تاریخ انتشار خبر: 28 شهريور 1392 - ساعت 04:14:09
اسرار گیاهان داروئی

اسرار گیاهان داروئی

این کتاب نخستین اثر از مجموعه «نسخه شفا»ی انتشارات حافظ نوین به شمار می‌آید که در قالب دایرةالمعارفی به معرفی گیاهان بومی ایران و غیر ایرانی و خواص طبی و درمانی آن‌ها پرداخته است.

مدتی است استفاده از طب مکمل یا طب جایگزین و استفاده از گیاهان دارویی در کاهش عوارض و پیامدهای داروهای شیمیایی متداول شده و علاوه بر پزشکان حوزه گیاه‌شناسی، پزشکان عمومی و تخصصی نیز در تجویز‌های خود از مکمل‌های گیاهی بهر‌مند می‌شوند.

 

 

شاید یکی از دلایل گرایش به شیوه‌های درمانی جایگزین دسترسی ساده‌تر به این داروهای و بهای اندک آن‌ها در برابر داروهای شیمیایی باشد. 
در حوزه گیاهان دارویی کتاب‌های زیادی در سال‌های اخیر تدوین، تالیف یا گردآوری شده‌اند که اغلب با اقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شدند، اما باید دانست در این میدان آثاری موفق‌ترند که از پایه علمی قوی‌تری برخوردارند یا حاصل تجارب متخصصان‌‌ هستند.
این کتاب نخستین اثر از مجموعه «نسخه شفا»ی انتشارات حافظ نوین به شمار می‌آید که در قالب دایرةالمعارفی به معرفی گیاهان بومی ایران و غیر ایرانی و خواص طبی و درمانی آن‌ها پرداخته است.
مولف این کتاب احمد حاجی‌شریفی(عطار اصفهانی) در بخشی از مقدمه کتاب انگیزه اصلی خود از معرفی گیاهان دارویی به جامعه را کاهش مصرف داروهای شیمیایی دانسته که اثرات سوء فراوانی در پی دارند و متاسفانه مصرف آن‌ها در جامعه رو به گسترش است.
«در حوزه گیاهان دارویی کتاب‌های زیادی در سال‌های اخیر تدوین، تالیف یا گردآوری شده‌اند که اغلب با اقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شدند، اما باید دانست در این میدان آثاری موفق‌ترند که از پایه علمی قوی‌تری برخوردارند یا حاصل تجارب متخصصان‌‌ هستند. »

 

 

این دایرةالمعارف با معرفی گیاه «آناغالس» و «درختچه آناغورس» آغاز می‌شود و با بیان خواص درمانی و نحوه مصرف «پوست درخت یوهیمبه» پایان می‌یابد.
«اسرار گیاهان داروئی؛ راهنمای شناخت و کاربرد گیاهان طبی و درمان بیماری‌های مختلف» به خواص درمانی گیاهانی مانند میوه کاکنج، برگ کاج نوئل، میوه کلخونک، ریشه عشبه، عسل، علف دندان، قیطان، کنگر، تخم کاهو، گل نیلوفر آبی، شیر نارگیل، نارون کوهی، پوست لیموی هندی، وشا، برگ یاسمن چمپا، هسته هلو، روغن یونجه کوهی، میوه یاس زرد، پوست شاخه جوان باقالای هندی و ریشه اسفند اشاره دارد.
از نقاط قوت این کتاب بیان طبیعت گیاهان معرفی شده و خواص درمانی بخش‌های گوناگون گیاه اعم از دانه، ریشه، پوست و ساقه آن است که به نوعی مخاطب را در میان صفحاتی از گیاه‌‌شناسی و گیاه درمانی تاریخی رهنمون می‌شود. بیان ترکیبات شیمیایی گیاهان، نام‌های علمی و بومی و بعضا محل رویش آن گیاه از دیگر نکاتی به شمار می‌آیند که این اثر را کاربردی می‌سازد. 

این اثر علمی ـ تجربی در صفحات پایانی به ارایه تصاویر گیاهان دارویی و درج نام علمی و بومی آن‌ها پرداخته است که در معرفی گیاهان داریی برای مخاطبان تاثیر به‌سزایی دارد.

دوازدهمین چاپ کتاب «اسرار گیاهان داروئی؛ راهنمای شناخت و کاربرد گیاهان طبی و درمان بیماری‌های مختلف» را انتشارات حافظ نوین با شمارگان پنج هزار نسخه در 944 صفحه به بهای 30 هزار تومان در آستانه نشر دارد.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]