تاریخ انتشار خبر: 13 شهريور 1392 - ساعت 01:00:00
گفتمان نقد

گفتمان نقد

کتاب حاضر مجموعه ‏ای از مقالات حسین پاینده است که هریک از آنها رهیافتی در نقد ادبی مدرن یا مفاهیمی از نظریه‏ های ادبی جدید را تبیین می ‏کند و یا در نقدی عملی بر یک اثر ادبی به کار می‌برد.

کتاب حاضر مجموعه ‏ای از مقالات حسین پاینده است  که هریک از آنها رهیافتی در نقد ادبی مدرن یا مفاهیمی از نظریه‏ های ادبی جدید را تبیین می ‏کند و یا در نقدی عملی بر یک اثر ادبی به کار می ‏برد. از جمله اهداف مؤلف، تأکید گذاشتن بر ماهیت نظام‏ مند نقد و اتکاء آن به نظریه است.

در نقد‏های ارائه‏ شده در این کتاب، هم از رهیافت فرمالیستی برای قرائت متون ادبی بهره گرفته شده است و هم از رهیافت‏ های روانکاوانه و فمینیستی و غیره، با این امید که پیکره‏ بندی کتاب بتواند ماهیت دموکراتیک نقد ادبی-که از تکثرگرایی و چندصدایی بودن آن ناشی می‏ شود-به وجهی تا حد ممکن شایسته نشان دهد.

فرمالیسم، نقد روانکاوانه، پسامدرنیسم، فمینیسم، مطالعات فرهنگی، و تئاتر معناباختگی از جمله ‏ی مباحث کتاب حاضر هستند. برخی از آثاری که در این کتاب نقد شده ‏اند، عبارت ‏اند از:
رمان‏ های جزیره ‏ی سرگردانی و ساربان سرگردان اثر سیمین دانشور، داستان کوتاه «بچه ‏ی مردم» اثر جلال آل‏ احمد، شعر «دریا» سروده ‏ی شفیعی کدکنی، فیلم سلام سینما، اشعاری از سهراب سپهری و آثاری از برخی داستان ‏نویسان و شاعران و نمایشنامه ‏نگاران غیر ایرانی. در ویراست دوم، علاوه بر افزودن پنج مقاله ‏ی جدید به کتاب، کلیه ‏ی مقالات ویراست اول مورد بازنگری قرار گرفته و مطالب جدیدی به آن ‏ها اضافه شده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]