تاریخ انتشار خبر: 06 مهر 1392 - ساعت 01:26:05
مجید پورولی

مجید پورولی

پورولی سابقه تدریس داستان‌نویسی در دانشگاه پیام نور بندرعباس و فرهنگسرای قرآن را نیز در کارنامه خود دارد. این نویسنده تاکنون جوایزی همچون برگزیده‌ جایزه‌ کتاب سال دفاع مقدس، جشنواره‌ی گام اول و نامزد جایزه‌ ادبی یوسف را از آن خود کرده است.

پور ولی از نويسندگاه پركار ادبيات داستانی دفاع مقدس است كه بيش از 20 جلد كتاب در اين زمينه تاليف نموده است. متولد سال 1354 در تهران است. او مدرک کارشناس ادبیات داستانی دارد و در حال حاضر از طرف معاونت فرهنگی دانشگاه تهران مشغول تدریس داستان‌نویسی به دانشجویان این دانشگاه است. او همچنین مسئول کلاس‌های داستان‌نویسی منطقه 6 آموزش و پرورش است. پورولی سابقه تدریس داستان‌نویسی در دانشگاه پیام نور بندرعباس و فرهنگسرای قرآن را نیز در کارنامه خود دارد. این نویسنده تاکنون جوایزی همچون برگزیده‌ جایزه‌ کتاب سال دفاع مقدس، جشنواره‌ی گام اول و نامزد جایزه‌ ادبی یوسف را از آن خود کرده است.

 

 

 از جمله آثار پور ولي به موارد زير می‌توان اشار كرد: "فصل خواب خرگوش‌ها"، "آواز ابابیل"، "نهنگی بزرگ ‌تر از اقیانوس هند"، "ما از دو کوهه آمدیم، این‌جا غریبیم"، "آوازهایی که باد برد"، "چلچله‌های کاغذی"،"مورچه ها مرده مي خورند"، "انسان مه آلود"، "من پسر باد هستم"، "شعر ماندگار" (زندگینامه داستانی مادر شهيدان افراسيابی) داستان بلند "سقيفه"، و "فرزندان قابيل". از كارهاي اخير پورولي تکمیل مستندی راجع به "سعید صادقی"یکی از بزرگترین عکاسان جنگ است که در همین راستا، یک گفت و گوی پنج ساعته با او انجام داده‌ است.

 

 

داستان حمله ناو آمریکایی به هواپیمای ایراني توسط پورولی 2 سال به طور انجاميد. اين داستان شخصيت محور است و نويسنده با گريزی به حوادث جنگ ايران و عراق، ماجرای مهماندار هواپيماي ايرباس را به نام پري روايت می‌كند. مجموعه "فصل خواب خرگوش‌ها" نام كتاب ديگری از پور ولی است. اين كتاب در برگيرنده 7 داستان كوتاه با موضوع دفاع مقدس است كه نوشتن آن يك سال طول كشيده است و در واقع نگاهی تازه و نو به جبهه و جنگ دارد. كتاب "انسان مه آلود" نيز درباره شهيد ابراهيم افراسيابی نوشته شده است. داستان بلند "من پسر باد هستم" كه 4 ماه نوشتن آن به طول انجاميده است طنزی است با موضوع انقلاب درباره نوجوان 13 ساله‌اي به نام ابراهيم افراسيابی است كه در 21 بهمن سال 57 به شهادت رسيد. مولف اين داستان را با تلفیقی از واقعیّت و تخیل به رشته تحریر درآورده است. پور ولی در كتاب"شعر ماندگار" (زندگي‌نامه داستانی مادر شهيدان افراسيابي) به پنج برادر شهيد افراسيابی در دوران انقلاب و جنگ تحميلي پرداخته‌ است.

 

 

"فرزندان قابيل" داستان بلندي است درباره دختر شيعه لبنانی كه توسط مردی وهابی، با اين اعتقاد كه كشتن چند شيعه سبب‌ساز ورودش به بهشت می‌شود، روايت شده است. اين داستان در زمان حال اتفاق افتاده، اما در جريان رخدادهاي آن، تاريخ صدر اسلام و امامت حضرت علی (ع) و سرگذشت حضرت زهرا (س) مرور می‌شود. پورولي براي نگارش اين داستان بيش از 50 كتاب از جمله آثار علامه سيد جعفر مرتضي عاملي، "المراجعات"، "شب‌هاي پيشاور" و "مناظره يكصد ساله شيعه و سنی" را بررسی كرده است. پورولی در کتاب داستان "آواز ابابیل" به نحوی روایت خط سیر آرمان‌های امام خمینی(ره) و انقلاب را به شیوه‌ای داستان‌ گونه به تصویر کشیده است، و نقدی بر تفکرات محسن مخلباف و اکبر گنجی دارد. رمان "مورچه ها مرده می‌خورند" به زندگی رزمنده ای می‌پردازد كه ميان خود، آرمانها و جامعه اش دچار نوعی تضاد و تناقض شده و افكارش، وی را از جامعه ای كه در آن زندگی می‌كند بيگانه كرده اند.

 

 

منابع برای مطالعه بيشتر:

 

 

1. مجید پورولی کلشتری، نگار ماندگار: زندگینامه ی داستانی سرکار خانم عفت عسگری، نهاد ریاست جمهوری، مرکز امور زنان و خانواده،1387. 84 ص.

 

 

2. مجید پورولی کلشتری، ما از دوکوهه آمدیم، اینجا غریبیم، نشر شاهد، 162ص.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]