(ع)، فرزندان امام صادق(ع) و گزيده‌ای از سخنان پيشوای ششم از جمله مطالبی است كه در اين كتاب بيان و تشريح شده است.

 امام صادق(ع) هجده سال در عصر حاکمان اموی زیست و به خاطر ضعفی که در این برهه از زمان بر حکومت اموی حاکم بود، گزند چندانی به آن حضرت نرسید، ولی در مدت شانزده سالی که با عباسیان به سر برد، سختی‌ها و ناگواری‌های فراوان دید و با این حال توانست چراغ اسلام را روشن و پرفروغ نگاه دارد.

3

مکتب دار

مهدی قزلی

شرکت کتاب های جیبی سهامی خاص

 داشتن سیره و روش اخلاقی و رفتاری که یکی از بهترین اصول زندگی فردی و اجتماعی محسوب می شود امروز بیش از هر زمان بشر نیازمند آن است در واقع بسیاری از مشکلات پیش روی انسان ناشی از فقدان اخلاق فردی و اجتماعی افراد جامعه بشری است. اینجاست که خلأ وجود اصول اخلاقی مبتنی بر فطرت بشری به چشم می خورد. بنابراین برای رفع این معضل بزرگ جهان امروز ناگزیر باید به بزرگترین اساتید و معلمان اخلاق در طول تاریخ مراجعه کرد و با الگو گرفتن از رفتار شان و گوش سپردن به گفتارشان بر این مهم فائق آمد و آنان نیستند جز ائمه از خاندان پاک رسالت و نبوت یعنی امامان معصوم شیعه که به اعتراف خاص و عام بهترین الگو در رفتار اسلامی هستند.

در روزگاري كه تشخيص سره از ناسره و خوب از بد سخت شده‌است، آشنايي با تاريخ زندگاني ،‌شخصيت و سيره معصومين‌ ( ع )، كه منبع صدور حق و حقيقت بوده و هستند، ضرورتي غيرقابل انكار است. قطعا شناخت دقيق سير و سيره معصومين احتياج به تامل و مطالعه بيشتري دارد  كه اين مجموعه تلاش کرده است با تامل و دقت در زندگاني نوراني و متكي بر فرم‌ كوتاهه‌نويسي و ساده‌نويسي در نثر، زمينه آشنايي سريع و صريح با ايشان را فراهم كند.

بدیهی است که مکتب دار كفاف نگاه پژوهشگرانه را نخواهد داد ولي طعم شيرين زندگي با خدا و براي خداي ايشان را در كام مخاطب باقي خواهد گذاشت. 

 4

امام صادق علیه السلام

 علامه محمد حسین مظفر

موسسه نشر اسلامی

  کتاب امام صادق(ع) در دو بخش و در 456 صفحه توسط علامه بزرگوار شیخ محمد حسین مظفر که از عالمان برجسته فقه و اصول و تاریخ و ادبیات در حوزه نجف اشرف به شمار می آمد به عربی نگاشته شده است.

  ایشان زندگی امام صادق(ع) را به طور مختصر از زوایای مختلف نگریسته و بررسی نموده است و به همین خاطر موسسه نشر اسلامی، وابسته به جامعه مدرسین حوزه علیمه قم نسبت به چاپ این کتاب ارزشمند اقدام کرده است. همچنین توسط جناب آقای سید ابراهیم سید علوی، به فارسی ترجمه و توسط انتشارات رسالت قلم چاپ شده است.

 این کتاب از منابع مهم و معتبر در بررسی شخصیت امام صادق(ع) و ابعاد والای آن به شمار می آید. در پیشگفتار اشاره می کند از آنجا که اطلاع از زندگانی امام صادق(ع) بستگی به شناخت ماهیت دو حکومت اموی و عباسی دارد که امام در دوران سلطه سیاسی آنان می زیسته است و نظر به اینکه لازم است چگونگی رفتار این امام را با امام ششم و به طور کلی با اهل بیت بازشناخته شود و بدانیم اهل بیت(ع) کیستند؟ مباحثی را در جهت دست یابی به همین شناختها مطرح می کنیم برای اینکه در پرتو آن بررسی و تحقیق کوتاه خواننده به این نکته وقوف یابد که چرا امام ششم از امامان دیگر در رشد علوم و معارف گوناگون توفیق یافته و به بسط و شرح آن پرداخته است؟ و چرا امام صادق(ع) بیش از امامان قبل و بعد خود مردم را به سوی اخلاق نیکو و فضایل انسانی فراخوانده است؟ و چرا این امام بزرگوار دوستان و مریدان خاصش را هم از اظهار دوستی و حتی رفت و آمد علمی که ما تقیه اش می نامیم بازداشته است.

 در پیشگفتار خواننده بیش از آنکه تفصیل زندگانی امام را بداند اجمالی از حیات پر ثمر آن پیشوای برحق و راستین در پیش رویش جلوه گر خواهد شد.

5

ابعاد شخصیتی وزندگی امام صادق

 احمد پاکتچی

 دانشگاه امام صادق

«ابعاد شخصیت و جایگاه امام صادق(ع)» با هدف آشنایی با ابعاد شخصیت و جایگاه امام صادق(ع) در قالب 23 فصل (مقاله) به نگارش در آمده است.

در فصل اول ضمن بررسی زندگانی بابرکت امام ششم(ع)، در مورد شرایط سیاسی ـ اجتماعی و فضای علمی ـ فرهنگی آن زمان بحث و بررسی شده است. فصل دوم در مورد شرایط علمی و فرهنگی در عصر امام صادق(ع) و بستر شگل‌گیری مذهب جعفری بحث و بررسی صورت گرفته است. در واقع در این فصل از سویی تنوع اندیشه‌های کلامی و فقهی و از سوی دیگر بستر شکل‌گیری مذهب جعفری در بافتی معین تبیین گردید.

فصل سوم در صدد آن است که یافته‌های کلان و فرانظری مطرح شده توسط حضرت امام صادق(ع) به ویژه در زمینه‌های اجتماعی را کشف نماید. بر همین اساس در این فصل در مورد سنخ‌شناسی گفتمان امامان معصوم(ع)، کشف و تحلیل رویکردهای اجتماعی در گفتمان روایی امام(ع)، جریان شناسی فرهنگی ـ اجتماعی روایات امام(ع) محورها و عناصر گفتمان‌های اجتماعی دینی در روایات امام(ع)، نظریه‌های اجتماعی برساخته از روایات امام(ع) و رویکردهای نشانه‌شناسی در گفتمان روایی امام صادق(ع) بحث شده است.

 فصل چهارم دیدگاه‌های سیاسی امام صادق(ع) مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل پنجم ابتدا نظریه‌های همسو ناهمسو با دوگانه سیاست - اداره مطرح شده و سپس به مدد رویکرد نهادگرایان، سعی شده است برخی از آموزه‌های امام صادق(ع) در باب تئوری‌های اداره امور مورد تامل قرار گیرد. در فصل ششم سعی شده است با مطالعه احادیث آن امام بزرگوار، به بررسی تکامل انسان که مفهومی فراتر از رشد و به حد تام رسیدن را در بر دارد، با رویکرد گرایش‏های جمع ‏گرایانه پرداخته شود.

در فصل هفتم ابعاد و جایگاه علوم انسانی در میراث فکری امام صادق(ع) مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل هشتم سعی شده است به منظور مطالعه‌ای فرااخلاقی، نظام اخلاقی مکتب آن حضرت با نظام اخلاقی متعارف و مشهور مورد مقایسه قرار گیرد تا در مورد ساختار کلی آن، ‌تصور روشن‌تری به دست آید.

 6

مسند الامام الصادق علیه السلام

 عزيز الله عطاردى‏

 عطارد، تهران‏

عزيز الله عطاردى از عالمان و محققان معاصر، از سالها پيش به جمع آورى اخبار و روايات ائمه معصومين روى آورده و آنها را در مجموعه ‏هايى با عنوان مسند الامام... به نام هر يك از ائمه ارائه كرده است. مسند الامام المجتبى، مسند الامام الشهيد، مسند الامام السجاد تا مسند الامام العسكرى عليهم السلام موجود است و على القاعده مسند دو امام اول و آخر هم عرضه خواهد شد.

مسند نويسى، بيشتر و پيشتر شيوه اهل سنت بوده و قديمى ترين آنها مسند احمد بن حنبل است كه روايات هر صحابى را در قسمتى مستقل جمع آورى كرده است. مجموعه مسانيد ائمه در حقيقت به منظور بيان روايات آن بزرگواران تدوين شده كه بخش قابل توجهى از آن هم به مباحث تاريخى و زندگى آنان مى‏پردازد.

 روش تأليف‏

 مؤلف در هر مسند، روايات را به صورت كامل از منابع نقل كرده و ضمن بيان منبع آن، سلسله اسناد را هم آورده است. البته الزاماً همه اخبار از معصوم نقل نشده و بخشى از آنها، گزارش هاى تاريخى و نقل قول مورخان است. مؤلف، بخش رواياتى را كه از خود امام نقل شده (يعنى آن امام كه كتاب به او اختصاص دارد) به شكل مبسوطى بر اساس اصول (عقايد) و فروع (فقهى) دسته بندى كرده و از منابع مشهور و غير مشهور آنها را جمع آورى و ارائه مى كند. طبعاً در خصوص امام باقر و امام صادق عليهما السلام كه روايات بيشترى از آنان نقل شده حجم بيشترى به مجلدات كتاب مسند اختصاص داده شده است. چنانكه مسند الامام الصادق عليه السلام بيشترين مجلدات (بيش از 20 جلد) را به خود اختصاص داده است. مؤلف، آدرس هر خبر را در پاورقى آورده مگر در مسند الامام الصادق عليه السلام كه شيوه جديدى اتخاذ كرده و در پايان هر باب به صورت كلى منابع خود را ذكر كرده است.

  منابع‏

 منابع اين مجموعه اعم از كتب روايى و تاريخى است. در مواردى كه از كتب تاريخى اهل سنت نقل شده به منابعى چون طبرى و مسعودى و ديگر منابع دست اول ارجاع شده و در خصوص روايات شيعى هم از كتب اربعه و ديگر اصول روايى معتبر استفاده شده است. 

 7

زندگانی امام صادق جعفربن محمد علیه السلام

سيد جعفر شهيدي

دفتر نشر فرهنگ اسلامي

پژوهشي تحليلي در زندگاني امام جعفر صادق (ع) است. اهم عناوين آن چنين است: شرح ولادت امام جعفر صادق (ع) و خاندان و فرزندان آن حضرت، سخنان برخي دانشمندان غير شيعي در مورد ايشان، اوضاع سياسي زمان امام صادق در دوره امويان، مهدويت در صحنه سياست، قيام مختار، قيام زيد و يحيي بن زيد، نهضت عباسيان، قيام محمد نفس زكيه و نپذيرفتن بيعت از سوي امام صادق، رونق بحثهاي كلامي در منطقه شرق اسلامي، معارضه زنديقان با امام صادق، فقه در عصر پيامبر (ص) و ادوار خلفا و ائمه (ع)، روزگار امام باقر و امام صادق (ع)، انتشار فقه شيعه، مدينه در روزگار امام صادق، نظر دانشمندان اهل سنت درباره فقاهت آن حضرت، زاهد نمايان عصر امام صادق، ستمگريهاي عباسيان و شهادت امام صادق توسط منصور، شرح برخي از فضايل اخلاقي آن حضرت و موضوعات تاريخي عصر امام صادق و ارائه گزيده‏اي از نصايح ايشان، شعرهاي منسوب به امام صادق

8

امام صادق ومذاهب اهل سنت

اسدحیدر

 دانشگاه ادیان ومذاهب

کتاب حاضر اثری مهم درباب شناخت شخصیت امام صادق(ع) و شرایط زندگی علمی و سیاسی و فرهنگی آن حضرت و تطبیق مبانی فکری و فقهی و کلامی ایشان با دیگر شخصیت های علمی مذاهب دیگر است، یکی از امتیازات این کتاب، توجه مولف به ابعاد گوناگون بحث تطبیقی میان مذاهب است.

 مولف در جلد اول تحت عنوان امام صادق میان دو دوران حکومت امویان و عباسیان، ضمن بررسی دوران اموی به زمینه های انتقال از حکومت امویان به عباسیان می پردازد. در ادامه این مجلد شخصیت امام صادق در آینه گفتارها معرفی می شود. فصل بعدی به معرفی شاگردان، راویان حدیث  و مکتب امام صادق می پردازد و در فصل چهارم حاکمان عصر آن امام و رابطه شان با آن حضرت را مورد بررسی قرار می دهد. در همین جلد به شکل گیری، آوازه و رواج مذاهب چهارگانه نیز پرداخته می شود و درگیری های ایشان را نشان می دهد. ضمن آن که مذهب جعفری، شکل گیری و گسترش آن را نیز مورد بحث قرار می دهد.  

بحث از رجال و اصحاب حدیث از دیگر ابعاد این کتاب است. مولف در جلد دوم تحت عنوان امام صادق و شاگردان و راویان احادیث به کارنامه علمی شاگردان بزرگ امام صادق که دارای تالیفات بودند می پردازد. وی در این عرصه ۱۲۴ تن از اصحاب حدیث امام را معرفی کرده است. وی در جلد سوم کتاب به معرفی دو شخصیت مهم یعنی مومن طاق و هشام بن الحکم می پردازد و در این تحقیق با طرح جنجالی که پیرامون شخصیت هشام صورت گرفته و تهمت هایی که به وی زده شده ، تحلیلی از موقعیت برخی از اصحاب خاص امام ارائه می کند. مولف در جلد چهارم این اثر به معضل غالیان اشاره می کند و مشکلاتی را که ایشان مطرح کردند، به بحث می گذارد، همچنین در این مجلد دیدگاه حنبلیان در مورد امام صادق(ع) مورد بحث قرار می گیرد.

وی در جلد پنجم پس از بیان مقدمه ای درباب فقه اسلامی و گستره اختلافات میان مذاهب چهارگانه و منازعاتی که میان خود مذاهب چهارگانه اهل سنت وجود داشته است، به باب طهارت و سپس صلات پرداخته و بسیاری از فروعات را با بررسی ادله آن به تفصیل گذاشته است.  

در جلد ششم نیز ادامه باب صلات را بحث از افعال صلات پی می گیرد. نگاه مولف در این بخش این است که با ارائه شواهد و ادله متقن نشان دهد که بر خلاف آنچه دشمنان شیعه و برخی از غافلان می پندارند، بسیاری از آرایی که شیعه بدان معتقد است موافق برخی از مذاهب اهل سنت است و یا دست کم روایات معتبری در جوامع اهل سنت بر وفق آن وجود دارد.

جلد هفتم به دیدگاه امام صادق در مورد تفاسیر صوفیانه می پردازد و در جلد پایانی نیز بار دیگر به طور مفصل به زندگی امام صادق و رخدادهای زمان حیات ایشان اشاره می کند.

 9

پندهای امام صادق به رهجویان صادق

 علامه محمد تقى مصباح يزدى

 موسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(ره)

  شرح و تفسير يكى از احاديث منقول از امام صادق(ع) است. اين حديث مشتمل بر پاره‏اى از وصايا و سفارش‏هاى امام صادق(ع) به يكى از اصحاب خود به نام عبدالله بن جندب است. سخنران بر محور حديث يادشده، سلسله سخنرانى را با عنوان درس اخلاق ترتيب داده و به بيان فضايل اخلاقى و راههاى كسب آن و معرفى رذايل اخلاقى و شيوه ‏هاى دور ماندن از آن پرداخته است. اين سخنرانى‏ها در 28 عنوان به بيان فضايل اخلاقى و راههاى كسب آن و معرفى رذايل اخلاقى و شيوه ‏هاى دور ماندن از آن پرداخته است. اين سخنرانى‏ها در 28 عنوان تنظيم و تدوين شده است. برخى از عنوان‏هاى مزبور عبارت است از دوستان واقعى اهل بيت، محاسبه نفس، نشانه ‏هاى ايمان، خوف و رجا، شادى از ديدگاه اسلام، دام‏هاى شيطان. 

 ---------------------------

 دوکتاب ویژه برای کودکان ونوجوانان

 10

دیدنی های خدا -شگفتی های آفرینش در سخنان امام صادق علیه السلام

 مهدی وحیدی نصر

 نشر جمال

کتاب دیدنی های خدا ( شگفتی های آفرینش در سخن امام صادق علیه السلام ) ترجمه توحید مفضل به زبان کودکان و به صورت شعر است. در بخشی از کتاب آمده است: بر ماست که کودکان خود را از همان نخستین سال های زندگی، با توحید و خداشناسی آشنا کنیم و پیوند دوستی خود را با خدای مهربان هر روز محکم تر سازیم. یکی از بهترین راه های آشنا کردن کودکان با خدا، توجه دادن آنان به شگفتی های آفرینش است. اینک به صفحه سه از  جلد اول  شگفتی های خلقت زنبور توجه کنید.

 نثر: زنبور از شیره ی گلها عسل درست می کند. این حشره ی مفید از ماده ای به نام موم کاسه های شش ضلعی می سازد تا عسل را در آن بریزد. خداوند ، عسل را دوای بسیاری از دردها قرار داده است. زندگی زنبور عسل در قرآن آمده  و نشانه ی قدرت پروردگار است.یکی از سوره های قرآن به نام نحل به نام همین حیوان عجیب است. خدا در قرآن از ما خواسته تا زندگی زنبور را خوب ببینیم و درباره ی آن فکر کنیم.

 شعر:  

 می خورد در این جا شهد              خانه اش ولی دور است

چشم من به دنبال                       زندگیّ ِ زنبور است  

توی باغ گل دارد                 شهد وشیره ها را دوست

او به ما عسل داده                  اسم خانه اش کندوست  

چون مهندسی ماهر                 خانه ساز و هشیار است

 نظم و هندسه در کار               برده است و معمار است

 کاسه های شش ضلعی                دارد از عسل اما

 لحظه ای نشد مغرور                  لحظه ای نشد تنها

 چونکه او خدا دارد                   با خدای خود خوب است

 یعنی آنکه این زنبور              پر تلاش و محبوب است

نام و یاد اوآمد                   توی سوره ی قرآن

تا که عبرتی باشد                    در نگاه دین داران 

 11

فصل چیدن

 محسن هجری

 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

در «فصل چيدن»، سعيد بن ثابت رهسپار كوفه شده و با هنگام بن سالم، كه داراي مغازه علافي (علوفه و كاه) است، برخورد مي‌كند. هشام با مشاهدة سعيد از او مي‌خواهد تا به عنوان شاگرد در مغازه‌اش كار كند. او در كنار ياد دادن فنون كاسبي به سعيد به او آداب اخلاق را نيز مي‌آموزد. از جمله اين كه از او مي‌خواهد تا به كوفه نزد پدر و مادرش برود و با آنها به نرمي برخورد كند. مجموعة حاضر حاوي هشت داستان كوتاه است كه يكي از آنها «فصل چيدن» نام دارد. عناوين ديگر داستان‌ها عبارت است از: آتشي به لطافت بنفشه‌ها؛ آخرين موج؛ طلوع ستاره؛ يك سبد خاطره؛ پدر خاك.

به کوشش حسن اسکندری-محمد حقی-سالارشفق

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]