تاریخ انتشار خبر: 17 شهريور 1392 - ساعت 07:02:28
جان اشتاین بک

جان اشتاین بک

اشتاين بك نيز مانند بسياری از نويسندگان بزرگ جهان در آغاز نويسندگي با شکست و ناکامی روبه‌رو شد ولی سرانجام با آثاري كه خلق كرد به پیروزی و شهرت رسید.

اشتاين بك داستان نويس، طنزنويس، و منتقد اجتمايي سرشناس امريكايي در 27 فوريه 1902 در شهر کوچک مونتري ايالت کالیفرنیا متولد شد. پدرش خزانه دار بخشداری و مادرش معلم بود. وي هنگامي كه به مدرسه می رفت گاهي در كشتزارها نيز كار مي كرد و و در لابراتوارهاي محلي كاري يافت و به علوم دلبسته شد. اشتاين بك در 1919در دانشگاه استانفورد در زمينه زيست‌شناسي دريايی به تحصیل مشغول شد و تا سن سی سالگی به کارهای گوناگونی مانند کارگری، درودگری، نقاشی و داروفروشی پرداخت. وی بدون آنکه دانشنامه ایی دریافت کند در 1925 از ادامه تحصيل در دانشگاه دست کشید و به نیویورک رفت و به خبرنگاری و نویسندگی روی آورد  و پس از مدتی دوباره به کالیفرنیا برگشت و نگهبان یک خانه شد و همچنان به خواندن و نوشتن ادامه داد.

 

 

اشتاين بك نيز مانند بسياری از نويسندگان بزرگ جهان در آغاز نويسندگي با شکست و ناکامی روبه‌رو شد ولی سرانجام با آثاري كه خلق كرد به پیروزی و شهرت رسید. وی در سال 1947 میلادی عضو فرهنگستان هنر و ادبیات آمریکا شد و نشان عالی خود را از دولت نروژ دریافت کرد. همچنين در سال 1962 به دریافت جایزه ادبی نوبل نایل آمد. جان اشتاین بک، در آثارش بیش از هر چیز مفسر بدبختیها و رنجهای طبقات محروم و ستمدیده است. در رمانهای او، انعکاس رنج درونی و تیره بختی میلیونها مردم گمنام، به خوبی مشاهده می‌شود. گذشته از ياداشتهای سفر به شوروی، سفرنامه ها و گزارشهای ادبي از مهمترين آثار اشتاين بك است كه برخی از آنها نيز به فارسي ترجمه شده اند، عبارتند از: "جام زرين"(1929)، "چراگاه‌هاي بهشت" (1932)، "به خدايی ناشناخته" (1933)، "تورتيلا فلات"(1935)، "در نبردی مشكوك"(1936)، "موش‌ها و آدم‌ها"(1937)، "خوشه‌هاي خشم"(1939)، "ماه پنهان"(1942)، "راسته كنسروسازی"(1944)، "اتوبوس لگام گسيخته(1947) ، "شرق عدن"(1952) ،"پنج‌شنبه دلپذير" (1954) و "سفرهايي با چارلي" (1960).  

 

 

در 1935 انتشار رمان" تورتیلا فلات"او را به شهرت و پول رساند. این رمان شرح زندگی افراد رنگارنگ و جالب توجهی است از سرخپوستها، اسپانیاییها و سفیدپوستها که با روحی شاد و بی هیچ گونه قید اخلاقی در کلبه های چوبی جنوب کالیفرنیا در میان فقر و بدبختی زندگی می کنند. واقع بینی که در این داستان به کار رفته موافق طبع مردمی افتاد که از داستانهای رمانتیک خسته شده بودند.

 

 

برخی از رمان های اشتاین بک متاثر از دوران رکود اقتصادی امریکا در دهه 30 می‌باشد."خوشه‌های خشم" که به بهترین شکل این رکود را نشان می‌دهد، مشهورترين رمان اين نويسنده آمريكايي است كه نوبل را برايش به ارمغان آورد و او را تبدیل به نویسنده طبقات محروم جامعه کرد. اين داستان، شرح حال خانواده‌ای كشاورز است كه بر اثر هجوم ساير كشاورزان خرده‌پا و كارگران كشاورزی، زمين‌های خود را در اوكلاهما رها می‌كند و چون تمامي اميد و آرزوي خود را از ماندن در آنجا بر باد رفته می‌بينند به سوی سرزمين افسانه‌ای كاليفرنيا روی می‌آورند. كاروانی به سوی غرب راه مي‌افتد كه در جاده‌ها اردو می‌زنند و چون هر لحظه تعداد كارگران زياد مي‌شود، ميزان دستمزدها پايين می‌آيد. فقر، انحطاط و كشمكش با پليس و كارفرمايان بالا می‌گيرد و وقايعي اتفاق می‌افتد. بعضی منتقدان گفته‌اند که این رمان کپی‌برداری ضعیفی از داستان ادیسه است، چون قهرمان مشخصی ندارد. ماجراهای طول راه شان و عبور از بیابان و رساندن خود به باغ‌های میوه و مزارع کالیفرنیا مثل داستان هومر مبارزاتی برای زندگی هستند. نخستین پیروزی جان اشتاین بک با کتاب"موش ها و آدم ها" به دست آمد و سبب شد تا کارهای او چندین بار چاپ شود .اين رمان اثری نيرومند و قدرتمند است كه به حق نمونه و الگوی فرهنگ و ادبيات امريكا به شمار آمده است.

 

 

زمان تاليف داستان "موشها و آدمها" مربوط به دوران بحران اقتصادی در آمریکاست که دو طبقه بارز اجتماعی کارگری (موش ها) و اربابی (آدم ها) شکل گرفته بود. داستان در مورد دو رفیق به نام های جورج  میلتون و لنی اسمال  می‌باشد. جورج ریز نقش ولی باهوش و لنی درشت هیکل و پر زور اما از لحاظ ذهنی عقب مانده بود و همیشه با کم عقلی خودش دردسر درست می کرد. اين دو فرد به مزرعه اربابی می رسند و با تعدادی آشنا می شوند. قرار بر اين است تا در آنجا مستقر و به كار مشغول شوند. پسر ارباب به اسم کورلی از همان شروع آشنایی با لنی درگیر می شود. در ادامه داستان مرگ ناخواسته زن کورلی به دست لنی باعث دردسر جدیدی شد و جورج برای اینکه لنی به دست كشاورزان دستگير نشود، مجبور می شود خودش لنی رو بکشد. این داستان آدم هايست که فقط آرزو می کنند ولي هیچوقت جرات اجرای آن را ندارند. فاصله طبقاتی و حتی نژاد پرستی (جدا زندگی کردن کارگر سیاهپوست از  کارگران سفید پوست) هم در اين داستان نشان داده می شود. اشتاین بک در این اثر فقر و نیاز مالی تمام برترین های وجودی انسان را نشان مي دهد (مثل عشق، عواطف انسانی و دوستی ) كه کمرنگ شده اند.

 

 

اشتاين بك خالق تعداد بسياري از شاهكارهاي ادبي است كه نام او را در عرصه ادبيات داستاني جهان ماندگار ساخت و به همراه همينگوي و فالكنر يكي از سه غول ادبيات امريكا هستند كه هر سه جايزه نوبل را دريافت كردند. وی در سن شصت و شش سالگی در 20 دسامبر 1968 به عمر خود پايان داد. اشتاین بک معتقد بود یگانه حکم زندگی این است: "بودن و ماندن" می توان گفت که آثارش در جهت به ثمر رساندن همین حکم بود.

منابع برای مطالعه بيشتر:

 1. جان اشتاين بك، شرق بهشت، ترجمه بهرام مقدادي، نشر بامداد، 1363.

 2. جان اشتاين بك، خوشه‌هاي خشم، عبدالحسين شريفيان، انتشارت نگاه، 612 ص.

 3. جان اشتاين بك، بند، سيروس طاهباز، كتاب هفته، ش 62 (بهمن 1341) ص 89-105.

 4. جان اشتاين بك، پرواز، ترجمه سيروس طاهباز، تهران: جيبي،1347، ص 127- 170.

 5. جان اشتاين بك، پسرك سياه به مدرسه مي رود، ترجمه سيروس طاهباز، كتاب هفته، ش 52 (20 آبان 1341) صص 167- 177.

 6. جان اشتاين بك، جنايت، ترجمه الف بابك، مجله رودكي، ش 64 و 65 (بهمن و اسفند 1355) ص 21.

 7. جان اشتاين بك، دو خواهر، ترجمه سيروس طاهباز، كتاب هفته، ش 4 (7 آبان 1340) صص 135- 148.

 8. جان اشتاين بك، رهبر خلق، ترجمه مهدي افشار، در كتاب گلچيني از داستانهاي كوتاه امريكا، تهران:اداره اطلاعات امريكا،1976. صص 312 – 330.

 9. جان اشتاين بك، سگ من، امريكا و خودم، ترجمه ايرج قريب، كتاب هفته، ش 56،(18 آذر 1341) صص 17 - 21.

 10. جان اشتاين بك، شبگرد، ايرج قريب، كتاب هفته، ش 56 (18 آذر1341) ص 5-16.

 11. جان اشتاين بك، فرار،سيروس طاهباز، كتاب هفته، ش 4(7آبان1340) ص 83-104.
  به نقل از بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان
نظرات شما
[کد امنیتی جدید]