تاریخ انتشار خبر: 10 مهر 1392 - ساعت 04:13:15
اخلاق خوبان

اخلاق خوبان

در مجموعه حاضر با استناد به آیات قرآن، احادیث، روایات و نظم و نثر فارسی مطالب متنوعی در باب اخلاق اسلامی،سامان یافته‌اند: شیوه شکفتن، عشق حق، خشوع، تاثیر همنشینی، زمزم عقل، محبان محبوب، وصایای اهل بیت(ع)، خدا و شیطان، توصیه دین، مهر خداوند، تعلیم قرآن، و...

در مجموعه حاضر با استناد به آیات قرآن، احادیث، روایات و نظم و نثر فارسی مطالب متنوعی در باب اخلاق اسلامی، ذیل عناوینی از این دست سامان یافته‌اند: شیوه شکفتن، عشق حق، خشوع، تاثیر همنشینی، زمزم عقل، محبان محبوب، وصایای اهل بیت(ع)، خدا و شیطان، توصیه دین، مهر خداوند، تعلیم قرآن، و...

گزیده متن:

كسى غروب كوير را به تصوير نمى‏كشد، اما غروب دريا بسى نقش‏ها آفريده است. و «قرآن»، آنچنان كه در كلام امام اهل وَلا آمده است، به «دريا» مى‏ماند. «بَحْرَاً لا يُدْرَكُ قَعْرُه»

پس، خوشا بر احوال آنان كه «خورشيدوار» در كنار اين دريا غروب، و عمر خويش را به پايان برده، و مرگ را، كه لقاء خداوندى است، به آغوش مى‏كشند، و از چاه به جاه مى‏رسند.

 

تلخ نَبْوَد پيش ايشان مرگ تن‏

  

چون روند از چاه و زندان، در چمن‏

 

تلخ كى باشد كسى را كَش بَرند

  

از ميان زهر و ماران، سوى قند

   

و چنين مرگى زيباترينِ مرگ‏هاست، كه البته نصيب هر بى‏سر و سامان نمى‏شود، بل ارزانىِ قومى است كه راه مردى و مردانگى پيموده، و طالب و طامعِ طهارت باشند. و «طهارت» متاعى است كه تنها در عُرضه مردانِ مرد است. و نه نانمردانِ زبون، حقير، و اسير در كفِ مذلّت‏هاى نفس. «فِيْهِ رِجالٌ يُحِبُونَ انْ يَتَطَهَروا»

و طهارت نيز جز با كتاب خداوند ميسور نيست، زيرا كه اين آب آسمانى‏ فرود نيامد جز آنكه ناپاكان را خلعتِ پاكى، و آلودگان را از خُبث و پليدى و دلق‏هاى چركين گناه، كه مايه رسوايى و روسياهى است، دور دارد.

 

آب، بهرِ اين بباريد از سَماك‏

  

تا پليدان را كند از خُبث پاك‏

   

و البته، اين آب طهور و درياى موّاج خداوندى بسان تمام درياهاى ديگر تحت تابش نور است. ولى آن نور كه بر اين دريا در تابيدن است نه نور ناچيز خورشيد، بل نور تابانِ خداوندى است. «اللَّه نُور»

همچنانكه قرآن خود نيز در حقيقت نور است. «وَأَنزَلْنَآ إِلَيْكُمْ نُورًا مُّبِينًا»

آرى، در اينجا نور بر نور مى‏تابد، و اين همان معنىِ «نورٌ على‏ نور» است. و همچنانكه بر اثر تابش نور، دريا انفعال يافته، و از آن بخاراتى برخاسته، و ابر شده، و به سوى سرزمين‏هاى خشك و پژمرده مى‏شود، و مى‏بارد، و طربناك مى‏سازد، از اين درياى نورانى و آسمانى قرآن نيز ابرهايى پديد آمده و روانه سينه‏هاى عطشناك مى‏شود.

و اين كتاب شريف- اخلاق خوبان- كه از دل اين دريا سر به بالا كشيده است يكى از همان توده‏هاى انبوه ابرهاست كه بسى پر بار و پرباران است، و مى‏رود تا به اذن خداوند سينه‏هاى تفتيده را سيراب و فرحناك سازد. «فَسُقْنهُ إِلَى‏ بَلَدٍ مَّيّتٍ»

درباره نویسنده:

شیخ حسین انصاریان، روحانی، شاعر، مؤلف، استاد اخلاق و استاد حوزه علمیه قم است که در حوزه علمی و دینی، ۴هزار نوار سخنرانی بی تکرار و بیش از ۴۰ عنوان کتاب - حدود ۸۰ جلد- از وی ثبت شده‌است.

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]